25 تیر 1403 - 1:55

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

افزایش نرخ دلار ناشی از بحران های سریالی منطقه/ بازار ارز کنترل خواهد شد

تحلیلگر اقتصادی گفت: مردم متوجه شدهاند که قدرت بانک مرکزی در تسلط بر بازار نسبت به گذشته و در تکانههای مشابه بیشتر شده است.

به گزارش پول نیوز، افزایش نرخ دلار ناشی از بحران های سریالی منطقه/ بازار ارز کنترل خواهد شد

عباس علوی راد؛ تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به تحولات منطقه اظهار کرد: وقتی درمورد مجموعه اتفاقات یک ماه اخیر منطقه صحبت می کنیم، در مقایسه با زمان های قبل تفاوت قابل توجهی کرده است. بانک مرکزی برخلاف سال های گذشته، وعده ثبات نسبی در بازار ارز را عملیاتی کرد و در بازه اول فروردین تا قبل از اولین حادثه یعنی جنگ غزه، آنچه که گفته بود را در قبال مردم مدیریت کرد و همه بنگاه های اقتصادی هم شاهد این موضوع بودند.

وی با بیان اینکه پیشینه ذهنی مردم بسیار مهم است، ادامه داد: مردم با همین پیشینه ذهنی یکسال گذشته در خصوص عملکرد بانک مرکزی به استقبال شوک های وارد شده رفتند. در سال های قبل این تلاطمات را بیشتر می دیدید و ثبات نسبی دلار را هم شاهد نبودیم. مردم متوجه شده اند که قدرت بانک مرکزی در تسلط به بازار نسبت به عملکردش در گذشته و در تکانه های مشابه بیشتر شده است.

علوی راد افزود: در اولین تکانه ارزی که همان تحولات جنگ غزه است، بانک مرکزی تلاطم بازار را به خوبی کنترل کرد و اجازه افزایش قیمت و واگرایی نرخ ارز تا رقم های بالا را نداد. به همین دلیل این ذهنیت پیش آمد که بانک مرکزی تکانه های بعدی را هم می تواند کنترل کند. ما در این مدت حادثه تروریستی کرمان، شهادت فرماندهان سپاه پاسداران، جنگ یمن و آمریکا و کشته شدن نظامیان آمریکا را داشتیم که تعدد این اتفاقات در یک ماه اخیر بسیار زیاد و سریالی شد. پس این افزایش اندک قیمت دلار در این روز ها هم به علت پی در پی بودن اتفاقات اخیر منطقه است.

منظور از ارزپاشی چیست؟

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: علاوه بر آن می دانیم که بعد از سال جدید میلادی به علت تسویه حساب های مالی شرکت هایی که نیاز به ارز دارند، همیشه در سال های گذشته حتی زمانی که تحریم هم نبودیم، در این بازه زمانی تقاضا برای ارز بالا می رفت و تکانه جزئی هم ناشی از این موضوع داشته ایم. اگر به فاصله یک یا دو هفته رویداد جدیدی در منطقه اتفاق نیفتد، من تردید ندارم که بانک مرکزی می تواند، مسئله را در مورد هم مدیریت کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از منتقدان می گویند بانک مرکزی ارزپاشی می کند، بیان کرد: اگر منظور این افراد از ارزپاشی این است که دولت نیاز های واقعی ارزی کشور در ابعاد مختلف همچون نیاز های دارویی و تولید را تامین می کند، اسمش اصلا ارزپاشی نیست و این کار توسط مرکز مبادله یا حواله های نیما صورت می گیرد. درواقع بانک مرکزی درحال مدیریت و بازارسازی ارز است. به نظر من حتی اگر بانک مرکزی به بازار ارز ورود کرده باشد تا ثبات نسبی حفظ شود، هیچ ایرادی ندارد و کار درست و منطقی است.

درآمد مناسب ارزی دولت

علوی راد گفت: هرچند ما به لحاظ درآمد های نفتی و صادرات غیرنفتی، با مشکلات و محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا مواجهیم؛ اما کافی است تا منابع ارزی ناشی از صادرات نفتی که به کشور برمی گردد را با سال های گذشته همچون ۱۳۹۷ مقایسه کنید، وقتی دولت آمریکا از برجام خارج شد، درآمد نفتی ما ۵۷ میلیارد دلار بود، اما فقط در سال ۱۴۰۱ مجموع درآمد های حاصل از صادرات نفت ایران ۵۶ میلیارد دلار شد، یعنی درواقع دولت توانسته درآمد های ارزی حاصل از صادرات نفت را به زمانی که دولت آمریکا یکجانبه از برجام خارج شد، بازگرداند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: بنابراین منابع ارزی کشور از بعد تعاملات تجاری با دنیا بهبود پیدا کرده است. ضمن اینکه بخشی از دارایی های ارزی بلوکه شده ما هم آزاد شده است که این دو موضوع نشان می دهد وضعیت بانک مرکزی به لحاظ منابع ارزی نسبت به قبل بهتر شده است.

وی ادامه داد: پشتوانه های ارزی بانک مرکزی در وضعیت مناسبی قرار دارد که دسترسی بیشتر به ذخایر ارزی در کنار بهبود متغیر هایی که به طور بنیادی روی نرخ ارز تاثیر می گذارند، باعث کاهش رشد نقدینگی، استمرار رشد اقتصادی و کاهش تورم نقطه ای شده و تورم سالانه هم دور کندی پیدا کرده است.

علوی راد در پایان سخنان خود اظهار کرد: متغیر های اقتصادی هم این سیگنال را نمی دهد که اوضاع بدتر خواهد شد. با مجموع این شرایط تنها چیزی که می تواند نوسانات کوتاه مدت را تا پایان سال روی نرخ ارز داشته باشد، همین تحولات غیراقتصادی و سیاسی خواهد بود، ولی به لحاظ اقتصادی اگر شوک جدیدی به بازار وارد نشود، تردیدی ندارم که نرخ ارز در بازار آزاد به کانال ۵۲ هزار تومان برمی گردد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار