22 تیر 1403 - 13:56

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دیدوان (چشم همیشه باز مدیران)

ورود به سرمایهگذاریهای جدید و یا ورود به کسبوکار متفاوت با نگاه رشد و افزایش درآمد و سود کسبوکار، در کنار کسبوکار اصلی، نیازمند مطالعات زیاد و توجه به ریسکها و چالشهای کسبوکار و سرمایهگذاری جدید است. سرمایهگذاری در فناوریهای برهمزننده میتواند تصمیم پرریسکی برای مدیران و رهبران کسبوکارها باشد. باتوجهبه اختلال در بازارها در سال ۲۰۲۴ چگونه ریسک سرمایهگذاری را بپذیریم؟

به گزارش پول نیوز، دیدوان (چشم همیشه باز مدیران)

دلیوری با پهپاد، واکسن های MRNA، همه و همه نرم افزار هایی هستند که هم در اداره کسب وکار به شما کمک می کنند، هم تجربه زیباتری برای مشتریانتان فراهم می کنند. دنیا مملو از فناوری های برهم زننده ای است که می توانند روند رشد را تسریع بخشند، کارایی و عملکرد شما را افزایش دهند و سازمان شما را از دیگر رقبا متمایز کنند. فناوری های برهم زننده، نوآوری هایی هستند که به طور قابل توجهی نحوه عملکرد مصرف کنندگان، صنایع یا مشاغل را تغییر می دهند. تأثیر این فناوری ها به واسط ویژگی های خاصی که دارند، به وضوح قابل تشخیص است. این فناوری ها معمولاً توسط استارتاپ ها و شرکت های نوپا معرفی می شوند و سازگاری با آن ها برای شرکت های پیشکسوت دشوار است، چون آن ها تمایل دارند به جای تغییرات انقلابی، بر پیشرفت های تدریجی تمرکز کنند.

از فناوری های برهم زننده امروزی می توانیم به بلاک چین، ۵G و اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، سرویس های ابری، نانوتکنولوژی، پرینتر های سه بعدی و کامپیوتر های کوانتومی اشاره کرد. رصد فناوری های برهم زننده، صرفاً برای اینکه آن ها را دنبال کرده باشیم و از روند روز عقب نیفتاده باشیم، می تواند نظم سیستم موجود را به گونه ای به هم بریزد که به ضرر شرکت باشد؛ اما اگر واقعاً فناوری مناسبی پیدا شود، می تواند باعث رشد سازمان در بلندمدت شود و در معنای واقعی رقبا را حذف کند. در واقع استفاده درست از فناوری های برهم زننده می تواند برنده و بازنده بازار را مشخص کند. به گفته مکس بولگر (Max Bulger)، مدیرگروه استراتژی نرم افزار EY-Parthenon، سرمایه گذاری در فناوری های برهم زننده می تواند تصمیمی ترسناک و پرخطر برای مدیران و رهبران کسب وکار ها باشد، به خصوص اگر هسته اصلی شرکت مبتنی بر فعالیت های نوآورانه مثل مهندسی نرم افزار نباشد. در شکل ۱ نوآوری های برهم زننده و شاخص S&P ۵۰۰ را از سال ۱۹۹۸ تا پایان ۲۰۲۳ می بینید.

سال ۲۰۲۴ نقطه عطفی برای هوش مصنوعی مولد خواهد بود و زمانی که کسب وکار ها متوجه پتانسیل گسترده آن شوند، در چشم انداز اقتصادی جهان تحول بزرگی رخ خواهد داد. هوش مصنوعی مولد در پیش بینی تقاضا، بهینه سازی زنجیره تأمین، توسعه محصول و سایر زمینه ها سودمند است. توانایی آن در تجزیه وتحلیل کلان داده ها، شناسایی الگو ها و ارائه بینش های مرتبط می تواند به تصمیم گیری سریع تر و ساده تر در زنجیره تأمین بینجامد. در حال حاضر، هوش مصنوعی توجه جامعه ریسک پذیر را به شدت به خود جلب کرده است، اما حقیقت این است که سرعت آن آنقدر که برخی انتظار دارند، بالا نیست. هوش مصنوعی تکنولوژی جدید نیست، اما پیشرفت ناگهانی هوش مصنوعی مولد، شور و شوق عجیبی به راه انداخته و فرصت های جدیدی را فراهم کرده است. کنترل لایه های بنیادین هوش مصنوعی تا حد زیادی در دست سرمایه داران بزرگ دنیاست. شرکت های بزرگی که توان کافی سرمایه گذاری بر روی فناوری های برهم زننده را دارند با ادغام تکنولوژی های مختلف و ابزار های مختلف هوش مصنوعی میزان بهره وری خود را افزایش داده و روند کسب وکارشان را بهبود خواهند بخشید. درحالی که شرکت های بزرگ روز به روز بزرگ تر می شوند، در درازمدت شرکت های کوچک تری که توانایی استفاده یا ریسک پذیرش نوآوری های برهم زننده را ندارند، به مرور از صحنه کنار خواهند رفت.

در این صورت، با توجه به ریسک بالایی که فناوری های برهم زننده دارند، چگونه باید بر روی آن ها سرمایه گذاری کرد تا متضمن خسارت نشد؟ اول باید دیدِ قدیمی خود به کسب وکار را در هم شکست و به این فکر کرد که چطور می شود از فناوری های جدید در جهت بهبود کسب وکار استفاده کرد.

قدم بعدی اندیشیدن به حوزه هایی فراتر از بخش صنعتی خود است. با گسترش فناوری، خط فرضی بین صنایع مختلف روزبه روز کمرنگ تر می شود. نحوه تفکر شرکت ها و دیدشان به مشتریان، باعث شکل گیری گروه ها، رشد کسب وکار و بهبود مدیریت سرمایه و هزینه های عملیاتی می شود.

در قدم سوم باید اهداف روشنی تعیین کرد و و آن ها را با دقت بالایی سنجید. ورود یک تکنولوژی جدید می تواند همه چیز را، از تجربه مشتریان گرفته تا رضایت کارکنان، تغییر دهد. توجه داشته باشید که به کارگیری فناوری های برهم زننده غالباً نیاز به سرمایه گذاری در بخش های زیرساختی و نامشهود دارد.

قدم آخر این است که استعداد های مناسب را پیدا کنید. در بسیاری از موارد، سازمان ها می خواهند فناوری برهم زننده را اضافه کنند، اما مهارت لازم برای توفیق در این زمینه را ندارند. اندازه گیری بازگشت سرمایه برای پروژه های تحقیق و توسعه، به ویژه پروژه های بلندمدت و تحول آفرین نیز یک چالش است. ایجاد ترکیب مناسبی از تخصص های داخلی جدید و مشاوران خارجی برای تحول بلندمدت فناوری بسیار مهم است. استخدام یکی از گزینه هاست.

فناوری های برهم زننده اغلب می توانند به عنوان یک تهدید برای کسب وکار ها تلقی شوند، اما با فرایند مناسب آینده نگاری می توان با آگاهی بیشتر در جهت رشد کسب وکار در این زمینه ها سرمایه گذاری کرد. این فناوری ها مزایای رقابتی شگرفی دارند و استفاده از آن ها در دنیای دیجیتالی امروز، برای ماندن در رقابت فردا یک امر حیاتی به حساب می آید. فناوری های برهم زننده می توانند صنایع، مدل های کسب وکار و رفتار مصرف کننده را به طور اساسی تغییر دهند. کسب وکار ها باید از فناوری های نوظهور مطلع باشند و استراتژی های خود را برای استفاده از قدرت برهم زنندگی آن ها به کار بگیرند.

منابع:

https://www.cnbc.com/advertorial/۲۰۲۳/۰۲/۱۶/how-to-invest-in-disruptive-technology-that-delivers-long-term-growth.html

https://www.investopedia.com/terms/d/disruptive-technology.asp

https://www.repsol.com/en/energy-and-the-future/technology-and-innovation/disruptive-technologies/index.cshtml

https://www.forbes.com/sites/jeffkauflin/۲۰۲۴/۰۲/۱۲/how-two-former-spies-cracked-the-۱۱-billion-cyber-insurance-market/?sh=۳۶a۱e۸d۱۶cc۹

https://www.cambridgeassociates.com/insight/۲۰۲۴-outlook-private-equity-venture-capital/

https://christiankromme.com/how-technological-disruption-can-benefit-your-business/

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

63100689
4977386
همچنین بخوانید
آخرین اخبار