25 تیر 1403 - 3:24

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پزشکان ۷۵ درصد از فرار های مالیاتی را از آن خود کردند

بسیاری از مردم درحالی از عدم ارائه دستگاههای پوز توسط پزشکان در مطبها گلهمند هستند که سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده است که ۷۵ درصد از فرارهای مالیاتی توسط پزشکان صورت میگیرد.

به گزارش پول نیوز، پزشکان ۷۵ درصد از فرار های مالیاتی را از آن خود کردند

اخذ مالیات از دانه درشت ها و جلوگیری از فرار های مالیاتی در کشور یکی از مهم ترین سیاست هایی است که دولت در راستای اجرای سیاست عدالت مالیاتی و شفافیت های مالیاتی اجرایی خواهد کرد.

براساس این گزارش در همین راستا هوشمندسازی نظام مالیاتی در راستای مالیات ستانی عادلانه در دولت سیزدهم همواره مورد اهتمام قرار گرفته تا از این طریق ضمن شناسایی مودیان جدید، جلوی فرار های مالیاتی میلیاردر ها در هر صنفی گرفته شود.

در راستای اجرای این شفافیت مالیاتی در اردیبهشت سال ۹۱ استفاده از دستگاه کارت خوان طبق مصوبه هیات وزیران الزامی و بر اساس این مصوبه شفافیت در سیستم بانکی ایجاد شد همچنین، در همین راستا بانک ها مأموریت پیدا کردند که تراکنش های بانکی افراد و فروشنده های صاحب دستگاه کارت خوان را به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهند همچنین قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بعد از ۲ سال معطلی در دولت سیزدهم اجرایی شد تا با شفافیت در فعالیت های اقتصادی و رویکرد عادلانه، مالیاتی ستانی هوشمندی را رقم بزند.

بر اساس ماده ۱۱ قانون پایانه فروشگاه و سامانه مودیان، بانک مرکزی ایران وظیفه دارد ضمن همکاری با سازمان امور مالیاتی، تا یک سال پس از ابلاغ این قانون دستگاه های کارت خوان و پایانه های فروش را ساماندهی کرده و با ایجاد تناظر میان آن ها مجوز فعالیت، شماره اقتصادی بنگاه ها به پایانه های فروش شناسه یکتا اختصاص دهد.

بانک مرکزی موظف است در چارچوب قوانین مربوطه اطلاعات تراکنش های بانکی مانند مانده اول دوره وجوه واریزی وجوه قابل برداشت مانده پایان دوره و سایر اطلاعات حساب های بانکی به منظور تکمیل پرونده هویتی و دارایی به صورت بر خط در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد.

هم اکنون بانک مرکزی همه پایانه های دارای کارت خوان را ساماندهی کرده است، بر این اساس هر دستگاه کارت خوان در کشور باید شناسه یکتا داشته باشد و اگر صاحبان دستگاه کارت خوان کد اقتصادی هماهنگ با دستگاه پوز را دریافت نکنند از مدار خدمت خارج خواهند شد.

همچنین کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند مؤدی مالیاتی محسوب می شوند، براین اساس اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی از سوی بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. از این رو اگر پزشکی و یا هر صنفی از ارائه کارتخوان به مشتریان به بهانه های مختلف شانه خالی کند حساب های بانکی مورد بررسی قرار می گیرد و اگر مشکوک باشد به سازمان مالیاتی برای رسیدگی معرفی می شود.

اما در طی یک سال گذشته شاهد فرار های مالیاتی از سوی پزشکان هستیم به طوری که در این زمینه همواره گزارش و شکایت هایی هم از سوی مردم به دلیل عدم ارائه دستگاه های کارتخوان مطرح می شود به طوری که بسیاری از مردم اعلام می کنند که پزشکان در مطب های خود از ارائه دستگاه های کارت خوان پرهیز کرده وهمین موضوع باعث شده است که بسیاری از مریضان یا بروند پای دستگاه عابر بانک کارت به کارت کنند و یا حتی مجبور شوند پول نقد پرداخت کنند؛ که در همین رابطه عامری یکی از مراجعه کننده به پزشک ارتوپد که اخیرا برای پرداخت ویزیت با مشکل مواجه شده بود به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: چند وقت پیش پدرم را برای ویزیت به مطب پزشکی حوالی خیابان کارگر بردم و متاسفانه علاوه بر آنکه در این مطب آسانسور نبود و با شرایط بسیار سخت اقدام به بالا رفتن از پله ها کردیم، اما بعد از گذشت چند دقیقه و در هنگام پرداخت ویزیت منشی مطب اعلام کرد که دستگاه پوز نداریم و باید پول نقد بدهید و یا بروید پای دستگاه عابر بانک اقدام به کارت به کارت کنید که همین موضوع باعث عصبانیت تمامی مراجعه کنندگان به این پزشک شده بود که در نهایت مجبور شدیم به سامانه سوت زنی شکایت کنیم.

براساس این گزارش در همین رابطه حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه طبق قانون باید تمامی اقشار جامعه اقدام به پرداخت مالیات کنند و در حال حاضر با توجه به آنکه پزشکان در جایگاه و منسب بسیار بالایی قرار دارند باید طبق قانون مالیات ها یی که برای آن ها تعیین شده است را پرداخت کنند افزود: در حال حاضر تمامی اقشار جامعه از جمله کارمندان و اصناف هم اقدام به پرداخت مالیات می کنند بنابراین با توجه به آنکه پزشکان سوگند یاد کرده اند بنابراین از جامعه پزشکی انتظار می رود که اقدام به پرداخت مالیات کنند.

به گفته وی فرار مالیاتی یکی از معضلاتی است که معمولا بیشتر از سوی افراد پردرآمد جامعه اتفاق می افتد در حالی که کارمندان و کارگران اولین گروهی محسوب می شوند که مالیات خود را پیش از دریافت حقوق پرداخت می کنند، برخی از پزشکان و مشاغل دیگر مانند طلافروشان جزو گروهی به شمار می آیند که به طرق مختلف از محاسبات مالیاتی فرار می کنند، از این رو سازمان امور مالیاتی باید به فوریت به صحنه بیاید و امکاناتی را برای رسیدگی به اشکالاتی که بر تعیین مالیات مودیان مالیاتی در کشور است، رفع کند تا این مالیات عادلانه شود.

او افزود: معضل فرار مالیاتی برخی از پزشکان با وجود توصیه اکید به وجود دستگاه کارت خوان در مطب ها در حال پیگیری است، هر چند این معضل فقط مخصوص به این گروه نیست و برخی از اصناف نیز برخلاف قوانین اعلام شده از اجرای مصوبه های مالیاتی در این زمینه سرباز می زنند، اما مجلس در حال تدوین قوانین با پشتوانه اهرم های اجرایی قوی است و به محض نهایی شدن اعلام و اجرایی می شود.

سوت زنی تنها راه مقابله با فرار مالیاتی

حاجی دلیگانی اضافه کرد: گزارش مراجعه کنندگان به مطب هایی که درخواست وجه نقد یا پرداخت به طریق کارت به کارت را دارند یکی از راه هایی است که در حال حاضر می تواند از فرار های مالیاتی در مطب ها جلوگیری کند و علاوه بر این از تخلفات نرخ گذاری های خارج از دایره قانونی نیز ممانعت کند.

این نماینده ادامه داد: سوت زنی اقدامی است که می تواند اجرای عادلانه مصوبه های قانونی را هموار کند و در این مسیر پیش بینی هایی به منظور اعلام شماره تلفن ها و یا نهاد ویژه ای به این منظور صورت گرفته، اما هنوز نهایی نشده است، ولی به محض بررسی های کامل از نظر سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین پشتوانه قانونی به طور جد با معضل فرار مالیاتی این گروه مقابله خواهد شد.

وی بیان کرد: تمامی کارکنان و کارمندان سازمان امور مالیاتی در کشور باید به درستی و با دلسوزی اقدام به راهنمایی تمامی مودیان مالیاتی کنند چراکه البته برخی از گزارش ها از رفتار بد کارکنان به گوش می رسد که در این زمینه باید اقدامات لازم برای تکریم مودیان صورت گیرد.

اخیرا هم موحدی سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص آخرین آمار ها از فرار های مالیاتی در حوزه پزشکی گفته است:متاسفانه علی رغم هشدار های بسیار فرار مالیاتی پزشکان ادامه دارد و گزارش های آن توسط سامانه گزارشگری تخلفات یا سامانه سوت زنی به اطلاع سازمان امور مالیاتی می رسد که ۷۵ درصد کل گزارش ها از تخلفات مربوط به پزشکان بوده است.

وی ادامه داد: سامانه سوت زنی در درگاه سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و افراد می توانند پزشکان یا مشاغلی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی کنند را به صورت ناشناس گزارش دهند. استفاده از کارتخوان برای پزشکان از سال ۸۹ الزامی شد و پزشکان موظف به نصب دستگاه کارتخوان شدند تا درآمدشان شفاف شود و مانند کارگران و کارمندان مالیات دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه پس از تذکر های بسیار سازمان امور مالیاتی نسبت به فرار مالیاتی پزشکان، همچنان برخی از پزشکان از نصب و استفاده کارتخوان در مطب خود امتناع می کنند و درخواست کارت به کارت، دریافت پول نقد و سکه دارند.

موحدی در توضیح چگونگی فرار مالیاتی پزشکان گفت: برخی از پزشکان با حساب های شخصی کار نمی کنند و در بعضی از موارد از حساب منشی، خانواده و یا یک حساب تجاری دیگر استفاده می کردند که بسیاری از حساب های مشکوک به حساب های تجاری شناسایی شده است. همچنین بازرسی های میدانی نیز در این موارد انجام می شود.

سازمان امور مالیاتی به دنبال شفافیت و راه های مختلف در شناسایی فرار های مالیاتی است، در همین راستا سامانه سوت زنی را فعال کرده است تا بسیاری از مردم تخلفات و فرار های مالیاتی از جمله فرار مالیاتی پزشکان را گزارش کنند که تا به امروز هم گزارش های مختلفی در این حوزه ارائه شده که خود توانسته است مشکل گشا در این حوزه باشد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار