25 تیر 1403 - 3:32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مشارکت در مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت بر افزایش سودآوری اثرگذار است؟

بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس، مجمع شرکت سرمایهگذاری استانی سهام عدالت در استان خراسان شمالی به ۲۳ بهمن و مجمع استان زنجان نیز ۳۰ بهمن برگزار خواهد شود.

به گزارش پول نیوز، مشارکت در مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت بر افزایش سودآوری اثرگذار است؟

۷ آذر امسال بود که نحوه برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت پس از مدت ها توقف تصویب و اعلام شد.

سهام عدالتی که بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ میلیون نفر، سهامدار آن هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می کنند.

مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برگزیده اند. سهامداران مستقیم می توانند در مجامع شرکت های سرمایه پذیر حضور داشته باشند و اعمال رای کنند.

در همین زمینه، ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مجمع استان خراسان شمالی به امید خدا بناست ۲۳ بهمن و مجمع استان زنجان نیز ۳۰ بهمن برگزار شود.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: هم زمان فراخوان برای داوطلبان جهت عضویت در شرکت سرمایه گذاری استان خراسان شمالی و زنجان هم منتشر شده است اشخاص حقیقی که می خواهند در مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوند باید در سامانه ستان ثبت نام کنند تا اقدامات تایید صلاحیت مشخص شود و تنها اشخاص حقیقی می توانند در مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوند که اول سهامدار باشند و بعد این که تأییدیه سازمان بورس مبنی بر تایید صلاحیت اخذ کرده باشند.

او می گوید: اشخاص حقوقی هم طبیعی است که قبل از مجمع نیازمند تایید صلاحیت نیستند و بعد از این که مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شدند نماینده خود را به سازمان معرفی و بعد از مجمع سازمان بورس صلاحیت نمایندگان را بررسی می کند.

برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت که بر اساس مصوب شورای عالی بورس باید تا شهریور سال آینده تعیین تکلیف شود که در همین زمینه حمید رضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طبق مصوبه شورای عالی بورس تا ابتدای شهریور سال ۱۴۰۳ کل مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت باید برگزار شود.

برگزاری مجامعی که به گفته کارشناسان و مسئولان حضور و مشارکت سهامداران در آن دارای اهمیت بسیاری است در همین راستا هم مهدی حاجی وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در خصوص مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت باید گفت پیگیری ها در حال انجام است و به امید مجمع استان خراسان شمالی ۲۳ بهمن و استان زنجان ۳۰ بهمن برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: امیدواریم سهامداران مشارکت خوبی را در این انتخاب داشته باشند چرا که انتخاب آن ها سبب می شود هیات مدیره خوب و قوی انتخاب شود که این موضوع می تواند بر سودآوری سهام آن ها اثرگذار باشد.

مهدی حاجی وند افزود: هر چقدر هیات مدیره کار بلدتر و توانمندتر باشد قطعا شرکت بهتر مدیریت می شود و با عملکرد مطلوب تر سودآوری سهامدار هم افزایش پیدا می کند. در کل مشارکت در تصمیم گیری از جمله مواردی است که افراد با حضور در انتخابات سهام عدالت می توانند در آن نقش داشته باشند.

در ادامه هم اکبر ادهم کارشناس بازار سرمایه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سهامداران انگیزه حضور و مشارکت را داشته باشند. سهامداران با حضور در مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت می توانند علاوه بر کسب آگاهی از شرایط و وضع موجود بر اساس میزان مالکیت خود در تصمیم گیری ها موثر باشند و اعمال نظر کنند. علاوه بر این می توانند با پرسش و پاسخ از ابهامات آگاه شوند و نظرات خود را مطرح کنند و همچنین با حضور در مجمع می توانند مطالبه گری کنند و از جزئیات مالی بیشتر اطلاعات کسب کنند.

مجامع سهام عدالتی که مجید عشقی رئیس سازمان بورس در خصوص نحو برگزاری آن هم مطرح کرده بود: مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هم حضوری و هم الکترونیکی و از طریق سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی خواهد بود، اما رای گیری، اما کاملا الکترونیکی است.

حالا باید منتظر ماند و دید برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در این دو استان به چه صورتی برگزار خواهد شد و چراغ بعدی برگزاری مجامع را کدام استان روشن خواهد کرد؟ باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار