25 تیر 1403 - 2:39

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

شمارش معکوس برای پایان فاز اول رآکتور هسته ای روی ماه

ناسا به منظور تامین برق مورد نیاز کاشفان آینده سعی دارد یک رآکتور هستهای کوچک را روی سطح ماه بسازد و اکنون در حال تکمیل فاز اول طراحی این پروژه است.

به گزارش پول نیوز، شمارش معکوس برای پایان فاز اول رآکتور هسته ای روی ماه

ناسا در حال تکمیل فاز طراحی پروژه توسعه یک رآکتور کوچک شکافت هسته ای و تولید برق برای استفاده روی ماه است.

پروژه موسوم به «Fission Surface Power Project» با هدف توسعه منابع انرژی ایمن، پاک و قابل اعتماد در ماه انجام می شود که هر شب آن حدود ۱۴.۵ روز زمینی طول می کشد. چنین سیستمی می تواند نقش بزرگی را در برنامه «آرتمیس» (Artemis) ناسا برای اکتشاف ماه داشته باشد.

ناسا و «وزارت انرژی آمریکا» (DOE) در سال ۲۰۲۲ قرارداد هایی را با سه شرکت «لاکهید مارتین» (Lockheed Martin)، «وستینگهاوس» (Westinghouse) و «آی ایکس» (IX) برای فاز اولیه منعقد کردند. این سه شرکت موظف شدند تا طرح اولیه را برای رآکتور، سیستم های فرعی، هزینه های تخمینی و یک برنامه توسعه ارائه دهند که بتواند راه را برای حضور پایدار انسان روی سطح ماه برای حداقل ۱۰ سال هموار کند.

«ترودی کورتس» (Trudy Kortes) مدیر برنامه ماموریت های نمایش فناوری در «اداره مأموریت فناوری فضایی» ناسا گفت: شب قمری از منظر فنی چالش برانگیز است. بنابراین، داشتن یک منبع انرژی مانند این رآکتور هسته ای که مستقل از خورشید عمل می کند، یک گزینه کمکی برای اکتشاف بلندمدت و تلاش های علمی روی ماه به شمار می رود.

یک رآکتور می تواند به ویژه در قطب جنوب ماه سودمند باشد که تصور می شود مناطق دائما سایه دار آن، یخ آب و سایر مواد فرار را به دام انداخته اند.

ناسا قصد دارد قرارداد های فاز اول را تمدید کند تا مسیر پروژه برای فاز دوم که شامل طراحی نهایی رآکتور برای سطح ماه است، اصلاح شود. انتظار می رود امکان درخواست شرکت ها برای فاز دوم، در سال ۲۰۲۵ فراهم شود.

«لیندسی کالدون» (Lindsay Kaldon) مدیر پروژه Fission Surface Power Project در «مرکز تحقیقات گلن» ناسا گفت: ما در حال دریافت اطلاعات زیادی از سه شریک خود هستیم. ما باید کمی زمان بگذاریم تا همه اطلاعات را پردازش کنیم و ببینیم چه راهی برای ورود به فاز دوم منطقی است و بهترین گزینه های فاز اول را برای تعیین الزامات طراحی یک سیستم با ریسک پایین تر تعیین کنیم.

ناسا اعلام کرد پس از فاز دوم، تاریخ مورد نظر برای رساندن یک رآکتور به سکوی پرتاب، اوایل دهه ۲۰۳۰ است.

این آژانس، الزاماتی را برای یک رآکتور ۴۰ کیلوواتی تعیین کرد که از اورانیوم کمی استفاده می کند و وزن آن بیش از ۶۰۰۰ کیلوگرم نیست. فراتر از محدودیت های خاص، ناسا برای انعطاف پذیری بیشتر به شرکت ها امکان داد تا روش های خلاقانه و متنوعی را برای بررسی فنی ارائه دهند. به گفته ناسا، در آمریکا ۴۰ کیلووات به طور متوسط می تواند برق ۳۳ خانوار را تامین کند.

طرح رآکتور، یکی از طرح های هسته ای جدید برای فضاست که از جمله آن، پرتاب یک فضاپیمای هسته ای به نام «دراکو» (DRACO) تا اوایل سال ۲۰۲۶ است.

همچنین، ناسا اخیرا قرارداد هایی را برای توسعه مبدل های قدرت کارآمدتر «برایتون» (Brayton) با شرکت های «رولز رویس نورث امریکا» (Rolls-Royce North America)، «برایتون انرژی» (Brayton Energy) و «جنرال الکتریک» (General Electric) منعقد کرده است که به منظور تبدیل نیروی حرارتی حاصل از شکافت هسته ای به برق ضروری هستند.

منبع: اسپیس

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار