25 تیر 1403 - 1:44

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تعداد هواپیماهای ناوگان هوایی کشور تا نوروز به ۲۰۰ فروند می رسد

در حال حاضر ۱۸۰ فروند هواپیمای عملیاتی در بخش هوایی کشور داریم که تا پایان سال به ۲۰۰ فروند خواهد رسید.

به گزارش پول نیوز، تعداد هواپیماهای ناوگان هوایی کشور تا نوروز به ۲۰۰ فروند می رسد

در حالی که دولت همواره بر بهبود ناوگان حمل و نقل در تمامی بخش ها تاکید بسیار زیادی دارد، اما همچنان در بخشی از ناوگان از جمله حوزه حمل ونقل هوایی با مشکل و کمبود ناوگان روبرو هستیم و با توجه به آنکه میزان تقاضا در بخش حمل و نقل هوایی کشور در مقایسه با سایر بخش ها بیشتر است همین موضوع خود باعث شده که فاصله بین عرضه و تقاضا بیشتر شود.

بر اساس این گزارش طبق آخرین آمار های اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی کشور در حال حاضر حدود ۱۸۰ فروند هواپیمای فعال باری، بیزینس جت و مسافری در کشور وجود دارد که این آمار ها همواره در حال تغییر است و با توجه به آنکه روند ورود هواپیما در کشور به گفته وزیر راه وشهرسازی کمی تسهیل شده همچنین میزان اورهال، بازسازی و نوسازی ناوگان هوایی توسط مهندسان و نخبگان کشور نیز بیشتر شده است بنابراین امیدواریم با نزدیک شدن به روز های پایانی سال و افزایش میزان تقاضا بخشی از این نیاز ها پاسخ داده شود.

در همین رابطه محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه همواره سازمان هواپیمایی کشور و شرکت های هواپیمایی در تلاش هستند که ناوگان هوایی خود را فعال نگه دارند، گفت: در حال حاضر حدود ۱۸۰ فروند هواپیمایی فعال و عملیاتی در بخش های مختلف پروازی وجود دارد که این آمار همواره تغییر می کند، اما میزان نیاز ما ۵۵۰ فروند هواپیماست که تمامی سعی و تلاش دولت آن است که بخشی از نیاز را هم از طریق بازسازی ناوگان و به خط کردن آن ها و هم از طریق خرید ناوگان پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه ایران در نوسازی و بازسازی ناوگان هوایی کشور به خودکفایی کامل رسیده است، گفت: در حال حاضر هیچ یک از ناوگان هوایی کشور برای تعمیر به خارج از کشور ارسال نمی شوند و یا قطعه ای از خارج وارد نمی شود بلکه با همت مهندسان و متخصصان ایرانی توانسته ایم به خودکفایی د ر حوزه ناوگان هوایی کشور برسیم و برخی ناوگان هم از کشور های همسایه برای تعمیر وارد ایران می شوند.

محمدی بخش با بیان اینکه از ابتدای سال ۷۵ ناوگان وارد بخش هوایی کشور شده است، گفت: بنا بود ۲۵۰ فروند هواپیما وارد ناوگان هوایی کشور شود، اما ۳ ماه است که به دلایل گوناگون مصوبه ای که باید برای ترخیص قطعات دریافت می کردیم متاسفانه دچار یک وقفه جدی شده است.

او گفت: این وقفه سه ماهه مصوبات باعث شد هواپیما هایی که باید سرخط آورده می شد با تاخیر روبرو شود، اما ظاهرا هفته گذشته این مصوبه انجام شد. ما سعی می کنیم عدد قابل قبولی هواپیما را که حدود ۲۰۰ فروند می شود را در ایام نوروز وارد خط کنیم.

بر اساس این گزارش در حال حاضر روند بازسازی و نوسازی ناوگان هوایی توسط شرکت های هواپیمایی بسیار خوب در حال اجرا و پیشرفت است به طوری که چند روز پیش یک فروند هواپیمای ای آرجی ۱۰۰ توسط شرکت هواپیمایی وارد خط هوایی قشم شد که در این زمینه رامین حمزه ای مدیرعامل شرکت هواپیمایی گفت: هواپیمای ای آرجی ۱۰۰ به منظور توسعه اقتصاد جزیره قشم و برقراری پل لجستیک بین قشم و کشور های خلیج فارس در این منطقه مستقر خواهد شد تا نگاه ما در حوزه توسعه جزیره قشم محقق و نهایی شود.

پیش از این هم مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در خصوص نوسازی ناوگان هوایی کشور به شرکت های هواپیمایی کشور گفته بود: در حال حاضر یکی از مشکلات ما در صنعت هوانوردی ناترازی تقاضا و عرضه است، اما نمی توان به مردم گفت که تحریم هستیم و بلیت نداریم. از این رو باید این موضوع را حل کنیم. از تمام شرکت های هواپیمایی می خواهیم هر کدام که امکان دارند واردات هواپیما را انجام دهند. در این مسیر از منابع وزارت راه و شهرسازی و تهاتر استفاده می کنیم. حتی اگر لازم باشد برای این کار مجوز هم می گیریم. یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی توسعه ناوگان است و هر مجوزی که لازم باشد برای این کار صادر خواهد شد.

وی افزود: نهضت تولید و تعمیرات در داخل کشور از اتفاقات بسیار خوب صنعت هوانوردی است. پیش از این در تعمیرات وابستگی هایی به خارج از کشور داشتیم، اما الان کمتر قطعه ای از هواپیما برای تعمیر به خارج از کشور ارسال می شود. البته هنوز هم قطعاتی خارج از ایران تعمیر می شود، اما این موضوع بسیار کاهش پیدا کرده است. امیدواریم در بحث ساخت هواپیما هم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

گفتنی است، روند نوسازی و ناوگان هوایی کشور با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز در تمامی شرکت های هواپیمایی کشور در حال انجام است و این نهضت نوسازی و اورهال ناوگان به صورت کامل توسط تمامی بخش های هوایی کشور صورت می گیرد به طوری که قربانعلی سخنگوی شرکت هواپیمایی هم به باشگاه خبرنگاران گفته بود: ۳ تا ۴ فروند هواپیمای زمین گیر تا یک ماه آینده وارد خط می شوند. در حال حاضر تعداد ناوگان هوایی فعال در شرکت هواپیمایی بین ۱۰ تا ۱۲ فروند است که با اضافه شدن این ناوگان هوایی اورهال شده تعداد ناوگان هوایی به ۱۵ فروند می رسد.

بر اساس این گزارش حال با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و میزان افزایش تقاضا باید تمامی اقدامات لازم در جهت نوسازی و تقویت ناوگان هوایی کشور صورت گیرد تا از طریق آن میزان عرضه بلیت در ایام نوروز با مشکل مواجه نشود و متقاضیان برای خرید بلیت نوروز خود دست به دامن آژانس های چارتر فروش نشوند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار