28 تیر 1403 - 2:20

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ادای حق الناس وظیفه هر انسان روزه داری است

یک کارشناس مذهبی درمورد اهمیت فراوان حق الناس و ادای آن به عنوان وظیفهی هر انسانی تأکید کرد.

به گزارش پول نیوز، ادای حق الناس وظیفه هر انسان روزه داری است

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی درمورد اهمیت ادای حق الناس در ماه مبارک رمضان بیان کرد: در حال حاضر، در ماه رمضان هستیم و خیلی ها به دنبال خوب بودن و جبران گذشته هستند و یکی از مهم ترین مسائل در زمینه جبران گذشته بحث ادای حق الناس است که برای بیان نکاتی مهم در این زمینه، اول باید مقدمه ای عرض کنم.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: اثر کار ها به نسل های بعد منتقل می شود.

قرآن کریم در داستان بسیار شگفت انگیز و پندآموز حضرت موسی (ع) و حضرت خضر (ع) در سوره مبارکه کهف وقتی به داستان آن دو یتیم و گنج این دو یتیم می رسد، می فرماید:

«وَ، امّا الْجِدارُ فَکانَ لِغُلامَیْنِ یَتِیمَیْنِ فِی الْمدِینَةِ وَ کانَ تَحْتَهُ کَنْزٌ لَهُما وَ کانَ أَبُوهُما صالِحاً».

امّا آن دیوار، از آنِ دو نوجوان یتیم در آن شهر بود؛ و زیر آن، گنجى متعلّق به آن دو وجود داشت؛ و پدرشان مرد صالحى بود.

اما نکته بسیار با اهمیت و تأمل برانگیز این روایت شریف، این جمله امام صادق علیه السلام است که حضرت علیه السلام درباره جمله «کانَ أَبُوهُما صالِحاً» می فرمایند:

فاصله میان دو پسر یتیم و پدر صالحشان «هفتاد نسل» است و خداوند حفظ حرمت آن دو پسر را فرمودند.

به جهت صالح بودن آن پدر، خداوند اراده فرموده بودند که، چون آن دو پسر به حدّ رشد و کمال عقل برسند، گنج خود را بیرون آورند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی تصریح کرد: چقدر عجیب است که فردی یک عمل صالح و نیک انجام می دهد و بعد هفتاد نسل بعدی ایشان این آثار را دریافت می کنند دقیقاً مانند همان بمب اتمی و شیمیایی است که روی یک ملت بی گناه ریختند و بعد از گذشت سال ها از این ماجرا هنوز در آن منطقه هر بچه ای که به دنیا می آید دارای معلولیت و مشکلات تنفسی و مسائل زیادی است.

لعن پایمال کننده حق الناس

او گفت: یکی از حقوقی که انسان باید قبل از مرگش به دنبال ادای آن باشد «حق الناس» می باشد.

در روایت از خاتم الانبیاء صل الله علیه وآله والسلم داریم، که فرمودند: «أَوْحَی اللَّهُ إِلَیَّ أَنْ یَا أَخَا الْمُرْسَلِینَ یَا أَخَا الْمُنْذِرِینَ أَنْذِرْ قَوْمَکَ لَا یَدْخُلُوا بَیْتاً مِنْ بُیُوتِی وَ لِأَحَدٍ مِنْ عِبَادِی عِنْدَ أَحَدٍ مِنْهُمْ مَظْلِمَة…» «خداوند به من وحی فرستادند که ای پیامبران مرسل! به قوم خود بگو به خانه ای از خانه های من (مسجد) وارد نشوند در حالی که مظلمه ای (حق الناسی) از بندگان من بر گردنشان باشد که آن ها را لعنت می کنم در حالی که در برابر من به نماز ایستاده اند مگر آنکه آن مظلمه را بازگردانند.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی ادامه داد: خود حق الناس بر دو قسم است:

۱. حق الناس مادی

مانند دزدی کردن، حق یتیم را بالا کشیدن، پول یک ملت زحمتکش را اختلاس کردن، از رانت اطلاعاتی بهره بردن تا هزاران حق الناس مادی که مستقیم ضربه اش را از نظر مالی به دیگران می زند.

۲. حق الناس معنوی

حق الناس معنوی فراوان است. مانند انواع گناهانی که در قرآن و احادیث ما به آن اشاره شده است مانند غیبت و تهمت و تمسخر و تکبر و … که در این موارد به آبرو و شخصیت انسان ضربه وارد می شود. همچنین، حق اموات نباید فراموش شود؛ به طوری که حتی از دیدگاه اسلام، اموات هم، دارای حقوقی هستند و باید دست ایشان را گرفت.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: مرحوم محدث قمّی در آخر کتاب شریف مفاتیح الجنان می فرماید: خواب شخصیّت بزرگی را دیدم، او گفت: شما را به خدا، لااقل این استخوان هایی که پیش گربه و سگ ها می اندازید، به یاد ما و برای ما بیندازید.

انسان ها در حق الناس باهم فرق ندارند

نکته مهم دیگری که در بحث پرداخت حق الناس بسیار با اهمیت است، این است که حقوق همه باید نزد ما بزرگ جلوه کند و ما نسبت به حق هر فردی از افراد این کره خاکی حساس باشیم.

احترام به بزرگ تر و کوچک تر

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی افزود: پیامبر درباره همین ماه مبارک رمضان می فرمایند: «وَقِّرُوا کِبارَکُمْ وَ ارْحَمُوا صِغارَکُمْ» «به بزرگ ترهایتان احترام بگذارید و با کوچک تر ها مهربان باشید یعنی حق کوچک تر و بزرگ تر را ادا کنید.»

احترام به زندانی و غیر زندانی

او گفت: برای انسان با تقوا در موضوع رعایت حق الناس، زندانی و غیر زندانی ندارد.

در احوالات شهید حجت الاسلام و المسلمین عبدالله میثمی می آورند: بند هفت زندان قصر بود با سه سال سابقه. برای خودش سابقه داری بود. تازه وارد ها شب ها روی زمین می خوابیدند و قدیمی ها روی تخت. عبد الله تخت طبقه سوم بود. روز ها همان بالا می نشست و کتاب می خواند.

اما شب ها جایش را به یکی از تازه وارد ها می داد. می خواست وقتی برای نماز شب بلند می شود سرو صدایش بقیه را اذیت نکند.

ظرافت حق الناس

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی بیان کرد: امیرالمومنین (ع) در بیانی نورانی این ظرافت در رعایت حق الناس را به تصویر کشیده اند و می فرمایند: همانا خداوند روز قیامت به عزت و جلال خود سوگند یاد می کنند که از ظلم هیچ ظالمی نمی گذرند اگر چه به مقدار زدن دستی به دست دیگر باشد. پس خداوند به طور کامل حقوق ضایع شده را باز می گیرند تا از کسی نزد دیگری مظلمه ای نماند.

جبران حق الناس

این کارشناس مذهبی گفت: آیا حق الناس را می توان با استغفار جبران کرد؟

هر حق الناسی، حق الله است.

اولاً باید بدانیم هر حق الناسی، حق الله هم محسوب می شود. علتش هم این است که وقتی انسان (مثلاً) غیبت می کند. علاوه بر آن که آبروی دیگران را می ریزد، از اطاعت دستور الهی هم سرپیچی کرده است؛ بنابراین کسی که حق الناس کرده است، علاوه بر آن که باید رضایت صاحب حق را کسب کند، باید با دعا و استغفار، رضایت خدای متعال را هم جلب نماید.

گام اول طلب رضایت

او مطرح کرد: راه ادای حق الناس، در اساسی ترین گام، طلب رضایت از خود شخصی است که حقش ضایع شده است؛ بنابراین اگر مال کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با پرداخت صدقه، رضایت صاحب مال را کسب کنیم! یا اگر آبروی کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با صرف استغفار، حق او را ادا کنیم!

کسب رضایت مفسده می آورد

این کارشناس مذهبی ادامه داد: در برخی موارد، کسب رضایت، موجب بروز مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او استغفار کنید.

پرداخت رد مظالم

او افزود: خدای متعال راهی برای مؤمنین گشوده تا در بن بست گرفتار نباشند. مثلاً اگر مال کسی را ضایع کرده ایم، می توانیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را به جای آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت ثواب صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را کسب کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار