25 تیر 1403 - 3:42

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فریاد حقوق بگیران از دستمزد پایین در کنار تورم بالا

رییس کانون کارگران بازنشسته تهران با ابراز تاسف از اینکه دهکهای پایین جامعه به ویژه کارگران و بازنشستگان با شرایط سختی زندگی میکنند گفت: روی نفت نشستهایم و از بیشترین ذخایر معدنی و منابع زیرزمینی بهرهمند هستیم، اما معلوم نیست چرا مردم باید در سختی زندگی کنند و نان آور خانواده شرمنده زن و فرزند باشد.

به گزارش پول نیوز، شرمندگی نان آور خانواده مقابل زن و فرزند

علی دهقان کیا، با ابراز تاسف از آشفته بازار گرانی و تورم و ناتوانی دولت در کنترل قیمت ها و ضعف نظارت گفت: این انتقاد به مسئولان به خصوص کسانی است که با شعار عدالت روی کار آمده و توقع مردم را بالا برده اند.

وی با تاکید بر اینکه با ” حلوا حلوا گفتن، دهان شیرین نمی شود” گفت: ما مردم باید نتیجه عدالت را در سر سفره هایمان ببینیم تا بتوانیم بگوییم عدالت وجود دارد.

وی با انتقاد از رشد سرسام آور قیمت ها و تورم لجام گسیخته گفت: تجربه سال های گذشته نشان می دهد در این شرایط نامناسب، حتی اگر حقوق را ۴۰ درصد هم بالا ببرند، تورم همواره از افزایش دستمزد جلوتر بوده و بی شک تورم در سال آینده بالای ۶۰ درصد خواهد بود.

رییس کانون کارگران بازنشسته شهرستان تهران با اشاره به فرارسیدن ایام تعیین دستمزد در شورای عالی کار گفت: امیدواریم سبد معیشت را ملاک افزایش دستمزد قرار بدهند، اما بی شک این ظرفیت وجود ندارد و حداقل حقوق همچون تمامی سال های گذشته با سبد معیشت فاصله معناداری خواهد داشت.

وی ایده آل ترین شرایط افزایش دستمزد در شرایط کنونی را ملاک قرار دادن تورم دانست و گفت: اگر دولت دستمزد را بالای ۴۲ درصد افزایش دهد، اما بتواند تورم را برای سال آینده به زیر ۲۰ درصد برساند، آن گاه می توانیم امیدوار باشیم که کارگران و بازنشستگان شاهد خالی تر شدن سفر های خود نخواهند بود، اما اگر افزایش دستمزد با تورم ۴۰ درصدی باشد و تورم سال آینده از ۶۰ و ۷۰ درصد عبور کند که احتمالی قوی تر است، زندگی سختی در انتظار دهک های پایین جامعه به ویژه کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی خواهد بود.

دهقان کیا با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت سیزدهم هشدار دادند که اعتماد مردم از دست رفته و باید کاری کنید که اعتماد مردم بازگردد گفت: اگر قرار باشد افزایش دستمزد مطابق تورم صورت نگیرد، اعتماد مردم همچنان بیش از گذشته کمتر خواهد شد و این هشداری است که دولت سیزدهم باید مراقب تحقق آن باشد.

 

بیشتر بخوانید:

بانک رفاه خط قرمز کارگران و بازنشستگان

وی با ابراز تاسف از اینکه دولت ها نسبت به رهنمود ها و فرمایشات مقام معظم رهبری توجه جدی نداشته اند که بار ها از سوی ایشان مورد انتقاد قرار گرفته اند گفت: مقام معظم رهبری فرمودند کالا هایی که در داخل تولید می شود، نباید مشابه خارجی وارد شود، این در حالی است که سه ماه گذشته ۵۰ درصد قیمت کالا های تولید داخل بالا رفته و در عمل رهنمود رهبری در خصوص خرید کالای داخلی امکان پذیر نیست، زیرا کارگران با حقوق های ناچیز نمی توانند کالای ایرانی را که در مدت کوتاهی افزایش سرسام آوری دارد، خریداری کنند و حمایت مورد تایید رهبر انقلاب محقق نمی شود.

رییس کانون کارگران بازنشسته شهرستان تهران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص فرزندآوری گفت: ایشان نسبت به پیر شدن جامعه و تبعات آن هشدار دادند، اما در شرایطی که برای تهیه یک جهیزیه حداقلی باید ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرد، یک کارگر یا بازنشسته حداقل بگیر که ماهیانه ۶ میلیون تومان دریافت می کند، هرگز در فکر این نیست که بتواند دخترش را به خانه بخت بفرستد یا با هزینه های سرسام آور عروسی برای پسرش زن بگیرد، بنابراین فرزندآوری نیز محقق نخواهد شد و به عبارت بهتر در تورم سرسام آور کنونی، مردم به فکر فرزند آوری نخواهند افتاد.

وی با تاکید بر اینکه کاسه صبر مردم از شرایط اسفبار اقتصادی لبریز شده است گفت: مردم دیگر نمی توانند گرانی های لحظه ای را با حقوق های ثابت و ناچیزی که می گیرند، تحمل کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار