25 تیر 1403 - 3:44

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

۲۷ شهر ساحلی کشور به کمک کلان شهر ها می آیند

در راستای طرح توسعه سکونتگاههای جدید مولد در سواحل جنوبی کشور که مورد تاکید رئیس جمهور بوده بالاخره بعد از گذشت چندین ماه دوشهر ساحلی از ۲۷ شهر ساحلی کشور احداث شد.

به گزارش پول نیوز، ۲۷ شهر ساحلی کشور به کمک کلان شهر ها می آیند

در راستای توجه به اقتصاد دریا محور، طرح توسعه سکونت گاه های جدید مولد در سواحل جنوبی کشور که در ششمین جلسه شورای عالی مسکن مورد تأکید رئیس جمهور قرار گرفته بود، هم اکنون در مرحله مکان یابی سکونت گاه ها قرار دارد و پهنه های دارای قابلیت استقرار سکونت به ادارات کل استان، برای انجام استعلام های موردنظر در کارگروه ارسال شده است. بر اساس اهداف عملیاتی طرح، برنامه ریزی برای احداث ۲۷ سکونت گاه ساحلی در ۴ استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان در چارچوب ضوابط و قوانین در دستورکار قرار دارد.

بر این مبنا در استان سیستان و بلوچستان، مکان های پیشنهاد ی بندر تَنگ، گوردیم، جنوب زَرآباد، شمال رَمین، نَگور، بَلِه سَر، بِریس، گواتر، پسابندر، تیس، دِرَکس، تیاب، کهیر و دَرَک در دستورکار قرار گرفته است. همچنین در استان هرمزگان مکان های پیشنهاد ی شهر های مولد در مناطق آبکوهی، دیوِل، مَکران، گَتان، سیریک قدیم، خلیج فارس، شیب دراز، هولِر، بندر خمیر، بندر های کلات و آفتاب، نخیلو، دیوان، شرق چارَک، کَنگ، سایه خوش و حمیران در دستورکار قرار گرفته است.

در استان بوشهر مکان های پیشنهاد ی شهر های مولد در مناطق سیراف، کنگان، شیف، گوابین و بِیدو، بندر ریگ، بندر گناوه، شمال بینَک، دیلم، نایبند، کَبگان، غرب عسلویه، تُنبَک، دِلوار، شمال بندر عامری، جَلیره و رامِله، ساخته خواهد شد. در استان خوزستان نیز مکان یابی پیشنهاد ی شهر های مولد برای مناطق مَهرویان، غزاله، اروندکنار، جنوب شادگان، غرب سربندر، سنجافی و دارخُوِین، ساخته خواهد شد.

معیار های مکان یابی عرصه های ساحلی جنوب کشور برای توسعه شهر ها و ساخت مسکن، بر اساس محور های زیست محیطی، معیار های اجتماعی و اقتصادی، کالبدی و فضایی و سایر معیار های قانونی و فنی از جمله پهنه های خطر، زنجیره ارزش و ویژگی منابع پایه برای تولید انجام می شود.

همچنین مواردی از قبیل فیزیوگرافی مناسب زمین، تامین منابع آب و زیرساخت های اتصال به شبکه های پایه، حمل و نقل، مجاورت با فعالیت پایه کنونی نظیر صنعت، کشاورزی و خدمات، امکان استحصال از منابع طبیعی، عدم تعارض با مخاطرات طبیعی و انسان ساخت، امکان کاهش هزینه تامین زمین و همخوانی با عرصه های توصیه شده در اسناد فرادست، انجام خواهد شد.

در همین زمینه علیرضا جعفری مدیرعامل سابق شرکت عمران شهر های جدید در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران در خصوص شهر های ساحلی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: مطالعات جانمایی ۳ شهر جدید تیس، مکران و خلیج فارس در منطقه چابهارانجام شده و دو شهر جدید تیس و شهر جدید مکران در منطقه چابهار و در گستره غربی جاسک و شهر جدید خلیج فارس حدفاصل میناب و بندر عباس جانمایی شده و احداث می شوند. هم اکنون در شهر جدید تیس که در زمینی به مساحت ۴۳۸۰ هکتار جانمایی شده ۱۵۰۰ واحد مسکونی در حال احداث است که پیشرفت فیزیکی آن ها ۵۰ درصد است و در کنار آن احداث خدمات روبنایی از جمله مدرسه، مسجد، واحد های تجاری و مراکز محله که همگی به زیست پذیر کردن مناطق جنوبی کمک می کنند در حال مطالعه، طراحی و بعضا اجرا هستند.

به گفته جعفری، پهنه های سکونتی ۱۳ شهرک مسکونی نوار ساحلی جنوب نیزی تصویب شده است که هم اکنون احداث ۸ شهرک مسکونی در سیستان و بلوچستان و ۵ شهرک مسکونی درهرمزگان در برنامه قرار گرفته است. به موازات جمعیت پذیری و سرمایه گذاری در این بخش، در بخش سواحل و بنادر کشور و توسعه زیرساخت های بندری نیز مجموعه اقداماتی در حال انجام است.

همچنین علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی پیش از این اعلام کرده بود که به منظور تحقق اقتصاد دریاپایانه تاکنون ۲۰ هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر بازرگانی و ۵۰ هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری خارجی جذب شده است. سازمان بنادر و دریانوردی ۴ هزار و ۴۰۰ میلیاردتومان و ۱۹۵ میلیون یورو در سواحل مکران هزینه کرده است.

به گفته وی، سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر برنامه ریزی برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، مقدمات لازم برای ایجاد بندر بزرگ تجاری (مجتمع بندری مکران) را در برنامه قرار داده است.

براساس این گزارش اخیرا هم با توجه به سفر دور دوم رئیس جهمور به استان هرمزگان عملیات اجرایی دو شهر ساحلی کشور کلید خورد که مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفت: در سفر به استان هرمزگان عملیات اجرایی احداث دو شهر جدید خلیج فارس و مکران مرکزی به دنبال ایجاد ۲۷ نقطه ساحلی و ۲۷ شهر ساحلی در پهنه سواحل جنوب آغاز شد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، وزارتخانه و مجلس پیگیر این کار بودند و بر درستی این کار و هرچه سریع تر به سرانجام رساندن آن تأکید داشتند؛ بنابراين تصمیم گرفتیم در موازات این سفر نقاط اصلی که در این استان هدف گذاری شده مورد توجه قرار بگیرد. البته نقاط دیگری هم داریم اما در حال حاضر این ۲ نقطه با سرمایه گذاری قابل توجه سرمایه گذاران در دستور کار قرار گرفته و از امروز باید شاهد پیشبرد مراحل تأسیس نخستین شهر جدید ساحلی که به نام خلیج همیشه فارس مزین شده، باشیم.

بذرپاش با بیان اینکه نقطه ای که این شهر در آن احداث می شود از نقاط راهبردی کشور است، گفت: البته باید هر چه سریعتر عملیات اجرایی ۲۷ نقطه هم در زمان بسیار کم آغاز شود. این طرح را هم پیوندی با استان های فاقد ساحل هم قرار داده ایم؛ در حال حاضر این طرح در ۱۱ استان به تصویب رسیده و استان ها نقاط مختلفی را برای اجرای آن تعریف کرده اند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: استان های معین، هم به رونق این منطقه و استان های ساحلی کمک می کنند و هم می توانند ارزش افزوده و ثروتی که نصیب این طرح می شود را به استان های خودشان منتقل کنند.

بذرپاش اضافه کرد: بخش اعظم مجوزها انجام شده و اگر نیاز به مجوز دیگری در سطح ملی و استانی و یا نیاز به مداخله بنده باشد ورود خواهیم کرد و کمک می کنیم. نقطه بعدی هم شهر مکران مرکزی است که از مساحتی حدود سه هزار هکتار و ظرفیت ۳۰ هزار واحد مسکونی بهره می برد؛ قرار است فاز نخست عملیات اجرایی در این شهر با احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی شروع شود.

در همین رابطه هم هاشمی کارشناس مسکن وشهرسازی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: احداث شهر های ساحلی خود نقش بسیار موثری در بهبود وضعیت بازار مسکن و توسعه اقتصادی شهر ها و همچنین مهاجرت پذیری در بخش های مختلف دارد که این اقدام خود می تواند زمینه ساز رونق در شهر ها شود. احداث شهر و شهرک های ساحلی در چنین شرایطی زمینه ساز کاهش قیمت مسکن در کلان شهر ها و همچنین کاهش قیمت مسکن در بخش های مختلف دارد.

گفتنی است، بر اساس اسناد آمایش سرزمینی، جنوب کشور شامل مناطق سواحل مکران تا خوزستان، مناطقی دارای ظرفیت و ارزش افزوده اقتصادی هستند که توجه به آن ها می تواند زمینه توسعه اقتصادی برای کل کشور را فراهم کند. ظرفیت هایی نظیر توسعه بنادر و حمل و نقل، پایانه های نفتی، کشاورزی و مواردی از این دست جزء مواردی است که در جنوب کشور وجود دارد، اما تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است که حال با احداث شهر های ساحلی و شهرک ها می توان امید به اجرایی شدن این بخش داشته باشیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار