28 تیر 1403 - 2:11

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

انقلاب در ورطه مقایسه و توقع

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش پول نیوز، انقلاب در ورطه مقایسه و توقع

از هنگامی که مردم در سال ۵۶ به خیابان ها آمدند و فریاد مرگ بر شاه سردادند تا امروز ۴۵ سال می گذرد. در این مدت نسل عوض شده و درصد بالایی از کسانی که در اعتراض به نظام شاهنشاهی در سال ۵۷ به خیابان ها آمدند و پایه های حکومت شاهنشاهی را تا فروپاشی تضعیف کردند، جان به جان آفرین تسلیم کرده اند. به عبارت بهتر بیش از ۵۰ در صد کسانی که امروز در سالگرد پیروزی انقلاب به خیابان می آیند، درک درستی از آن زمان ندارند و همان اندازه از دوران حکومت پهلوی می دانند که در تاریخ خوانده اند.

چالش از فساد تا رانت

آنچه از عملکرد حکومت شاهنشاهی در تبیین دلایل اعتراض و انقلاب مردم در سال ۵۷ تعریف می شود، فساد، رانت و غارت بیت المال به وسیله عده ای خاص است، این حجم از سواستفاده در حالی اتفاق می افتاد که اکثریت مردم در فقر دست و پا می زدند. اگر بپذیریم که بنا بر فرمایش امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی، این انقلاب پابرهنگان است و باید به حکومت مستضعفان تبدیل شود و دلیل این انقلاب ظلمی است که در نتیجه انتصاب های فامیلی، سومدیریت، فساد و رانت به اکثریت جامعه تحمیل شده، آنگاه متوجه می شویم که مردم برای چه آمدند و برای چه فریاد زدند.

کاری به حکومت نداشته باشید

آنچه از حکومت پهلوی تشریح می شود، این است که مردم اجازه دارند هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند، به شرط آنکه کاری به کار حکومت پهلوی نداشته باشند و حکومت در سایه امن قرار گیرد. فساد و فحشا در اوج خودنمایی می کرد و هیچ برخوردی با آن صورت نمی گرفت، به شرط آنکه کاری به کار حکومت نداشته باشند.

بی خبری و بی تفاوتی مردم

آنچه از نظام شاهنشاهی عنوان می شود، این است که مردم باید در عرصه بی خبری و بی تفاوتی به سربرند و هر کس که به هر دلیلی تصمیم به بیداری و اعتراض می گرفت، با سازمانی مخوف تحت عنوان ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور) طرف می شد. سازمانی که هیچ حد و مرزی برای برخورد با مخالفان نداشت و این اختیار را داشت که به هر شکل ممکن با معترضان و مخالفان رفتار کند. از معامله تا شکنجه، تبعید و مرگ را در دستور کار داشت تا معترضان را از مسیر باز دارد.

بحران وابستگی

آنچه از دوران پهلوی در کتاب های تاریخ نوشته شده، وابستگی محض به استکبار جهانی است، وابستگی تا اندازه ای که استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، تصمیمات حیاتی را برای کشورمان می گرفت. قانون کاپیتولاسیون که ایران و ایرانی را به اندازه ای ذلیل کرده بود که در برابر رفتار یک آمریکایی ولو تعرض به جان و ناموسش، حق هیچ اعتراضی نداشت و این در حالی بود که روی ذخایر بزرگ خدادادی زندگی می کردیم و البته هنوز هم زندگی می کنیم.

 

بیشتر بخوانید:

آمدی جانم به قربانت

دستاور انقلاب چیست

در حالی از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۵ سال می گذرد که این سوال در ذهن مردم وجود دارد که دستاورد این انقلاب چه بوده و تا چه اندازه توانسته ایم به اهداف ریل گذاری شده دست یابیم. سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بهانه ای است تا دستگاهها، نهادها، وزارتخانه، سازمان ها به صورت حقیقی و حقوقی به ارایه دستاورد های خود بپردازند. تکریم این روز ها دلایل بسیاری دارد، اما مهمترین آنها، اثبات ارادات به انقلاب با ارایه دستاورد ها در زمینه های گوناگون است.

اهمیت آگاهی یافتن

بدلیل اهمیتی که آگاهی یافتن مردم از شرایط پس از انقلاب دارد، رهبر انقلاب در تمامی نشست هایی که با مسوولان دارند، بر اطلاع رسانی دقیق تاکید می کنند. آیت الله خامنه ای بار ها به تمامی بخش ها در عرصه های گوناگون فرموده اند که عملکرد ها و دستاورد های خودتان را به مردم گزارش دهید تا مردم نسبت به انقلاب امیدوار باشند. تاکید رهبر انقلاب بر اطلاع رسانی دقیق بوده به نوعی که به مسوولان دستور داده اند اگر هم نقص، کمکاری یا اشکالی در اداره کشور وجود دارد، با مردم شفاف باشند و دلایل را به مردم بگویند. اگر اشکال در مدیریت است، از مردم پوزش بخواهند و اگر ریشه مشکلات در کینه توزی های دشمنان است، آن را نیز با مردم در میان بگذارند.

اثبات توانمندی

بدلیل اهمیتی که انقلاب اسلامی دارد، بسیاری از بخش ها در عرصه های گوناگون اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی، فرهنگی و… سعی می کنند، از ۱۲ تا ۲۲ بهمن اقدام برجسته ای انجام دهند. از کلنگ زنی تا افتتاح به صورت گسترده صورت می گیرد. تمامی بخش ها سعی می کنند برای دهه فجر حرفی برای گفتن داشته باشند. از سوی دیگر مردم نیز در این روز ها توقعات خاصی دارند. توقع کارگران و کارکنان از گرفتن هدایا تا بسته های تشویقی مطرح می شود. همگان بخوبی می دانیم که این ۱۰ روز برای جمهوری اسلامی ارزش و جایگاه ویژه ای دارد و نماد انقلاب اسلامی است. به همین دلیل با تلاش مضاعفی که همواره دارند، بدون توجه به خودنمایی در روز های خاص، همواره بدنبال فعالیت های تاثیرگذار در سالگرد پیروزی انقلاب هستند.

مراقبت از آینده

بی شک ۲۲ بهمن روز تجدید میثاق مردم با جمهوری اسلامی است. به جرات می توان ادعا کرد بیش از ۵۰ درصد مردم حاضر در راهپیمایی ۲۲ بهمن، هرگز حکومت پهلوی را ندیده و شرایط آن را درک نکرده اند. برای مردمی که حکومت پهلوی را ندیده اند، از شرایط آن زمان سخن گفتن، توجیهی ندارد. اگر در سال های اول انقلاب ریشه هر مشکلی را به حکومت پهلوی نسبت می دادیم، شاید توجیه پذیر بود، اما پس از گذشت ۴۵ سال، مشکلات را به حکومت پهلوی نسبت بدهیم، عملکرد خودمان را زیر سوال برده ایم. در شرایطی که هر ۱۰ سال یک بار دنیا دچار تحولات ریشه ای می شود، نباید گناه را بر گردن گذشتگان انداخت. اگر امروز بنابر توصیف اقتصاددانان و استناد به اطلاعات رسمی کشور، بیش از ۵۰ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند، اگر تورم به اعتراف بانک مرکزی بالای ۴۶ درصد و در واقع تورم تاثیرگذار بر زندگی مردم بالای ۶۰ درصد است، اگر گرانی و بحران اقتصادی کمر مردم به ویژه دهک های ضعیف جامعه خم کرده، اگر مسوولان قابل اعتماد همچون خاوری با سرمایه های این کشور در گوشه ای از جهان خوش می گذرانند، اگر با بحران بزرگی به نام آقازاده ها رو به رو هستیم و فرزندان مسوولان عالی رتبه کشور تابعیت آمریکا و انگلیس دارند و اگر صد ها و هزاران اگر دیگر همچون دمل های چرکین روح و روان مردم را آزار می دهد و تلاشی برای مدیریت آن ها صورت نمی گیرد، باید بدانیم مردم همه این ها را در عملکرد جمهوری اسلامی می بینند و آینده در معرض تهدید جدی قرار دارد. در انتظار اصلاح سریعتر و رسیدن به روز هایی بهتر از امروز.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار