25 تیر 1403 - 2:40

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

رایزنی اقتصادی برای مدیریت بحران سیاسی

مجید کیانی ظرفیتهای منطقه آزاد ارس را در سفر به نخجوان تشریح کرد و رایزنی اقتصادی برای مدیریت بحران سیاسی را کلید زد.

به گزارش پول نیوز، رایزنی اقتصادی برای مدیریت بحران سیاسی

بزرگترین چالش ها در عرصه سیاسی کلید می خورد. تفکرات جنگ افروزانه، اعتقاد به نبرد نظامی، سلطه گری و بسیاری موارد باعث می شود تا اختلاف بین کشور ها بروز کند، اختلافاتی که تا مرز جنگ های نظامی پیش می رود و فجایعی همچون جنگ های جهانی اول و دوم را رقم می زند. اهمیت مقابله نظامی به اندازه ای اهمیت یافته که سرمایه بسیاری از کشور ها در مسیر تولید تجهیزات نظامی صرف می شود و باعث می شود کارخانه های اسلحه سازی در سراسر جهان، به رویکردی اساسی تبدیل شود.

اختلاف افکنی برای فروش سلاح

کشور هایی که بدنبال تولید سلاح هستند و به تجارت آن می اندیشند، در اولین گام بدنبال اختلاف افکنی بین کشور ها هستند. در صورتی کارخانه های اسلحه سازی می توانند زنده بمانند که تولیداتشان خریدار داشته باشد و برای آنکه کشور ها راغب به خرید اسلحه شوند، باید احساس ناامنی کنند و با خرید سلاح تلاش کنند حاشیه امنی برای خودشان رقم بزنند.

موضع گیری های خصمانه

هنگامی که احساس ناامنی متقابل بین دو کشور ایجاد شود، دیگر رفتار های سیاسی پاسخگو نیست، زیرا طرفین با موضع گیری های خصمانه در قالب ادبیات تحقیرآمیز تلاش می کنند طرف مقابل را ذلیل نشان دهند و از خودشان چهره ای توانمند و مسلط نشان دهند، رویکردی که بر کینه توزی ها دامن می زند و اهداف کشور های تولید کننده و فروشنده سلاح را تامین می کنند.

ضرورت استفاده از دیگر ظرفیت ها

در شرایطی که دو یا چند کشور با چالش های جدی در عرصه سیاست رو به رو هستند، ظرفیت های دیگر در عرصه های گوناگون فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و… می تواند شکوفا شود. بار ها شاهد بوده ایم که دو کشور با یکدیگر در جنگ هستند، اما ورزشکاران دو کشور در یک بازی بین المللی رو بروی هم ایستاده و در عرصه ورزشی نبرد کرده اند یا در جشنواره های فرهنگی به مذاکره پرداخته اند یا دادستان های دو کشور در فضایی دیگر به سخن و دیدار پرداخته اند.

 

بیشتر بخوانید:

توانمندی منطقه آزاد ارس در مقابله با بیکاری

ابزار کارآمد اقتصاد

بخش مهمی که می تواند در برقراری ارتباط بین دو چند کشور موثر باشد، مذاکرات اقتصادی است. اقتصاد در بخش های بسیاری تعریف می شود و، چون کشور ها به تولیدات اقتصادی یکدیگر نیاز دارند، ناچار هستند برای تامین نیازها، دور هم بنشینند. بنابر این به جرات می توان ادعا کرد که اقتصاد ابزاری کارآمد و تاثیرگذار است.

چالش ایران با جمهوری آذربایجان

مدتی است که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان چالش دارد، چالشی که در ابعاد گوناگون قابل بررسی است. بار ها بحث رایزنی و برقراری ارتباط بین دو طرف مطرح شده، اما نتیجه ای در بر نداشته است. تا آنکه مباحث اقتصادی مطرح شد و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به جمهوری خودمختار نخجوان سفر کرد. مجید کیانی در این سفر با سرکنسول کشورمان در نخجوان دیدار کرد و خواهان کمک وزارت امور خارجه به بازگشایی خط ریلی جلفا ـ نخجوان شد.

استفاده از ظرفیت های ریلی

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با بیان اینکه سرکنسولگری ایران در نخجوان می تواند در گفتمان سازی استفاده از ظرفیت های ریلی موجود نقش موثری ایفا کند گفت: باتوجه به روابط دیرینه ایران و جمهوری آذربایجان، انتظار می رود تجارت بین طرفین توسعه یابد و در این راستا باید تولیدات ارس بیش از قبل به بازار نخجوان و جمهوری آذربایجان معرفی شود.

معرفی منطقه آزاد ارس

بسیاری از سفر ها در سطوح بالای مدیریتی کشور ها بدون نتیجه برگزار می شود و در اندازه یک سفر باقی می ماند. اما کیانی در این سفر به عنوان میهمان ویژه در جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضور یافت و ظرفیت های صنعتی، کشاورزی، صادراتی و ترانزیتی منطقه آزاد ارس را تشریح کرد تا جذابیت های ارس در اذهان میهمانان باقی بماند.

صادرات با وجود چالش

برای آنکه به اهمیت اقتصاد در برقراری ارتباط و مدیریت سوتفاهم ها پی ببریم، کافی است به رویکرد مجید کیانی مدیرعامل منطقه آزاد ارس توجه کنیم. مجید کیانی از مبادلات تجاری بین دو کشور خبر داد و گفت: حجم صادرات منطقه آزاد ارس به جمهوری آذربایجان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۰ ماهه سالجاری، ۱۰۵ میلیون دلار بوده و جمهوری آذربایجان در این سال ها به عنوان دومین مقصد صادراتی ارس شناخته شده است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار