28 تیر 1403 - 2:44

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

واکنش معاون صنایع دستی به مصادره فرهنگی محصولات ایرانی

جلالی گفت: دنیای امروز دنیای روایتهاست. هرکس که روایت تازهتر داشته باشد، گوی سبقت را ربوده، که من اسمش را مصادره فرهنگی نمیگذارم.

به گزارش پول نیوز، واکنش معاون صنایع دستی به مصادره فرهنگی محصولات ایرانی

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره اخباری که هر از گاهی پیرامون مصادره فرهنگی کالا ها و محصولات ایرانی منتشر می شود، گفت: صنایع دستی به معنای تولید حکمت پایه است. در دنیای امروز که ویژن سازی و برندسازی حرف اول را می زند، مولفه های مختلفی وجود دارد. این مولفه ها ناشی از قصه و روایتی است، که نیازمند کشف ما بر اساس نیاز مشتری است، تا در یک بسته بندی صحیح و زیبا ارائه دهیم. صنایع دستی ایران در عین برخورداری از ظرفیت های فوق العاده، از ادبیات توسعه، ادبیات کسب وکار و بازارسازی به دور مانده است. ما تلاشمان بر این است که دانش تجاری سازی و برندسازی را به صنایع دستی به عنوان هنر بومی مان اضافه کنیم.

جلالی ادامه داد: رویکرد های اقتصادی کمک خواهد کرد که بازار های جانشین داشته باشیم، سلیقه مخاطب را در طراحی محصول رعایت کنیم و ببینیم نیاز های مشتری در چیست. اینکه من در خانه اثر هنری خلق کنم، تا اینکه کالای هنری تولید کنم، دو رفتار متفاوت است. یک رفتار از جوشش فردی نشات می گیرد و دیگری باید با بازار جهانی مطابقت داشته باشد.
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه جهانی سازی و شبکه های اجتماعی منجر شده مالکیت معنوی بعضی از محصولات مخدوش شود، افزود: اگر دیر بجنیم، ممکن است محصولمان را به نام دیگری ثبت شود. باید سیاست مداران برای احصاء و ثبت دستاورد ها در کنار رسانه ها به ما کمک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هر از گاهی اخبار مربوط به مصادره فرهنگی صنایع کشورمان به گوش می رسد، رصدی انجام دادید که بدانیم کدام کشور ها در تلاش برای برداشتن نام ایران از محصولاتمان هستند، توضیح داد: دنیای امروز دنیای روایت هاست. هرکس که روایت تازه تر داشته باشد، گوی سبقت را ربوده است. من اسمش را مصادره فرهنگی نمی گذارم، بلکه اسمش را توسعه فرهنگی می گذارم. اگر محصولاتمان اصیل و ریشه دار باشد، هیچ کس نمی تواند آن را مصادره کند. تعبیر شما از مصادره فرهنگی نمود سطحی از هنر است.

جلالی مدعی است که هیچ کس نمی تواند قلم زنی اصفهان، منبت ملایر و … را مصادره کند. چون این ها ریشه در فرهنگ و تاریخ دارند. ما به نهضت تولید محتوا نیاز داریم، که آن محتوای ثبت شده را با توجه به شبکه های اجتماعی نشان دهد. اینجاست که مستندسازی معنا می یابد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سوال که حذف نام ایران از محصولات ایرانی را مصادره فرهنگی نمی دانید؟ تصریح کرد: کالای اصیل نیاز به برچسب گذاری برای اعلام نشان ندارد. البته به ارزش روایت اعتقاد دارم. ولی وقتی من نوعی یک کالای جعلی و دم دستی را بجای کالای اصیل جا می زنم، ممکن است در وهله اول حوزه ای را پوشش دهد، ولی سطوح مطالعات عمیق را پوشش نمی دهد. در سطح کارشناسی هم اقبالی به آن نخواهد شد. ما باید به تولید محتوا برای ثبت محصولاتمان توجه کنیم.

وی ادامه داد: ما وقتی کپوبافی دزفول را ثبت جهانی کردیم، دیدیم در خیلی از کشور ها این ثبت رخ داده است. مثلاً در کشور افریقا چیزی شبیه کپوبافی داریم، ولی ویژگی فرهنگی کشورمان را ندارد. نگران نباشیم، بلکه تلاشمان را بیشتر کنیم. آنقدر تعدد و تنوع صنایع دستی زیاد است، که جهان کارشناسی در برابرش سر خم کرده است. شاید مشتریان عمومی و جهان عامه گولِ چند خبر سطحی را بخورند، که فلان محصول را به نام خودشان زدند، ولی الان فرش کاشان و فرش تبریز و ملیله زنجان برند است.

جلالی در پاسخ به سوال که کدام کشور ها در تلاشند محصولات و صنایع ایرانی را به نام خودشان بزنند، گفت: همه کشور ها به دنبال منافع ملی خودشان هستند. هر کشوری که کوچکترین اثر فرهنگی داشته باشد، به دنبال ساختن وجهه جهانی است. کشور هایی که با ما مشابهت های فرهنگی دارند، محصولات مشابه ما را دارند. ما در همه جا رد پای هنر ایرانی را می بینیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار