24 تیر 1403 - 22:42

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سبزشدن شاخص بورس با همت سنگ آهن گهرزمین

بررسی بازار سرمایه در ۱۴۰۲ نشان میدهد که سنگ آهن گهرزمین نقش برجسته ای در سبز شدن شاخص بورس داشته است.

به گزارش پول نیوز، سبزشدن شاخص بورس با همت سنگ آهن گهرزمین

برای آنکه اقتصاد آشفته کشور مدیریت شود، لازم است تمامی بخش ها به صورت مستمر فعال شود. بی شک بخش تولید نقش تاثیرگذاری در اقتصاد دارد. تولید نه تنها می تواند نیاز داخل را تامین کند، بلکه به جذب نقدینگی منجر شود و به معضل واسطه گری، دلالی، رانت و… پایان دهد. اگر تولید بخوبی فعال شود، می تواند جذابیت های لازم را برای انواع محصولات تولیدی فراهم کند.

بورس مهم و تاثیرگذار

بازار سرمایه یکی از مهمترین بخش ها برای مدیریت اقتصاد است. اگر سرمایه های سرگردان در بورس به جریان بیفتد، رغبت به حضور در بازار های واسطه گری کاهش می یابد و تاثیرات مخرب دلالی بر اقتصاد بشدت کاهش می یابد. سرمایه های سرگردان در سیاه بازار دلار، سکه، خودرو، مسکن، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و خلاصه هر کس بنابر حوزه فعالیت اقتصادی به جریان می افتد و تورم ایجاد می کند. البته تورم در یک محدوده نمی ماند و هر چقدر تورم در یکی از بخش های اقتصادی بحران آفرینی کند، دیگر بخش ها را نیز به چالش می کشد و بحران سراسری را رقم می زند.

بستر مدیریت سرمایه

مهمترین نقشی که بورس ایفا می کند، مدیریت بازار است. واقعیت اقتصادی بر تعادل بین عرضه و تقاضا تاکید دارد. اما هنگامی که نظام توزیع مشکل دارد، تعادل بین عرضه و تقاضا اتفاق نمی افتد و معضلی به نام احتکار، بازار را به چالش و بحران می کشاند. اما هنگامی که قرار باشد عرضه و تقاضا در تالار شیشه ای صورت بگیرد، دست دلالان کوتاه می شود و تکلیف خریدار با فروشنده روشن می شود. در این صورت حجم تولید و میزان عرضه مشخص می شود که بر مبنای آن می توان تشخیص داد چه میزان کالا از چه نوعی در کشور تولید می شود و چه فرد یا افرادی نسبت به خرید آن اقدام می کنند.

جایگاه فولاد در اقتصاد

اگر جایگاه فولاد ایران در بین تولیدکنندگان فولاد جهان را بررسی کنیم، متوجه می شویم که رتبه دهم جهان با اقتدار به ایران اختصاص یافته است. این جایگاه نشان می دهد که تا چه اندازه در عرصه فولاد موفق عمل کرده و توانسته ایم در این عرصه سرمایه گذاری، اشتغالزایی و تولید داشته باشیم. این جایگاه انگیزه فعالیت بیشتر را برای تولید فولاد مطرح می کند تا بتوانیم رتبه های بالاتری در عرصه های جهانی را بدست بیاوریم.

بیشتر بخوانید:

سرمایه گذاران در تور جذابیت های گهرزمین

فولادسازی های بزرگ

اگرچه شرکت های بسیاری در زمینه فولادسازی فعالیت می کنند، اما تعدادی از این شرکت ها از دیگران توانمندتر عمل کرده و توانسته اند حضور خود را به دیگر فولادسازی ها تحمیل کنند. به عبارت بهتر تولیدکنندگان بسیاری محصولات خود را در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه می کنند، ولی حجم عمده عرضه ها متعلق به چند شرکت بزرگ است.

نقش آفرینی گهر زمین

یکی از این فولادسازی ها، شرکت معدنی و صنعتی گهرزمین است. این شرکت توانسته با تولید محصولات با کیفیت، جایگاه خود را در بازار سرمایه تحکیم کند و مهمتر آنکه در سبزشدن نماد و شاخص نقش جدی داشته باشد. ارزش معاملات ۱۱ عرضه کننده برتر رینگ صنعتی بورس کالا در سال گذشته به بیش از ۵۸۰ هزار میلیارد تومان رسید که سهم شرکت سنگ آهن گهرزمین به نوعی بود که رتبه هفتم بورس را بخود اختصاص داد. گهرزمین با ۳۱۰۰۳ میلیارد تومان معامله در بورس کالا، توانست رتبه هفتم معاملات فولاد در بازار سرمایه را از آن خود کند.

رتبه سوم در فروش

اما سنگ آهن گهرزمین در عرصه فروش توانمندتر درخشید و توانست با با فروش ۷ میلیون و ۷۵ هزار تن، در رتبه سوم قرار گیرد. اینکه گهر زمین در عرصه معاملات رتبه پایین، اما در فروش رتبه بالایی را بخود اختصاص داده، نشان می دهد که محصولات ارایه شده گهرزمین با اقبال بیشتری رو به رو شده و بازار را متحول کرده است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار