22 تیر 1403 - 15:23

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فروش گواهی معاینه فنی معامله بر سر جان شهروندان است

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: فروش گواهی معاینه فنی برای خودروهای معیوب به منزله فروش گواهی دفن است.

به گزارش پول نیوز، فروش گواهی معاینه فنی معامله بر سر جان شهروندان است

سید محمد مهدی میرزایی قمی سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودرو های تهران در خصوص نحوه نظارت بر مراکز معاینه فنی در کشور اظهار داشت: در ضوابط و قوانین به صراحت تکالیف دستگاه ها در بحث نظارت مشخص گردیده و در صورت تخلف بایستی دستگاه های مسئول در این ارتباط بررسی ها و پیگیری های لازم را انجام دهند. بدون تردید با توجه به اینکه هرگونه اهمال، سهل انگاری و چشم پوشی در این خصوص می تواند منجر به خسارات جانی و مالی غیر قابل جبرانی شود، دستگاه های نظارتی لازم است که برخورد جدی و قضایی با این افراد سودجو و کاسبان مرگ داشته باشند.

میرزایی قمی با تاکید بدین موضوع که دریافت گواهی معاینه فنی برای خودرو معیوب در درجه نخست تهدید کننده ایمنی و سلامت راکب و سرنشینان همان خودروست گفت: انجام معاینه فنی بصورت صحیح و دقیق از دو رکن و مرتبه دارای کارایی و اهمیت است. رکن نخست آن مربوط به کنترل حاکمیتی بوده که در بسیاری از کشور ها توسط دولت های ملی یا محلی به منظور اطمینان از انطباق با مقررات حاکم بر ایمنی و انتشار گاز های آلاینده برای خودرو ها اعمال می شود. خودرو با یک استاندارد مشخص تولید می شود و در چرخه تردد نیز بایستی با رعایت شرایط تعریف شده از منظر ایمنی و آلایندگی اجازه تردد داشته باشد. انجام دوره ای معاینه فنی خودرو ها در قانون نیز به همین منظور پیش بینی شده است. مضاف بر الزامات قانونی یک رکن هم مربوط به شهروندان و مسئولیت اجتماعی ایشان در قبال حفظ سلامت خود و سایر شهروندان است. مراکز معاینه فنی بخش های آزمایشگاهی قابل اعتمادی است که شهروندان می توانند از وضعیت سلامت فنی خودروی خود مطلع شوند. انجام معاینه فنی و دریافت گواهی مربوطه ی معتبر از مراکزی که در صحت و سلامت خدمات ارائه می دهند پیش نیاز تضمین ایمنی و سلامت شهروندان است.

وی در خصوص استفاده از معاینه فنی هایی که صحت آن مورد تایید نیست افزود: بنا بر تدبیر پلیس راهور براساس ضوابط قانونی از چند ماه گذشته در طرح ویژه ای گواهی معاینه فنی خودرو های دودزا و دچار نقص فنی باطل می شود و این خودرو ها پس از رفع نقص بایستی مجددا نسبت به انجام معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. این موضوع حتی برای خودرو های سانحه دیده در تبصره ماده ۷ آیین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو نیزتاکید گردیده که در صورت سانحه یا تصادف برای وسیله نقلیه دارای گواهی معاینه فنی با تشخیص کارشناس تصادف راهنمایی و رانندگی خودرو بایستی مجددا نسبت به معاینه فنی خودرو اقدام نمایند. گفتنی است بنا براعلام معاون عملیات پلیس راهور پایتخت از ابتدای طرح گواهی معاینه فنی بالغ بر ۱۱ هزار دستگاه خودرو دودزا و دچار نقص فنی باطل گردیده است.

میرزایی قمی در خصوص عملکرد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه نظارت بر این مراکز تصریح کرد: در مراکز شهر تهران نظارت عالیه به صورت کامل و دقیق با استفاده از تجهیزات، نیرو های انسانی مجرب و دوربین های مستقر در مراکز انجام می شود و این ستاد با توجه به تکالیف قانونی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز هرگونه تخلف احتمالی و ارتقا سطح کیفی سلامت و صحت خدمات به شهروندان می نماید. گفتنی است سهم تهران از میزان مراجعین پلاک تهران به مراکز معاینه فنی تنها ۳۷ درصد است و ۴۰ درصد از خودرو ها بنا بر اعلام پلیس راهور فاتب از مراکز خارج از شهر تهران معاینه فنی دریافت می کنند. بنا بر اعلام سامانه یکپارچه معاینه فنی کشوری سیمفا، مراکز معاینه فنی خودرو های شهر تهران در مقایسه با سایر مراکز کشور به صورت دقیق تر و ضابطه مند تری نسبت به پایش خودرو ها از منظر آلایندگی و ایمنی اقدام می نماید. تحلیل نتایج آزمون خودرو های مراجعه کننده به شهر تهران نشان می دهد در مجموع ۳۰ درصد از خودرو ها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نگردیده و تعدادی از این خودرو های مردود دارای چند نقص بوده اند. این آمار نشان می دهد، بدون تردید این دقت و سطح پایش نتیجه نظارت های مستمری است که ستاد معاینه فنی خودرو های تهران بر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی تحت پوشش خود دارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

428bb7baeb954668984b1318240c5311
5008072
همچنین بخوانید
آخرین اخبار