28 تیر 1403 - 1:59

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن اقتصادی در قالب شهرک در تهران کلید خورد

در حالی که دولت در حال ساخت ۲ ونیم میلیون واحد نهضت ملی مسکن در کشور است همزمان ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن اقتصادی در تهران با قیمت متری ۲۵ میلیون تومان هم کلید خورد.

به گزارش پول نیوز، ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن اقتصادی در قالب شهرک در تهران کلید خورد

تولید و ساخت مسکن یکی از مهم ترین اقداماتی است که نقش بسیار موثری در حوزه اقتصادی کشور دارد و با توجه به آنکه میانگین قیمت مسکن به ۷۰ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است بنابراین میزان تقاضا در حوزه واحد های کوچک متراژ در بین خریداران مسکن بیشتر شده است. در حال حاضر دولت در حال ساخت ۲ ونیم میلیون واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در قالب طرح نهضت ملی مسکن است که تا به امروز بخشی از این واحد ها در قالب مسکن ملی و مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شده است.

براساس این گزارش در کنار تولید واحد های مسکونی نهضت ملی مسکن بخش خصوصی و تعاونی ها هم وارد حوزه ساخت مسکن شده تا بخشی از نیاز های مسکنی کشور را پاسخ دهند که در این زمینه خشایار باقر پور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پیش از این ساخت واحد های مسکن اقتصادی در قالب واحد های کوچک متراژ بین ۲۵ تا ۴۰ متر طراحی و مقرر شده بود که این واحد ها در منطقه ۱۹ تهران با کمک شهرداری ساخته شود، اما بعد از ایجاد حاشیه های صورت گرفته این پروژه کنسل شد.

به گفته وی در حال حاضر طراحی، ساخت و متراژ این پروژه ها تغییرکرده و از طریق انعقاد تفاهم نامه شرکت های دانش بنیان ۲۰ هزار واحد مسکونی به صورت کاملا هوشمند ساخته واجرایی خواهد شد.

او افزود: این پروژه ها در متراژ های ۳۰ تا ۹۰ متری درشهرکی به متراژ یک میلیون متر مربع در اطراف تهران طراحی و ساخته خواهد شد و در حال حاضر تمامی مراحل دریافت پروانه ساختمانی طی شده و به زودی ساخت این پروژه ها آغاز می شود.

او با بیان اینکه ساخت مسکن اقتصادی نقش موثری در مهار تورم دارد و با توجه به آنکه اعلام می کردند مسکن کوچک متراژ خلاف فرزند آوری بوده است بنابراین اقدام به تغییر متراژ ها کرده و واحد های با متراژ ۲۵تا ۹۰ متری را کلید زده شد.

باقر پور با بیان اینکه مسکن کوچک متراژ مغایر با فرآیند های ایرانی اسلامی نیست افزود: ساخت مسکن های اقتصادی در قالب تفاهم نامه با اتحادیه شرکت های دانش بنیان منعقد شده است و اجرای این پروژه ها به صورت کاملا هوشمند ساخته می شود.

مدیر عامل اتحادیه های تعاونی عمران تهران اظهار کرد: ۲۰ هزار واحد اقتصادی با تمام امکانات برنامه ریزی شده و این پروژه ها در قالب ایجاد تعامل و قرارداد همکاری با شرکت های دانش بنیان در حال طراحی است و به زودی اولین شهرک اقامتی تمام هوشمند و پاک کشور ساخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برای خرید این پروژه ها فرم ج متقاضیان حتما نباید سبز باشد گفت: فروش این واحد ها در قالب خرید سهام است و متقاضیان می توانند برای خرید متراژ واحد مسکونی خود سهام مورد نیاز را خریداری کنند.

او با تاکید بر اینکه آمار های مسکن که در طی چند ماه گذشته منتشر می شود سهم واحد ها با متراژ کوچک تر در کل معاملات بیشتر شده افزود: طبق آمار های که سازمان نظام مهندسی منتشر کرده است قیمت و هزینه های ساخت در حال افزایش است و با رشد ۱۶۰ درصدی روبرو شده است که همین امر باعث شده مدت زمان ساخت مسکن در کشور کوتاه تر شود.

وی توضیح داد: با توجه به نوسانات ارزی و تغییر قیمتی که ایجاد شده است سعی کرده ایم قیمت های که پیش از این برای ساخت پروژه ها اعلام کرده بودیم تغییری نکند و در حال حاضر قیمت این واحد ها با حدودی ۲۵ میلیون تومان آغاز می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران با بیان اینکه در حال حاضر قیمت واحد ها با توجه به مدت زمان ساخت تغییر می کند بنابراین برای بسیاری از سازندگان صرفه اقتصادی دارد که هرچه زودتر واحد های مسکونی ساخته شود چراکه با توجه به نوسانات تورمی قیمت ها تغییر می کند.

باقر پور با اشاره به اینکه پروژه های مسکن اقتصادی در قالب چند فاز ساخته خواهد شد گفت: این واحد ها ظرف مدت ۲۴ ماه ساخته می شوند و حدود ۶ ماه برای طراحی و اجرای آن زمان مورد نیاز است تا آن ها را اجرا کنیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران توضیح داد: هیچ برنامه ای برای پیش فروش این واحد ها وجود ندارد و اگر فردی متقاضی است باید در شرکت تعاونی ها در قالب مشارکت کننده اقدام به خرید سهام کند بنابراین برنامه ای برای پیش فروش این واحد ها وجود ندارد.

براساس این گزارش در همین رابطه غلامی کارشناس مسکن گفت: در حال حاضر بازار مسکن به گونه ای شده که میزان تقاضا نسبت به عرضه مسکن افزایش یافته و همین فاصله بین عرضه و تقاضا خود باعث شده که قیمت ها با نوسان روبرو شوند.

به گفته وی دولت باید از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه تولید مسکن استفاده کند تا بتوان بازار مسکن را به سمت رونق هدایت کنیم.

او با بیان اینکه افزایش تولید و عرضه مسکن خود باعث می شود که بازار مسکن به سمت ثبات قیمتی پیش رود افزود: با توجه به روند رو به رشد قیمت ها در بخش مسکن نیاز به تامین و افزایش تولید در این حوزه بسیار ضروری است و در این بخش هم باید از تمامی ظرفیت های بخش خصوصی و تعاونی ها استفاده کرد تا با تزریق واحد مسکونی بتوان این بازار را به ثبات و ساماندهی رساند.

غلامی افزود: با توجه به تغییر قیمت ها در بازار مسکن، واحد های کوچک و متوسط متراژ متقاضی بیشتری دارد که در این زمینه باید از تمامی ظرفیت ها در بخش های مختلف استفاده کرد.

براساس این گزارش حال با توجه به کلید خوردن ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن اقتصادی در استان تهران می توان امید داشت که با حضور تعاونی ها در زمینه مسکن بخشی کوچکی از نیاز مسکن تهران پاسخ داده شود، اما به شرطی که نظارت ها کافی بر روند فعالیت تعاونی ها در تمامی این بخش ها وجود داشته باشد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار