22 تیر 1403 - 13:58

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

گواهی سپرده ۳۰ درصدی مشکل فقهی ندارد

رییس شورای فقهی بانک مرکزی اظهار داشت: افرادی که این تسهیلات را دریافت کردند گلایه ندارند و اتفاقا استقبال هم میکنند و میگویند بازدهی سرمایه در جریان تولید به اندازهای است که 30 درصد سود تسهیلات را پوشش دهد

به گزارش پول نیوز، گواهی سپرده ۳۰ درصدی مشکل فقهی ندارد

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ابهامات شرعی و فقهی اوراق گواهی سپرده 30 درصدی بانک ها و اعتراضات برخی از فعالان اقتصادی از اثر گذاری این اقدام بانک مرکزی بر افزایش سود تسهیلات و استقراض ها و رسمیت بخشیدن به سود 30 درصدی اظهار داشت: گواهی سپرده 30 درصدی بانک ها از نظر فقهی هیچ مشکلی ندارد.

 

وی ادامه داد: این اظهارات درباره اثرگذاری گواهی سپرده 30 درصدی بر سود بانکی درست نیست، در حال حاضر شرکت هایی برای تامین سرمایه در گردش خود مشکل دارند به این معنا که امکانات مالی برای پرداخت حقوق جذب کارگر بیشتر و خرید مواد اولیه بیشتر در راستای افزایش تولید مشکل دارند. بانک مرکزی هم 30 هزار میلیارد تومان نیاز داشت تا بتواند این تقاضا ها را پاسخ دهد و این 30 هزار میلیارد تومان را با اوراق گواهی سپرده 30 درصدی جذب کرد.

 

رییس شورای فقهی بانک مرکزی گفت: 30 هزار میلیارد تومان هم به شرکت هایی ارایه شد که متقاضی تسهیلات با همین رقم سود بودند تا بتوانند کارگر و مواد اولیه بیشتری را جذب کنند و آن را برای افزایش تولید مورد  استفاده قرار دهند.

 

بیشتر بخوانید: طی سه سال آینده همه چک­ ها الکترونیکی خواهند شد

 

مصباحی مقدم تاکید کرد: افرادی که این تسهیلات را دریافت کردند گلایه ندارند و اتفاقا استقبال هم می کنند و می گویند بازدهی سرمایه در جریان تولید به اندازه ای است که 30 درصد سود تسهیلات را پوشش دهد و سود هم داشته باشد اما اگر دیگران به این موضوع شکایت می کند شکایت آنها بی معنا است.   

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

63100689
4977386
همچنین بخوانید
آخرین اخبار