25 تیر 1403 - 2:59

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

6 اشتباه رایج در صافکاری PDR که اغلب صافکار ها انجام می دهند؟

عدم ارزیابی دقیق صافکار قبل از شروع فرآیند صافکاری PDR از مهمترین اشتباهات رایج در صافکاری PDR است. با سایر این اشتباهات آشنا شوید.

به گزارش پول نیوز، خودرو یکی از اساسی ترین وسایل زندگی هر فرد و هر خانواده است و امروزه افراد بدون خودرو حتی طی کردن مسیر کوتاهی را دشوار می دانند، به همین دلیل نگهداری از خودرو یکی از دغدغه های بسیار مهم صاحبان خودرو است. از آنجایی که هزینه تعمیر ماشین زیاد است، یکی از موارد ناراحت کننده برای رانندگان تصادف است. این دلایل باعث شده که متخصصین روش جدیدی را برای تعمیر بدنه خودرو ابداع کنند. آیا تاکنون اسم صافکاری PDR به گوشتان خورده است؟ ما در این مطلب سعی داریم این نوع صافکاری را به شما معرفی کنیم و اشتباهاتی که ممکن است صافکاران در این روش انجام دهند را بیان کنیم.

صافکاری بی رنگ

صافکاری PDR چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

تصور همه افراد از تعمیر خودرو فرایندی بسیار پر هزینه و پر سر و صدا است که به وسیله تعمیرکاران با کمک ابزارهای مانند چکش و لیسه، برای از بین بردن فرورفتگی های بدنه خودرو انجام می شود. اما امروزه دنیای تعمیر بدنه خودرو نیز پیشرفت کرده است و روشی نوین و مدرن برای از بین بردن فرورفتگی بدنه خودرو ابداع شده است. در این روش مدرن صافکاران به وسیله ابزار های تخصصی پی دی ار، فرورفتگی های بدنه خودروها را به راحت ترین حالت ممکن از بین خواهند برد. ابزارهای این روش بر روی بدنه خودرو و پشت پنل های خودرو قرار می گیرند و بدنه ماشین را ماساژ می دهند.

اصطلاح PDR به تعمیر بدنه خودرو بدون رنگ آمیزی و به صافکاری بی رنگ معروف است. در انجام این روش حتما باید صافکار به پشت قطعه آسیب دیده دسترسی داشته باشد. این به این معنا است که صافکار باید قسمت های سالم بدنه خودرو را جدا کند تا به پشت قطعه آسیب دیده دسترسی پیدا کند. سپس ضربه و فشار را به صورت آرام به پشت فرورفتگی وارد می کنند تا فلز بسیار با دقت به موقعیت و مکان اصلی خود بازگردد.

این روش به ابزار ها و وسایل های بسیار خاصی نیاز دارد. در روش پی دی ار فرورفتگی به صورت کامل بررسی می شود و عواملی مانند عمق، اندازه و محل آن را اندازه می گیرند. در این روش ممکن است از قدرت خلا و مکش برای صافکاری نهایی استفاده شود. بیشتر فرورفتگی های حاصل از تصادف و برخورد خودرو با اجسام سخت، با کمک این روش مدرن صافکاری قابل ترمیم است.

اگر نیاز به دریافت خدمات صافکاری PDR در تهران دارید و می خواهید مطمئن باشید که خودروی شما به دست یک فرد متخصص سپرده می شود، پیشنهاد می کنیم از اتوآچار کمک بگیرید!

مزایای صافکاری بدون رنگ پی دی ار

 • صرفه جویی در زمان: یکی از اساسی ترین مزایای این روش این است که در چند ساعت صافکاری بدون رنگ انجام می شود. در نتیجه دیگر شما زمان بسیار زیادی را برای خشک کردن رنگ خودرو صرف نمی کنید.

 • صرفه جویی در هزینه: یکی دیگر از مزایای این روش این است که هزینه بسیار کمی نسبت به دیگر روش های سنتی دارد. این روش دیگر نیازی به بتونه کاری، سنباده زدن و رنگ آمیزی مجدد ندارد و به همین دلیل هم هزینه کمتری پرداخت می کنید و هم انرژی کمتری مصرف می شود.

 • جلوگیری از افت قیمت خودرو: همانظور که گفتیم با این روش دیگر نیازی به رنگ آمیزی و بتونه کاری نیست و نتیجه صافکاری پی دی ار بسیار ظریف و تمیز می شود. همین مسئله باعث شده است تا ماشین افت قیمت پیدا نکند.

 • عدم وجود نگرانی تطبیق رنگ خودرو: یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش این است که چون از نقاشی استفاده نمی شود، دیگر نگرانی بابت تطبیق رنگ جدید با رنگ قدیم بدنه وجود ندارد.

تفاوت صافکاری بی رنگ و سنتی

مراحل انجام صافکاری پی دی ار

روش پی دی ار مراحل مختلفی دارد که توسط متخصصان توسعه پیدا کرده است. در ادامه به مراحل صافکاری پی دی ار اشاره می کنیم.

 • مرحله بازسازی و آماده سازی

در این مرحله کارشناسی ارزیابی را انجام می دهند و بعد اقدامات اولیه و لازم برای قطعه آسیب دیده مانند یک برنامه عملیاتی تدوین می شود. متخصصان عمق و اندازه محل فرورفتگی را بررسی می کنند و تاثیرگذارترین روش برای تعمیر قطعه را مشخص می کنند. سپس بعد از ارزیابی آماده سازی برای فرایند تعمیر بدنه خودرو شروع می شود.

آمادسازی به این معنا است که قطعات و ابزارهای مناسب را برای رسیدن پشت قطعه آسیب دیده تهیه کنند. تا این کار با دقت کافی انجام شود و به قطعات سالم خودرو دچار آسیب نشوند. این مرحله بسیار با اهمیت است چون کیفیت تعمیر قطعه را افزایش می دهد.

 • مرحله تعمیر قطعه آسیب دیده

در این مرحله صافکاران از دستگاه پی دی ار برای رفع فرو رفتگی های استفاده می کنند. فرایند ی دو مرحله ای ( هل دادن و کشیدن) در این مرحله انجام می شود. اعمال نیرو از درون قطعه برای صاف کردن بدنه خودرو به واسطه مرحله هل دادن انجام می شود تا قطعه با بدنه خودرو یکدست و صاف شود.

در زمان هایی که صافکار به قسمت پشت قطعه دسترسی ندارد از روش کشیدن استفاده می کنند. این مرحله به دقت بسیاری زیادی نیاز دارد تا به رنگ ماشین هیچ گونه آسیبی وارد نشود. صافکار در این مرحله از ابزار های مخصوصی برای کشیدن فرورفتگی به بیرون استفاده می کند تا قطعه با بدنه خودرو یکدست شود.

 • فرایند پس از تعمیر قطعه

این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و صافکار در این مرحله کل کار را بررسی می کند تا تمامی استاندارد های این روش در بالاترین حد ممکن انجام شده باشند.

نمونه کار صافکاری PDR

اشتباهات رایج در صافکاری PDR

در زیر، رایج ترین اشتباهاتی که صافکاران ممکن است در هنگام صافکاری ماشین با استفاده از روش PDR انجام دهند، آورده شده است:

 1. عدم ارزیابی دقیق: برخی صافکاران ممکن است ارزیابی دقیقی برای تعیین اندازه و اعماق ضربه صورت ندهند، که این می تواند منجر به اجرای نامناسب فشار و تکنیک های غلط شود.

 2. استفاده از ابزارهای نامناسبابزارهای مناسبی برای PDR وجود دارند که نیاز به تخصص و تجربه دارند. استفاده از ابزارهای نادرست می تواند باعث تخریب بیشتر سطح و یا ایجاد ناهمواری های بیشتر شود.

 3. فشار زیاد: فشار زیاد وارد شده بر روی سطح می تواند باعث تخریب پوشش رنگی و یا شکستگی های بیشتر در سطح شود.

 4. عدم استفاده از روش های احیاءبعد از صافکاری، استفاده از روش های احیاء مانند اعمال واکس یا پولیش برای بازسازی و آماده سازی سطح می تواند به بهبود ظاهر نهایی کمک کند، اما برخی از صافکاران این مراحل را انجام نمی دهند.

 5. عدم توجه به محیط و شرایط: صافکاران باید در محیطی مناسب و با شرایط ایده آل (مانند دمای مناسب و نور کافی) کار کنند، در غیر این صورت کیفیت کار ممکن است کاهش یابد.

 6. عدم آموزش و تجربه کافی: PDR یک هنر است و نیاز به آموزش و تجربه برای انجام آن به درستی دارد. عدم تجربه و آموزش کافی می تواند به انجام کارهای نادرست و آسیب به ماشین منجر شود.

با توجه به اینکه صافکاری با استفاده از روش PDR یک فرآیند دقیق و هنرمندانه است، مهم است که صافکاران با دقت و تجربه کافی این کار را انجام دهند تا به نتایج مطلوب برسند و ماشین را از آسیب های بیشتر محافظت کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار