22 تیر 1403 - 15:26

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تورم نقطه به نقطه مسکن ۱۱ درصد کاهش یافته است

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: تورم نقطه به نقطه در دی ماه در مقایسه با ماه قبل (٥٧.٥ درصد) ١١ واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش پول نیوز، تورم نقطه به نقطه مسکن ۱۱ درصد کاهش یافته است

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز خود گفت: تورم ماهانه مسکن در ۵ ماه منفی بوده است.

خاندوزی اظهار کرد: در دی ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٦,٥ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٥٧.٥ درصد) ١١ واحد درصد کاهش داشته است. تورم نقطه به نقطه بخش مسکن در پایان دی ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ١١ واحد درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه بعد از ۲۰ سال صدور مجوز ها برای شناور های صیادی آزاد شده است، گفت: این مجوز فقط برای ساحل نشینان است و پیش از این برای استان هرمزگان بوده است، اما در حال حاضر ساحل نشینان سیستان و بلوچستان و خوزستان هم بدون کاغذ بازی اقدام به دریافت مجوز کنند.

خاندوزی تاکید کرد: در دی ماه شاهد رشد تولیدات شرکت های بزرگ صنعتی بودیم و شاخص تولید در دی ماه امسال نسبت به دی سال گذشته ۱/۹ درصد افزایش داشته است.

نرخ رشد نقدینگی به پایین ترین نرخ ۴ سال گذشته رسید

او گفت: نرخ رشد نقدینگی به ۲۵/۲ درصد رسیده که کمترین میزان رشد نقدینگی ثبت شده از تابستان سال ۱۳۹۸ تا امروز است.

او اظهار کرد: در دی ماه رشد پایه پولی نیز به ۳۱.۷ درصد رسید که این نرخ نیز کمترین مقدار در ۱۷ ماه گذشته است.

وی با بیان اینکه فراموش نکنیم که نرخ رشد کلان های پولی از جمله نقدینگی در پایان دولت قبل به بالای ۴۰ درصد رسیده بود که ناشی از سیاست های پولی و مالی مشوش گذشته بود، گفت: خوشبختانه دولت توانست این لنگر مهم تورمی را با هدف گذاری درست به سطوح میانگین چند دهه اخیر خود باز گرداند.

سرمایه گذاری های دیجیتال باید شفاف و مشاهده پذیر شود

سید احسان خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره سیاست گذاری حوزه رمز ارز ها گفت: راهبرد اصلی دولت در حوزه سرمایه گذاری دیجیتال بر دو اصل شفافیت و مشاهده پذیری استوار است.

او تاکید کرد: دولت تلاش دارد قواعدی را حاکم کند تا از حقوق مردم حفاظت شده و از برخی کلاهبرداری ها که به دلیل عدم شفافیت اتفاق می افتد، جلوگیری گردد.

وی بیان کرد: در سایر کشور ها نیز دولت ها از ابزار هایی برای ایجاد شفافیت و مشاهده پذیری این حوزه استفاده کرده اند.

او گفت: حسب قانون بانک مرکزی وظیفه مدیریت این بخش به بانک مرکزی سپرده شده و این نهاد در حال بررسی الزامات سیاست گذاری در این حوزه است.

دولت برنامه ای برای تغییر ساعت رسمی کشور ندارد

سخنگوی اقتصادی دولت اظهار کرد: فعلا دولت برنامه ای برای تدوین لایحه تغییر ساعت رسمی کشور ندارد.

تغییر ساعت کار ادارات معادل تولید سه نیروگاه، صرفه جویی در برق ایجاد کرد

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: براساس مصوبه مجلس، دولت این اختیار را دارد که ساعت کاری کارکنان خود را به شیوه ای تنظیم کند تا ناترازی حوزه برق کاهش پیدا کند.

او گفت: طبق گزارش وزارت نیرو، تغییرات ساعت کار در تابستان سال ۱۴۰۲ منجر به صرفه جویی ۸۵۰ مگاواتی در مصرف برق شد که معادل ظرفیت تولید برق ۳ نیروگاه بزرگ است.

وی اظهار کرد: در خصوص سال آینده نیز دولت در صورت نیاز بر اساس همین اختیار درباره تغییر ساعت کار ادارات تصمیم خواهد گرفت.

سهم قیمت نان در سبد هزینه خانوار به ۲ درصد کاهش یافت

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون افزایش غیرقانونی قیمت نان گفت: سیاست دولت این است که سهم هزینه نان در سبد معیشت خانوار کشور همچنان پایین بماند.

او تاکید کرد: این سهم در شروع به کار دولت حدود ۲.۵ درصد بود که اکنون به زیر ۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی در خصوص افزایش قیمت نان طی امسال گفت: در برخی استان ها نانوایی ها درخواست خود را مبنی بر افزایش سهیمه آزاد آرد و قیمت نان به کارگروه های آرد و نان استان و کشور ارائه کردند و این درخواست بررسی و تصویب شد؛ اما خارج از این مصوبات هرگونه افزایش قیمتی تخلف است و بازرسی اصناف و سازمان تعزیرات باید با این تخلفات برخورد کنند.

اقدامات دولت برای کاهش قیمت گوشت

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در سال های گذشته بسیاری از دام های مولد راهی کشتارگاه ها شدند. دولت سیزدهم خوراک و نهاده های دامی مورد نیاز را در اختیار دامداران قرار داد و از طرف دیگر واردات گوشت را در دستور کار داشته است.

او اظهار کرد: امیدواریم اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای بازگشت ثبات هم در تامین و هم در قیمت ها به زودی به نتیجه برسد.

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص افزایش تعداد مناطق آزاد گفت: افزایش تعداد مناطق آزاد فعلا در دستور کار دولت قرار ندارد.

وزیر صمت به زودی در مورد خودرو مصاحبه خواهد کرد

خاندوزی اظهار کرد: راهبردی از دولت که توسط وزارت صمت هم در بازار خودرو در حال پیگیری است مشخصا به تعادل رساندن بازار خودرو داخلی از طریق افزایش میزان عرضه و تولید خودرو سازان داخلی و همچنین رفع نیاز هایی که برای واردات خودرو های خارجی وجود دارد و البته کنترل و نظام مند کردن حاشیه بازار خودرو است.

او گفت: وزیر صمت وعده دادند به زودی به طور مفصلی در موضوع سیاست های خودرو مصاحبه خواهند کرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

428bb7baeb954668984b1318240c5311
5008072
همچنین بخوانید
آخرین اخبار