28 تیر 1403 - 2:09

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فجر هنرمندان تجسمی در قله خود ایستاده است

خراسانی زاده گفت: از نظر داوران، کیفیت آثار این دوره بسیار خوب بوده و امروز، فجر هنرمندان تجسمی در قله خود ایستاده است.

به گزارش پول نیوز، فجر هنرمندان تجسمی در قله خود ایستاده است

در دهمین روز بهمن ماه، موسسه فرهنگی هنری صبای فرهنگستان هنر میزبان آئین گشایش نمایشگاه بخش های رقابتی (طوبای زرین) و بازار هنر شانزدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر با حضور محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و برخی از هنرمندان و هنردوستان بود.

محمد خراسانی زاده، مدیر کل هنر های تجسمی وزارت ارشاد و رئیس شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر، در رابطه با این دوره از جشنواره هنر های تجسمی بیان کرد: اگرچه هنر های تجسمی گسترده ترین عرصه هنری کشور ماست، ولی بسیار مظلوم است و کمتر شناخته شده است؛ به طوری که گاهی وقت ها در میان مردم می گوییم هنر های تجسمی می گویند همان مجسمه؟ بله مجسمه هم در بین هنر های تجسمی وجود دارد، ولی این حوزه خیلی وسیع تر است.

خراسانی زاده گفت: در میان عرصه های هنری که داریم مثل سینما که این روز ها فضای جشنواره ای اش بسیار داغ است یا نمایش، موسیقی و ادبیات، گسترده ترین زمینه هنری ما هنر های تجسمی است که شامل نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، گرافیک، تصویرسازی، سفال و سرامیک هنری، مجسمه سازی و هنر های جدید است و درواقع، این ها عرصه های ده گانه ای هستند که در جشنواره هنر های تجسمی فجر به آن ها پرداخته ایم. البته حتی بخشی از حوزه های مربوط به طراحی هم، شامل هنر های تجسمی می شوند. مثل طراحی که پایه نقاشی است یا طراحی صنعتی، طراحی معماری، طراحی فرش و… که بعضاً در دنیا زیرمجموعه هنر های تجسمی دسته بندی می شوند.

رئیس شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر ادامه داد: از لحاظ تعداد هنرمند، اگر فقط تعداد خوشنویس ها، طراحان گرافیک و عکاسان خود را در هر رده ای؛ میان رده و تراز اول مقایسه کنیم جمعیتی چندصد هزار نفری خواهند بود. بنابراین، جشنواره هنر های تجسمی فجر بزرگ ترین رویداد هنری فجر انقلاب اسلامی ایران است و افتخار می کنیم شانزدهمین دوره آن کار اجرایی و نمایشگاهی خود را از ۱۰ بهمن ماه شروع کرده و یک مشارکت کم نظیر را رقم زده است.

خراسانی زاده مطرح کرد: ما حدود ۱۰ هزار و ۷۶ اثر در بخش رقابت ملی در ۱۰ رشته ای که اشاره کردم، داشته ایم و به جز این ها، حدود ۱۲ هزار اثر برای استان های کشور ارسال شد. زیرا در تمام استان ها و مراکز استانی نیز، این جشنواره را در قالب «تجسم هنر» داریم و هنرمندان تراز اول استان ها آثار خود را ارسال کردند.

او با اشاره به طراح پوستر جشنواره شانزدهم گفت: طراح پوستر شانزدهمین جشنواره هنر های تجسمی، آقای صابر شیخ رضایی از برگزیدگان دور قبل این جشنواره است و در این دوره، هم به عنوان یک هنرمند جوان و خلاق و هم داور بخش گرافیک ما حضور دارد.

رئیس شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر ادامه داد: از حدود ۱۲ هزار اثری که برای جشنواره امسال ارسال شده حدود یکهزار اثر انتخابی در مجموع فرهنگی هنری صبا در پایتخت و دو بخش هم در موزه هنر های معاصر و همچنین، حدود یکهزار و ۵۰۰ اثر نیز در مراکز استانی به نمایش درآمده اند.

خراسانی زاده افزود: جشنواره هنر های تجسمی تنها جشنواره ای است که دبیر کل دارد و ۲۲ دبیر ملی و ۳۲ دبیر استانی و بیش از ۶۰ داور ملی داریم برای این که این رویداد را سامان ببخشند و این اتفاق بزرگ یک جشن ملی است برای همه هنرمندان هنر های تجسمی ایران با همه ذائقه ها و سلیقه هایی که علاقه داشته اند زیر پرچم مقدس کشور کار کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه تا پایان بهمن ماه برقرار است و بخش رقابتی، یکی از پربحث ترین بخش های این دوره از جشنواره هنر های تجسمی است که حدود ٧٧١ اثر از بیش از ۵۰۰ هنرمند روی دیوار ها رفته است.

بر اساس گفته برگزارکنندگان، کیفیت آثار این دوره از نظر داوران بسیار خوب بوده است؛ به طوری که آن ها اعتقاد داشتند در طول ۵-۶ سال اخیر، آثاری با چنین کیفیتی در جشنواره وجود نداشته اند و امروز، فجر هنرمندان تجسمی در قله خود ایستاده است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار