25 تیر 1403 - 2:40

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت پالایشی ایران با ساخت پتروپالایشگاه ها

معاون برنامهریزی وزیر نفت با اشاره به برنامههای وزارت نفت برای ساخت پتروپالایشگاهها در کشور گفت: با ساخت این طرحها، ظرفیت پالایشی کشور با افزایش ۳۰ درصدی از ۲.۳ میلیون بشکه به ۳ میلیون بشکه میرسد.

به گزارش پول نیوز، افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت پالایشی ایران با ساخت پتروپالایشگاه ها

هوشنگ فلاحتیان در گفتگو با شانا با بیان اینکه در عرصه احداث پتروپالایشگاه های جدید در زمانی با قانون حمایت از سرمایه گذاری مردمی در پایین دست صنعت نفت و گاز در مجلس شورای اسلامی روبه رو بودیم، گفت: پس از ابلاغ این قانون حدود یک میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه ظرفیت پتروپالایشگاهی جدید مبتنی بر قانون تعریف شد.

وی ادامه داد: مجوز های لازم در این زمینه نیز صادر شده و با اقدام هایی که در دولت سیزدهم انجام شد، امیدواریم در آینده ای نزدیک تنفس خوراک پتروپالایشگاه ها تنفیذ شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه همه موارد مانند صدور موافقت نامه اصولی و تنفس خوراک این پتروپالایشگاه ها به انجام خواهد رسید، افزود: البته طرح های پتروپالایشگاهی که در سال های گذشته تعریف شده بود، منتظر تنفس خوراک نبودند.

فلاحتیان تأکید کرد: افزون بر مجوز هایی که در گذشته برای ساخت پتروپالایشگاه ها صادر شده بود، هم اکنون یک پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای در منطقه جاسک در حال ساخت است که پیشرفت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه پتروپالایشگاه شهید سلیمانی نیز به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در بندرعباس ساخته خواهد شد، گفت: کار های مقدماتی برای ساخت این پتروپالایشگاه آغاز شده و به زودی شاهد شروع فعالیت های اجرایی آن خواهیم بود.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت ادامه داد: همچنین پالایشگاه مهر خلیج فارس به ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه و پیشرفت بیش از ۶۰ درصد در مجاورت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال ساخت است و امیدواریم تا دو سال آینده این پتروپالایشگاه عملیاتی شود.

فلاحتیان افزود: در کنار آن پتروپالایشگاه آدیش جنوبی و پتروپالایشگاه پیشگامان در مجموع به ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز در سیراف در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه افزون بر این ظرفیت ها چه در قالب حمایت از سرمایه گذاری مردمی در صنایع پایین دست نفت و گاز و چه خارج از این قانون، همچنین برای ساخت مینی ریفاینری ها یا همان پالایشگاه های کوچک مقیاس در مناطق متعدد مجوز صادر شده است، گفت: امیدواریم در سال های آینده مینی ریفاینری ها، پالایشگاه های متوسط و پالایشگاه بزرگ را در افق سال ۱۴۰۶ یا ۱۴۰۷ به بهره برداری برسانیم.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت تأکید کرد: رویکرد و هدف وزارت نفت در دولت سیزدهم این است که ظرفیت پالایشی کشور را از ظرفیت کنونی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز به بالای ۳ میلیون بشکه در روز برساند.

فلاحتیان با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت پالایشی در کشور، پیشگیری از خام فروشی را محقق می کند، اظهار کرد: ساخت پتروپالایشگاه ها حرکتی است که می توانیم به واسطه آن نفت خام و گاز طبیعی را در زنجیره ارزش قرار دهیم و ثروت جدید ایجاد کنیم و سرانجام یک حرکت اقتصادی برای اقتصاد کلان کشور انجام خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار