22 تیر 1403 - 14:03

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اهمیت زیاد جایزه جهانی کتاب سال ایران در آسیای مرکزی

یک کارشناس گفت: نویسندهای که در جایزه جهانی کتاب سال برنده میشود، در شناساندن جایگاه علمی و فرهنگی ایران در جامعه نقش مثبتی را ایفا خواهد کرد.

به گزارش پول نیوز، اهمیت زیاد جایزه جهانی کتاب سال ایران در آسیای مرکزی

موسی عبداللهی عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی و سرپرست همکاری های علمی بین المللی این دانشگاه درباره جایگاه جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در نظام دانشگاهی کشور گفت: جایزه کتاب سال میان اهالی دانشگاه جایگاه بسیار بالایی دارد. من به عنوان کسی که در دانشگاه حضور دارم و هم معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی بودم و در حال حاضر مسئولیت بخش بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی را برعهده دارم، می دانم که شحصیت هایی که حتی در کتاب سال جمهوری اسلامی ایران کاندیدا می شوند یک افتخار آکادمیک بزرگ برایشان محسوب می شود.

وی افزود: افرادی که کتاب هایشان در کتاب سال منتخب شده است، کارهایشان از غنای بالایی برخوردار است و در آن هیچ گونه شک و تردیدی نیست و آن ها میان اهالی قلم و علم و هنر و ادب جایگاه والایی دارند و شناخته شده هستند.

عبداللهی در بخش دیگری از این گفتگو درباره تاثیر جایزه جهانی کتاب سال ایران بر تحقیقات ایران شناسی و اسلام شناسی در جهان اشاره کرد و گفت: براساس تجربیاتم در کشور های آسیای مرکزی و روسیه که تخصص خودم در این حوزه هاست، جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای اساتید کشور های دیگر که در حوزه اسلام شناسی و ایران شناسی فعال هستند و کتابشان به عنوان جایزه جهانی کتاب سال انتخاب شده است، افتخار بزرگی است.

مترجم کتاب «اوست ها در گذر تاریخ» اثر تامرلان کامبولوف اضافه کرد: برنده شدن در جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه افتخار بزرگی برای پژوهشگران خارجی است، باعث می شود آن ها به عنوان مرجع این حوزه نیز شناخته می شوند و زمانی که در این حوزه ها پروژه یا تحقیقی انجام می شود، آن ها به عنوان منبع مورد سؤال و رجوع قرار می گیرند. کما اینکه در دیداری که از آکادمی علوم روسیه داشتم، بخش اسلام شناسی ـ مطالعات کشور های عربی و اسلامی ـ چندین بار تاکید کردند که این استاد ما کتابش در حوزه فلسفه اسلامی اثر برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است. آنجا هم این جایزه بسیار مهم است.

عبداللهی همچنین با اشاره به این نکته که دی‍‍‍‍پلماسی فرهنگی ایران باید مکمل دیپلماسی سنتی و کلاسیک باشد، ادامه داد: متاسفانه در این حوزه ما ضعف داریم، هرچند توانسته ایم گام های خوبی برداریم، ولی کافی نیست. جایزه جهانی کتاب سال قطعاً می تواند نقش بسیار مؤثری در توسعه و نه فقط در دیپلماسی فرهنگی بلکه بر روی دیپلماسی عمومی ما داشته باشد. زمانی که نویسنده ای در جایزه جهانی کتاب سال برنده می شود، در بازشناساندن جایگاه علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جامعه خود کمک کرده و نقش بسیار مثبتی را ایفا می کند. معمولا هم این برندگان جایگاه بسیار والایی در جامعه نخبگانی کشور خود دارند.

تاثیری که دنیس ولکوف در معرفی ایران گذاشت

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در بخش دیگری از این گفتگو به اخبار مثبتی که برندگان جایزه جهانی کتاب سال، از ایران در رسانه های کشور خود منعکس می کنند، اشاره کرد و ادامه داد: براساس تجربیاتم می گویم که به عنوان مثال آقای دنیس ولکوف، ایران شناس مشهور روس که سال ۱۳۹۸ کتابش با عنوان «چرخش روسیه به سمت ایران: شرق شناسی در دیپلماسی و خدمات اطلاعاتی» برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد، همواره این موضوع را که کتابش در حوزه تاریخ جایزه جهانی کتاب سال را دریافت کرده، بازگو می کند.

وی افزود: دنیس ولکوف بار ها در رسانه های روسیه درباره تاریخ ایران و روابط ایران و روسیه صحبت کرده است، به عنوان اینکه توانسته جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را کسب کند معرفی شده است و این تکرار نام جمهوری اسلامی ایران نه با اخبار منفی بلکه با اخبار مثبت و اخباری که مرتبط با فرهنگ است، مسائلی که مرتبط با هنر و ادبیات و کتاب است، رفته رفته تأثیر خودش را می گذارد و سبب می شود وجهه مثبتی از ایران در جوامع هدف ایجاد بشود. البته این کافی نیست، اما می تواند در مقابله با آن هجمه ای که علیه ایران است و تصویرسازی هایی منفی ای که علیه کشورمان در رسانه های خارجی اتفاق می افتد، بسیار تأثیرگذار باشد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5008072
63100689
همچنین بخوانید
آخرین اخبار