28 تیر 1403 - 3:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نهایی شدن لایحه حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش در دولت

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از نهایی شدن لایحه حفاظت و بهرهبرداری پایدار از حیات وحش در دولت خبر داد.

به گزارش پول نیوز، نهایی شدن لایحه حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش در دولت

غلامرضا ابدالی درخصوص اقدامات شاخص دفتر حیات وحش اظهار کرد: با توجه به اینکه استفاده از تمام ظرفیت ها برای حفظ محیط زیست همواره یکی از شعار های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم بوده است، موضوع تقویت و توسعه اقدامات حفاظتی با بهره گیری از ظرفیت بخش های غیردولتی در حفاظت از حیات وحش از جمله قرق اختصاصی، طرح های تکثیر و پرورش و … در دستور کار ما بود. به همین منظور انعقاد تفاهمنامه با یک شرکت به منظور احیای جمعیت طعمه های یوز، انعقاد تفاهمنامه با شرکت دیگری به منظور تکثیر و پرورش و احیای گونه در معرض خطر انقراض گوزن زرد، انعقاد تفاهمنامه با یک شرکت بازرگانی برای تکثیر و پرورش و احیاء جمعیت جبیر، تدوین و ارسال پیش نویس «مشارکت در حفاظت از تنوع زیستی و رونق کسب و کار محیط زیستی» و پیگیری تصویب آن توسط هیئت وزیران و آغاز طرح ایجاد مرکز ملی تکثیر و پرورش و باز وحشی کردن گونه های شاخص جانوری با همکاری یک شرکت انجام شد.

وی با تاکید بر لزوم تأسیس مراکز تخصصی بازپروری حیات وحش گفت: ساماندهی وضعیت مرکز قرنطینه و کلینیک حیات وحش پردیسان و تامین تجهیزات آن شامل افتتاح همزمان بخش رادیولوژی و اتاق عمل در مرکز درمان و بازپروری پردیسان همچنین تأسیس هشت مرکز درمان، قرنطینه و بازپروری حیات وحش در هشت استان کشور طی یک سال گذشته انجام شد. پایش و نظارت بر مراکز تکثیر و پرورش، باغ های وحش و باغ پرندگان دیگر اقدامی بود که در جهت دغدغه دوستداران حیات وحش انجام شد و باغ وحش های کشور دارای یک نظام ارزیابی قانونمند شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: یکی از مسائلی که خسارات زیادی به جمعیت حیات وحش کشور وارد کرده است، تقابل حیات وحش و جوامع محلی به علت آسیبی است که این جانوران گاهی به باغات و اراضی کشاورزی وارد کرده اند. به همین دلیل کاهش و جبران خسارت حیات وحش برای جلب مشارکت جوامع محلی با استفاده از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست و بیمه خسارات حیات وحش در دستور کار ما قرار گرفت که در نهایت منجر به انعقاد نفاهمنامه جهت پرداخت خسارات از محل تفاهمنامه صندوق بیمه محصولات کشاورزی و صندوق ملی محیط زیست به کشاورزان و باغداران شد.

ابدالی از نهایی شدن لایحه حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش (قانون شکار و صید) در کمیسیون فرعی و اصلی دولت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه قانون شکار و صید مربوط به حدود ۵۰ سال پیش بود و دیگر مناسب با نیاز های کشور نبود، این لایحه در معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی تهیه شد.

وی از سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی، پستانداران علفخوار و برآورد جمعیت گونه های خاص از جمله قرقاول، هوبره، سمندرها، کروکودیل، مار های سمی و لاک پشت ها خبر داد و اظهار کرد: در مجموع یک میلیون و ۵۱۹ هزار و ۹۰۳ فرد از پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان شاخص کشور در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ سرشماری و برآورد شد.

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اقدام مهم دیگر را مربوط به اجرای برنامه تکثیر گوزن زرد و گورخر در اسارت دانست و توضیح داد: افزایش جمعیت گوزن زرد ایرانی از ۲۸۸ رأس به ۳۴۴ رأس ظرف سال جاری در نتیجه این اقدام اتفاق افتاد همچنین شناسایی زیستگاه های جایگزین جهت احیای جمعیت گورخر آسیایی در استان های یزد، کرمان، فارس جهت انتقال گورخر های مازاد بر جمعیت در منطقه بهرام گور به مناطق مستعد در استان های ذکر شده نیز در دستور کار است.

ابدالی اضافه کرد: با توجه به اینکه رسالت سازمان حفاظت محیط زیست احیای هر گونه در زیستگاه بومی خود است همچنین با هدف احیای جمعیت های از دست رفته طبیعی گونه های در معرض تهدید و تقویت ژنی جمعیت های کوچک از گونه های جدا افتاده در زیستگاه های تکه تکه شده و کاهش یکنواختی ژن و جلوگیری از ناهنجاری ژنتیکی و افزایش تنوع ژنی، برنامه رهاسازی چهار گونه شاخص تکثیر شده در اسارت ازجمله گوزن زرد ایرانی، آهو، جبیر و گور ایرانی به زیستگاه های مستعد و طبیعی در جهت مدیریت جمعیت های جانوری وحشی را با هماهنگی و همکاری ادارات کل استانی را انجام دادیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، وی قاچاق حیات وحش را یکی از اصلی ترین تهدیدات حیات وحش دانست و گفت: برای مقابله با این موضوع، نشست هم اندیشی مقابله و پیشگیری از قاچاق حیات وحش با حضور ژدستگاه های لشگری و کشوری دارای مسئولیت در این زمینه را برگزار کردیم که خروجی آن تشکیل کمیته کشوری مقابله با قاچاق گونه های حیات وحش بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار