22 تیر 1403 - 15:25

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

یک قطره آب هم از افغانستان روانه ایران نشد

سخنگوی صنعت آب گفت: آنچه مسلم است ما حقابه خودمان را از هیرمند دریافت نکردهایم و باید طرف مقابل به معاهده تن در دهد و حقابه ایران را پرداخت کند.

به گزارش پول نیوز، یک قطره آب هم از افغانستان روانه ایران نشد

به نقل از ایلنا،عیسی بزرگ زاده درباره آخرین وضعیت تخصیص حقابه ایران از هیرمند از سوی افغانستان اظهار داشت: متاسفانه تاکنون حقابه ایران و مردم سیستان و بلوچستان از هیرمند داده نشده و پارسال هم آبی که رهاسازی شد وارد شوره زارها و گودزره در خاک افغانستان شد.

 

وی افزود: اکنون ما از کانال های دیپلماتیک و با همکاری وزارت امور خارجه پیگیر و مُصًِر هستیم که این حقابه را دریافت کنیم.

 

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: هر قدر هم که بارندگی در افغانستان کم و محدود باشد باید حقابه ایران پرداخت شود، ما مطابق معاهده حقابه ای داریم اگر سال نرمال و سیلابی و ترسالی باشد این عدد مشخص است و اگر خشکسالی هم باشد فرمولی که میزان حقابه را مشخص و رهاسازی می کند مشخص است.

 

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است ما حقابه خودمان را از هیرمند دریافت نکرده ایم و باید طرف مقابل به معاهده تن در دهد و حقابه ایران را پرداخت کند.

 

بزرگزاده یادآور شد: در سال آبی جاری ورود آب به ایران از هیرمند صفر بوده است.

 

معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان اخیرا عنوان کرده که ما آبی نداریم که حقابه ایران را بدهیم.

 

او گفته است: در حال حاضر فقط به اندازه رفع نیاز شهروندان افغانستان آب وجود دارد و به مقداری نیست که به سمت ایران رها شود.

 

بیشتر بخوانید: تهرانی ها ۱۵ درصد صرفه جویی کنند

 

شیرمحمد عباس استانکزای در ادامه تاکید کرده است که ما نمی خواهیم روابط خود با ایران را به خاطر آب تخریب شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

428bb7baeb954668984b1318240c5311
5008072
همچنین بخوانید
آخرین اخبار