25 تیر 1403 - 2:42

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

۷۴ درصد از جمعیت ایران تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند/ رقم عیدی بازنشستگان مشخص نیست

موسوی گفت: اکنون ۴۰۴ مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی و بیمارستان تأمین اجتماعی فعال هستند.

به گزارش پول نیوز، ۷۴ درصد از جمعیت ایران تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند/ رقم عیدی بازنشستگان مشخص نیست

میرهاشم موسوی مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۷۴ درصد از جمعیت ایران تحت پوشش تأمین اجتماعی اند درحالی که قبل از انقلاب ۲۰ درصد جامعه ۳۵ میلیونی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بود.

وی افزود: قبل از انقلاب ۲۰ مرکز درمانی بود، ولی امروز ۴۰۴ مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی و بیمارستان تأمین اجتماعی فعال است و در حال توسعه است.

موسوی گفت: اوایل امسال طبق دستور رئیس جمهور ۱۰۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه درمانی بیمه سلامت و تأمین اجتماعی و دیگر بیمه ها قرار گرفتند و این دستاورد بزرگی است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد: تأمین اجتماعی هم اجتماعی و اقتصادی است و در حوزه هایی مثل بیمه، خدمات درمانی فعالیت دارد و خریدار راهبردی خدمات سلامت است و ۹ هلدینگ بزرگ فعال دارد و در اقتصاد خرد و کلان تأثیر گذار است.

موسوی گفت: ناترازی شدید و کسری شدید ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومانی در صندوق تأمین اجتماعی مواجه بودیم و استقراض بی رویه صورت گرفته بود به صورتی که ۱۰۶ هزار میلیارد تومان فقط از بانک رفاه استقراض صورت گرفته بود و این چالش بود. همچنین تعداد بیمه شده نسبت بازنشسته در حال تغییر است و ضریب پشتیبانی در حال کاهش است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: ۵۳ درصد بازنشستگی ها پیش از موعد است و بار مالی سنگینی به صندوق ها وارد کرده لذا بر اساس اقتضای تحولات اجتماعی و افزایش امید به زندگی باید تغییرات رخ می داد.

وی گفت: ۸ هدف راهبری مانند توانمند سازی صندوق، توسعه صندوق، هوشمند سازی مدنظر است و رکورد درآمدی سال جاری ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده و اگر مثل سابق مسیر را می رفتیم کسری ۵ هزار میلیاردی به شدت افزایش می یافت.

وی با اشاره به اینکه بزرگ ترین و ابر بدهکار ترین سازمان تأمین اجتماعی بود گفت: در این دولت، ۲۴۰ همت (هزار میلیارد تومان) از بدهی انباشته شده پرداخت شده و تأمین اجتماعی ابر طلب کار هم هست و باید اقدامات لازم صورت گیرد.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه کنونی بیمه بیکاری است که در حال پرداخت آن هستیم.

وی در خصوص زمان پرداخت عیدی بازنشستگان گفت: هنوز رقمی اعلام نشده است، اگر رقم عیدی اعلام شود ما نیز آن را اعلام می کنیم، اما تمام تلاشمان این است که عیدی را در موقعی مناسب به دست بازنشستگان برسانیم و اولویتی به جز پرداخت حقوق و عیدی در این دو ماه اخیر نداریم.

وی با بیان اینکه انباشت بدهی دولت از چالش هایی بود که تامین مالی و کسری نقدینگی ما را دچار مشکل می کرد، گفت: همچنین عدم تغییرات و اصلاحاتی که باید به اقتضای تحول جمعیتی رخ می داد نیز مطرح بود. سن امید به زندگی قبل از انقلاب ۵۵ سال بود و اکنون به ۷۵ سال رسیده است. اخیرا با اجماع، اصلاحات جزئی در سن و سابقه و سنوات بیمه ای صورت گرفته است البته این اصلاحات «اختیاری» بوده و امید است اثر بگذارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار