22 تیر 1403 - 15:05

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مشارکت ۱۷ میلیون دانش آموز در طرح کاشت یک میلیارد درخت

رئیس مرکز جنگلهای سازمان منابع طبیعی گفت: حدود ۱۷ میلیون دانشآموز با خانوادههای خود در کاشت یک میلیارد درخت مشارکت جدی داشتهاند.

به گزارش پول نیوز، مشارکت ۱۷ میلیون دانش آموز در طرح کاشت یک میلیارد درخت

هاشم موسوی نژاد درباره تاثیر مشارکت مردم بر اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: توصیه مقام معظم رهبری به کاشت نهال توسط هر ایرانی یک نهال است و مردم و دستگاه ها باید مشارکت کنند که خوشبختانه از کاشت نهال استقبال فراوان شد.

وی اضافه کرد: در خیلی از استان ها رای اولی ها هنگام رای دادن در انتخابات مجلس و خبرگان یک دعوتنامه مبنی بر مشارکت در طرح کاشت یک میلیارد درخت دریافت کردند. اجرای این طرح از استان خراسان رضوی آغاز شد. رونمایی از چند کتاب و نشریه در همایشی در این استان انجام گرفت که در سر فصل های آموزشی و متون درسی سال بعد گنجانده خواهد شود.

موسوی نژاد ادامه داد: ۱۱۶۴ فقره تفاهمنامه در سطح ملی استانی و شهرستانی منعقد شده و به فراخور مقتضیات هر استان مانند مفاخر مناسبت های مختص هر استان پویش های خیلی زیادی با حضور استانداران و مسئولان ارشد استانی در مکان کاشت نهال انجام شده است. گزارش این پویش ها به تفکیک زمان، مکان و موضوع برای ما ارسال شده است و در کنار آن کلیپ های بسیار زیادی از شور و نشاط و هیجان و مشارکت مردم دریافت کرده ایم.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی با اشاره به افزایش تعداد نهالستان ها گفت: قبلاً ۷۶ نهالستان فعال داشتیم که در حال حاضر این عدد به ۲۰۲ نهالستان شامل۱۳۴ نهالستان جنگلی و ۴۴ نهالستان بیابانی و ۲۴ نهالستان مرتعی رسیده است. مساحت این نهالستان ها بالغ بر ۱۰ هزار هکتار است که ظرفیت تولید بیش از ۴۰۰ میلیون اصل نهال در بخش دولتی دارد علاوه بر آن بخش های دیگر نیز به تولید نهال پرداخته اند.

وی اضافه کرد: کاشت درخت در نهایت محدود به طرح یک میلیارد درخت طی مدتی محدود نمی شود و و این روند ادامه دارد. ما هم پابه پای بقیه کشور ها در قالب ترسیب کربن تعهداتی را داوطلبانه انجام می دهیم. این طرح اثراتی مانند تولید آب و جلوگیری از گرد و غبار و فرسایش را در پی دارد که توسط مجامع بین المللی بررسی و ارزیابی می شود.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی ادامه داد: بعضی از کشور ها گام های خیلی بلندی برداشتند. به عنوان نمونه قرار است عربستان ۵۰ میلیارد اصله درخت بکارد که ۱۰ میلیارد اصله را در کشور خودش و ۴۰ میلیارد در کشور های دیگر انجام می دهد.

موسوی نژاد اضافه کرد: این طرح در توسعه فضای سبز به ویژه انجام تکالیف عقب مانده قانونی را پوشش می دهد. بر اساس ماده ۲۲ این قانون حداکثر تا ۱۰ سال پس از ابلاغ این قانون، شهرداری های شهر های بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت موظفند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به ۱۵ مترمربع برسانند. با اجرای طی کاشت یک میلیارد اصله درخت می توانیم در سال اول تعهد ۱۰ ساله خود در قانون هوای پاک را محقق کنیم.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی در ادامه اظهار کرد: متوسط استاندارد جهانی سرانه فضای سبز ۳۰ متر مربع است. ما با اجرای این طرح در دوره چهار ساله می توانیم استاندارد جهانی فضای سبز را هم محقق کنیم و برسیم.

وی دستیابی به این هدف را منوط به همکاری وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی ذکر کرد و گفت: این دستگاه ها باید در طرح های تفضیلی جامع شهری محدوده های فضای سبز را باید پیش بینی کنند سپس ما نهال را تولید و توزیع کنیم، یعنی کار تولید و توزیع نهال با منابع طبیعی و حفظ و نگهداری از آن با شهرداری است.

موسوی نژاد در پایان اظهار کرد: بر اساس ماده ۱۵ قانون افزایش بهره وری ظرف ۱۰ سال سرانه جنگل از ۰.۱۷ به ۰.۲۵ باید افزایش یابد. اگر طرح یک میلیارد اصله درخت سه دوره و در هر دوره چهار سال اجرا شود می توانیم این تکلیف قانونی را محقق کنیم؛ لذا تا حد امکان اجرای این طرح ادامه خواهد داشت.

منبع: ایسنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

428bb7baeb954668984b1318240c5311
5008072
همچنین بخوانید
آخرین اخبار