22 تیر 1403 - 13:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سیاهچاله های اولیه مدار زمین را تغییر می دهند

محققان معتقدند که سیاهچالههای اولیه مدار زمین را هر ده سال یک بار تغییر میدهند.

به گزارش پول نیوز، سیاهچاله های اولیه مدار زمین را تغییر می دهند

تیمی از دانشمندان MIT کشف کرده اند که برخی از سیاهچاله های باستانی ممکن است حداقل هر ۱۰ سال یک بار مدار زمین را تغییر دهند.

دانشمندان پیشنهاد کرده اند که توده های چرخان ماده، به نام سیاه چاله های اولیه (PBH)، حداقل هر دهه یک بار از کنار منظومه شمسی ما عبور و سیارات و قمر ها را مختل می کنند.

به گفته دانشمندان، سیاهچاله های اولیه که اندکی پس از انفجار بزرگ ۱۲.۸ میلیارد سال پیش تشکیل شده اند، چگالی یک سیارک را دارند و می توانند باعث ایجاد تلو تلو خوردن مدار ها شوند.

ادعای این تیم نشان می دهد که فاصله سیارات از خورشید یا زمین می تواند در طول زمان تغییر کند.

نظریه سیاهچاله در سال ۱۹۴۷ توسط اخترفیزیکدان استیون هاوکینگ و دانشجوی دکترا برنارد کار ارائه شد، آن ها استدلال کردند که در اولین لحظات انفجار بزرگ، ممکن است مناطق “توده ای” با جرم اضافی در جهان شکل گرفته و به سیاهچاله تبدیل شوند.

اما سیاهچاله های باستانی هنوز در کیهان کشف نشده اند.

مطالعه جدید مبتنی بر این نظریه است که جهان پر از سیاهچاله های اولیه است، به این معنی که اجرام باید از نزدیکی همسایگی کیهانی ما عبور کنند.

دانشمندان محاسبه کردند که سیاهچاله های اولیه چقدر به سیاره یا قمر در منظومه شمسی نزدیک می شوند تا حرکت را تغییر دهند.

این مطالعه از شبیه سازی استفاده کرد که شامل هشت سیاره منظومه شمسی، حدود ۳۰۰ قمر سیاره ای، بیش از ۱.۳ میلیون سیارک و حدود ۴۰۰۰ دنباله دار است. این مدل همچنین شامل سیاه چاله های ابتدایی سرکش بود.

این تیم خاطرنشان کرد که اگر یک سیارک تنها در دو واحد نجومی از خورشید قرار داشته باشد، مدار سیارات و قمر ها تا چندین متر در نوسان خواهد بود. با این حال، دانشمندان خاطرنشان می کنند که این نوسان سیاره ما را نابود نخواهد کرد.

این تیم اکنون در حال توسعه روش هایی برای اندازه گیری نوسانات گرانشی است تا اولین شواهد عینی را برای اثبات نظریه ای طولانی مدت «ماده تاریک» جمع آوری کند.

فیزیکدانان مدت هاست محاسبه کرده اند که حدود ۸۵ درصد از کل ماده در جهان را ماده تاریک تشکیل می دهد، اما تا کنون چنین مقدار زیادی کشف نشده است.

در اصل، برنامه آن ها اندازه گیری هرگونه “نوسان” در گرانش است که فاصله زمین از ماه را تغییر می دهد، همراه با بسیاری از مدار های شناخته شده دیگر در منظومه شمسی ما تا تعیین کنند که کدام ذرات کوچک، اما متراکم از ماده تاریک هستند.

منبع: دیلی میل

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

63100689
4977386
همچنین بخوانید
آخرین اخبار