28 تیر 1403 - 1:48

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

کشف سنگ های مغناطیسی در یکی از دهانه های ماه

سیاره شناسان اروپایی و عرب سنگهای بزرگ با خواص مغناطیسی منحصر به فردی را در دهانه قمری Rainer-K کشف کرده اند که بر حرکت غبار ماه در مجاورت این سنگها تأثیر میگذارد.

به گزارش پول نیوز، کشف سنگ های مغناطیسی در یکی از دهانه های ماه

اوتافیانو رویش، محقق دانشگاه مونستر آلمان می گوید: ما سنگ های بزرگ با خواص مغناطیسی منحصر به فردی را در دهانه قمری Rainer-K مستقیماً پس از مطالعه اولین عکس از این منطقه از ماه کشف کردیم. ماهیت آن ها به طور اساسی با طبیعت سایر سنگ های مجاور متفاوت است، زیرا آن ها نور را بسیار ضعیف تر از سایر سنگ ها پراکنده می کند و معتقدیم که ظاهر غیرعادی این سنگ ها به شیوه تعاملشان غبار و ساختار مولکول های آن باز می گردد.

دانشمندان این کشف را هنگام مطالعه عکس های باکیفیت از «اقیانوس طوفان ها» در منطقه استوایی ماه انجام دادند که با استفاده از دوربین مدارگرد ماه LRO به دست آمد. دانشمندان در این تصاویر به جستجوی سنگ های بزرگ ماه پرداختند که در اثر گرما و سایر عوامل طبیعی متلاشی شده بودند. فرض بر این است که آن ها قطعاتی از سنگ های باستانی از پوسته و گوشته ماه هستند که آن ها را در زمینه مطالعه تاریخ شکل گیری ماه جالب می کند.

هنگامی که دانشمندان شروع به جستجوی سنگ های ترک خورده مشابه در مجاورت Rainer-K کردند، متوجه شدند که بخش کوچک، اما قابل توجهی از سنگ های محلی بسیار متفاوت از سایر سنگ هایی با اندازه مشابه در سطح ماه هستند. در زوایای دید خاص، آن ها بسیار تیره تر از سنگ های همسایه به نظر می رسند، و این به این دلیل است که این سنگ ها نور خورشید را به روشی منحصربه فرد پراکنده می کنند که مشخصه همه بخش های دیگر سنگ های قمری نیست.

بررسی بعدی تصاویر این صخره های ماه نشان داد که آن سنگ ها در لایه ضخیمی از غبار پوشیده شده اند. اندازه ذرات این سنگ ها، و همچنین خواص فیزیکی و آرایش آنها، در مقایسه با سنگ های همسایه کاملاً متفاوت بود. محاسبات و مشاهدات بعدی نشان داد که دلیل این تفاوت ها این است که این سنگ ها دارای خواص مغناطیسی غیرعادی هستند.

این فرضیه به ویژه با وجود یک ناهنجاری مغناطیسی قمری که دانشمندان ماهیت آن را برای مدت طولانی در داخل دهانه راینر-K و مطالعه کرده اند، پشتیبانی می شود.

محققان به این نتیجه رسیده اند که مشاهدات بعدی این حفره به آشکار شدن ماهیت “مغناطیسی” و دیگر خواص غیرعادی آن سنگ ها کمک می کند.

منبع: تاس

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار