28 تیر 1403 - 1:21

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سرمایه گذاران در تور جذابیت های گهرزمین

بازدید گسترده با رویکرد شفاف سازی نشان میدهد سرمایه گذاران در تور جذابیتهای گهرزمین قرار گرفته اند.

به گزارش پول نیوز، سرمایه گذاران در تور جذابیت های گهرزمین

خبر کوتاه، اما گویا بود «جمعی از مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه از قسمت های مختلف این شرکت بازدید و با مدیرعامل گهرزمین دیدار کردند» خبری که نشان می دهد مدیران گهرزمین اهداف بلندی در سر دارند و باید منتظر روز های طلایی در گهر زمین باشیم.

سرمایه ترسو است

اقتصاد یک علم است که در نتیجه بررسی های دقیق به وسیله صاحب نظران و کارشناسان خبره طی سال های متمادی تهیه و تنظیم شده است. اینکه سرمایه گذاران بیشتر به کدام کشور ها می روند و در چه قسمت هایی سرمایه گذاری می کنند و این سرمایه گذاری به چه نتایجی منجر شده، بیانگر این واقعیت است که هر کشوری برای جذب سرمایه گذار، ابتدا باید شرایط را مطابق میل سرمایه گذاران آماده کند. جمله سرمایه ترسو است، یک واقعیت انکار ناپذیر است. بی ثباتی و آشفته بازار های اقتصادی هرگز محل و فرصتی برای سرمایه گذاران نبوده و نتوانسته به جذب سرمایه منجر شود.

ضرورت امنیت 

تاکنون تجربه نشده که یک کشور جنگ زده یا تروریست، بتواند به درآمد های نجومی دست یابد و رونق اقتصادی در آن ها رقم بخورد. کشور های ناامن مرکزی برای فعالیت های عده ای خاص است که با رویکرد های تروریستی فعالیت می کنند و برای مدتی خاص می توانند ادامه مسیر دهند، اما این مسیر ادامه دار نیست که نمونه آن را در ماجرای داعش شاهد بودیم.

ثبات در صدر

آنچه بیش از همه موجب جذب سرمایه و سرمایه گذار می شود، ثبات اقتصادی است. در کشوری که قیمت ها ثبات نداشته باشد و هر لحظه امکان از دست رفتن سرمایه وجود داشته باشد، محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. البته دلالان عاشق کشور های بی ثبات هستند، زیرا سود دلالی در تحولات بی حساب و کتاب قیمت هاست. بنابر این باید سرمایه گذار تولید را از سرمایه دار دلال جدا کرد و البته برای هر کدام جایگاه و ارزش متفاوتی قایل شد.

اهمیت درک شرایط

از آنجا که سرمایه گذار فعال در عرصه تولید، شخصیتی شریف دارد، باید شرایط را با دادن آگاهی برای وی مهیا کرد. سرمایه گذار باید ببیند تا برای انتقال سرمایه با قدرت و شهامت ورود کند. اینکه در مجامع اعداد و ارقام را برای سرمایه گذار تشریح کنیم، هرگز به اندازه ای که او را به عرصه تولید ببریم تا از نزدیک در جریان قرار گیرد، جذابیت و گیرایی ندارد. عظمت یک پروژه در تمامی مراحل می تواند ذهن سرمایه گذار را به خود مشغول کند تا براحتی بتواند برای آینده تصمیم گیری کند.

هوشمندی در گهرزمین

با این پیش زمینه ها و بسیاری موارد ناگفته، متوجه اهمیت کار گهرزمین می شویم. بخوبی مشخص است که گهرزمین جامعه هدف خود را مشخص کرده و با دعوت از هیات مدیره شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه، بدنبال آن است که جایگاه خود را در بازار سرمایه ارتقا دهد. شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری از اهمیت چندگانه ای برخوردار هستند. اول اینکه سهامداران خرد برای هر فعالیتی از جمله خرید و فروش سهام، به تصمیمات و عملکرد این صندوق ها توجه می کنند، دوم اینکه این صندوق ها خودشان سهام می خرند، سوم اینکه در معرفی بنگاه های اقتصادی سهامی مرجع هستند و بسیاری از افراد با آن ها مشورت می کنند. چهارم اینکه می توان در شرایط بحرانی روی حمایت این صندوق ها حساب کرد و در مقاطعی خاص مانع ریزش ارزش سهام و حتی رویش سهام شد.

بیشتر بخوانید:

یکه تازی گهر زمین در کورس رقابت تعالی سازمانی

سهامداران مورد توجه

بخوبی می توان حدس زد که بسیاری از دعوت شدگان به این بازدید، از بین سهامداران گهرزمین هستند. واقعیت این است که بازار سرمایه بسیار حساس است و بسرعت تحت تاثیر اظهارات و عملکرد سرمایه گذاران خرد قرار می گیرد. اگر چه سهام گهر زمین عمده است و تصمیم گیرندگان همین سهامداران عمده هستند، اما آنچه در تالار شیشه ای رخ می دهد، از اظهار نظر ها و تصمیمات سهامداران خرد ریشه می گیرد. فروش سهام از سوی سهامداران خرد، سهم گهرزمین در بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد. مهمتر آنکه عده ای با اهداف مغرضانه بدنبال تخریب هستند تا سود های کلانی با بحران آفرینی بدست بیاورند. اما هنگامی که سهامداران از نزدیک مجموعه را بازدید کرده و شرایط را درک کرده اند، امکان ندارد بسادگی گول بازی های بورسی را بخورند.

دیدار با مدیرعامل

آنچه در این خبر کوتاه اطلاع رسانی شد، بخش دیدار مدیرعامل گهرزمین با شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری است. از آنجا که این دیدار ها به صورت مستقیم صورت می گیرد، سوالات در هر سطح و موضوعی مطرح می شود و مدیریت به ابهامات پاسخ می دهد، رویکردی که تاثیرات مثبتی در شفاف سازی دارد. نکته مهم این است که امکان دارد سوالاتی حاشیه ساز مطرح شود که واقعیت ندارد، اما در قالب شایعه بحران آفرینی کرده که در این جلسه کارشناسی مطرح و رفع سوتفاهم می شود. از همه مهمتر، در دسترس بودن مدیریت و مصداق پاسخگو بودن است. اینکه سهامدار گمان کند مدیریت یک مجموعه که سهام آن را خریداری کرده، دست نیافتنی است، تاثیرات منفی بر جای می گذارد، در حالی که ارتباط مستقیم اثر مثبتی برجای می گذارد.

در انتظار آینده روشن

بی شک این بازدید می تواند تاثیرات بسزایی در آینده گهر زمین داشته باشد. اگر مدیران گهرزمین بدنبال افزایش سرمایه باشند، طرح های توسعه را دنبال کنند یا هر برنامه دیگری داشته باشند، پس از بازدید و دیدار چهره به چهره مدیریت با فعالان بازار سرمایه، با قاطعیت و بدون هیچ نگرانی می توانند در مجمع آینده مطرح کنند و با خیال راحت رای بگیرند. بی شک این قبیل بازدید ها می تواند تاثیرات درخشانی بر آینده مجموعه برجای بگذارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار