28 تیر 1403 - 1:17

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نرخ بیکاری زمستان به ۸.۶ درصد رسید

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیشتر نشان میدهد که ٨.٦ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بودهاند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١٤٠١) ، ١.١ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پول نیوز، نرخ بیکاری زمستان به ۸.۶ درصد رسید

در زمستان ١٤٠٢، به میزان ٤٠.٨ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش تر، از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١٤٠١) ٠.٣ درصد افزایش یافته است.

 

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیش تر در این فصل ٢٤ میلیون و ١٩٤هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧٥٧ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که در زمستان ١٤٠٢، بخش خدمات با ٥٣.٦ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ٣٣.٥ درصد و کشاورزی با ١٢.٩ درصد قرار دارند.

 

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٢.٥ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١٤٠٢ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٤٠١) ١.٧ درصد کاهش یافته است.

 

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می دهد که ۱۵.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در زمستان ١٤٠٢ بیکار بوده اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد این نرخ نسبت به زمستان ١٤٠١، به میزان ١.٧ درصد کاهش یافته است.

 

در زمستان ١٤٠٢، بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص نشان می دهد که ٨.٦ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالی است که ٣٦.٨ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش تر، ٤٩ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.

 

بیشتر بخوانید: افزایش بی سرو صدای قیمت لوازم خانگی

 

خاطر نشان می سازد نتایج تفصیلی طرح مذکور به ­زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار