25 تیر 1403 - 2:03

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

عاداتی که خواب را مختل می کنند

خواب راحت فرآیندی است که برای بعضیها بیتلاش رخ میدهد، اما تعداد زیادی از افراد هر شب برای یک خواب راحت باید ساعتها بجنگند.

به گزارش پول نیوز، عاداتی که خواب را مختل می کنند

همه ما راهکار های زیادی بلدیم که برای بعضی ها مفید، اما برای برخی هم بی فایده بوده است. خودداری از مصرف کافئین در ساعات پایانی روز، نگاه نکردن به نور آبی رایانه و گوشی همراه و تنظیم ساعات خواب از جمله همین راهکار ها است.

با این همه، یک جراح انگلیسی، فهرستی شامل پنج عامل اصلی مختل کننده خواب برای دنبال کنندگانش منتشر کرده است.

«نیویورک پست» با استناد به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا، نوشته است که استراحت زیاد – شبی بیش از هفت ساعت – برای سلامت عمومی بدن مفید است.

این نشریه در ادامه اشاره می کند که موسسه ملی سلامت در آمریکا نیز اعلام کرده است کمبود خواب کافی با تضعیف سیستم ایمنی بدن، خطر ابتلا به برخی بیماری ها و اختلالات را افزایش می دهد، بر کارکرد مغز تاثیر می گذارد و بیماری های روانی و اختلالات خلقی را نیز تشدید می کند.

جراح انگلیسی نکات مهمی را که باعث اختلال خواب می شود، شرح داده و نوشته است که خواب شما با این پنج عادت اشتباه مختل می شود:

۱. دیر غذا می خورید

اگر پیش از خواب حجم زیادی غذا بخورید، نمی توانید راحت بخوابید و احتمال بروز سوءهاضمه در نیمه های شب افزایش می یابد.

حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد تا ۵۰ درصد محتوای معده وارد روده کوچک شود، بنابراین هرقدر معده پرتر باشد، احتمال ریفلاکس یا برگشت اسید معده بیشتر می شود؛ بنابراین بهتر است بعد از صرف یک وعده غذای حجیم، دو تا سه ساعت صبر کنید و بعد بخوابید.

۲. پیش از خواب آب می نوشید

بد نیست که بطری آب بزرگی کنار تخت بگذارید.

بدن با تولید هورمون ای دی اچ در زمان خواب، آب موجود را حفظ می کند و نیاز به ادرار کردن را از بین می برد.

اگر پیش از خواب آب زیادی بنوشید، تولید این هورمون متوقف می شود و بیشتر نیاز به دفع ادرار پیدا می کنید، بنابراین بیشتر از خواب بیدار می شوید و خوابتان مختل می شود.

۳. حرارت بدنتان بالاست

اگر خواب شیرین هشت ساعته می خواهید باید بدن را خنک نگه دارید.

دمای بدن معمولا در ساعت هفت شب به اوج می رسد و بعد از آن فروکش می کند و باعث ایجاد خواب آلودگی می شود. اما اگر اتاق یا تخت خیلی گرم باشد، این چرخه طبیعی مختل می شود.

در ساعات پایانی روز و تاریکی هوا تولید ملاتونین افزایش می یابد، بدن خنک تر می شود تا سریع تر به خواب برود.

۴. الکل مصرف می کنید

مصرف الکل پیش از خواب بر نوع خواب تاثیرگذار است. الکل خواب رم (REM)، مرحله ای از چرخه خواب را که به رویا دیدن و تثبیت حافظه مرتبط است به هم می زند. مشروبات الکلی باعث می شود سریع بی هوش شویم و مدت طولانی تری در مرحله اول رم بمانیم، بنابراین چرخه خواب از بین می رود و باعث می شود در زمان های غیرعادی از خواب بیدار شویم.

۵. در ساعات پایانی روز کافئین مصرف می کنید

بهتر است مصرف کافئین را چند ساعت پیش از زمان خواب متوقف کنید.

کافئین مانع کار ناقل عصبی (نوروترنسمیتر) به نام آدنوزین می شود. آدنوزین ماده ای شیمیایی است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و باعث ایجاد احساس خستگی می شود.

کافئین باعث هوشیارتر شدن فرد نمی شود، فقط احساس خواب آلودگی و خستگی را کمتر می کند، چون مانع تجمع مولکول خواب می شود.

بنابر اعلام ایندیپندنت، اختلالات خواب ممکن است علامت بیماری جسمی یا روحی نیز باشد. معمولا مشکلات خواب ناشی از بعضی از بیماری ها با درمان از بین می رود و رفع می شود. اما چنانچه اختلال خواب به دلیل بیماری ایجاد نشده باشد، پیشگیری و تغییر سبک زندگی تا حد زیادی تاثیرگذار است.

منبع: ایسنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار