25 تیر 1403 - 2:25

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

آمدی جانم به قربانت

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش پول نیوز، آمدی جانم به قربانت

در گذشته جنگ ها متفاوت بود. دو طرف جنگ مقابل یکدیگر صف آرایی می کردند و منتظر شیپور جنگ می ماندند. به محض آنکه شیپورچی در شیپورش می دمید، جنگجویان به سوی یکدیگر هجوم می آورند و آنقدر می کشتند تا یک طرف کم بیاورد. نکته جالب توجه این بود که پادشاه، فرمانروا، حاکم یا هر مقامی که بالاترین جایگاه را در کشور، قبیله و… داشت، در صف اول حاضر می شد و شمشیر می زد. بنابر این فردی که فرمان جنگ می داد، رشادت، شهامت، قدرت و بالاترین توان جنگی را داشت و اولین کسی بود که جانش را در طبق اخلاص می گذاشت و همراه لشگریانش به جانبازی می رفت.

پس از گذشت مدتی، جنگ ها تغییر کرد. جنگ بیش از آنکه جنبه شجاعت و رشادت داشته باشد، به بازی دو کودک تبدیل شد، کودکانی که اسباب بازی هایشان را به سوی یکدیگر روانه می کنند و خود بدور از هر گونه تهدید، در آسایش و آرامش قرار دارند. پادشاهان، فرماندهان، حاکمان، روسای جمهور یا هر مقام عالی دیگر، در گوشه ای امن می خزند و فرمان قتل می دهند، برایشان هیچ فرقی نمی کند که از کدام طرف چه تعداد کشته می شود، زیرا خودشان و خانواده شان در مکانی امن قرار دارند. البته عده ای نیز در اتاق های جنگ برای جان سربازان تصمیم می گیرند و جنگ هایی را رقم می زنند که فقط تفکرات نابودی انسان و انسانیت بر آن حاکم است.

مردم ایران در سال ۱۳۵۷ تصمیم گرفتند انقلاب کنند و این حرکت مردمی در اوج خود قرار داشت. اگرچه مردم برای راهپیمایی در اعتراض به شرایط موجود یعنی فساد به خیابان ها می آمدند، اما جان بر کف بودند. روزی نبود که یکی از تظاهرکنندگان با گلوله ای ناجوانمردانه، به خاک نیفتد. در بدترین اتفاق، شاهد ۱۷ شهریور خونین بودیم، روزی که با شلیک تیر مستقیم، فرمان مرگ صادر شد تا شاید وحشت مرگ، مردم را از انقلاب منصرف کند، اما این هم چاره ساز نشد و اعتراض بی وقفه حتی به قیمت مرگ ادامه داشت.

کسی که فرمان رو به جلو می داد، روح الله موسوی خمینی بود. روحانی ساده زیستی که از همان سال های جوانی، دست از جان شسته بود تا به حکومت فساد پایان دهد. اعتراض به فساد و دیکتاتوری در قالب منبر های آتشین بر زبان خمینی جاری می شد و مردم را از خواب غفلت بیدار می کرد. مردی اعتراض می کرد که تن به سازش نمی داد و اهل مصالحه نبود. اصرار او باعث شد فرمان قتلش صادر شود، اما برخی رایزنی ها باعث شد کشتن به تبعید تبدیل شود و به گمان خاموش کردن صدای اعتراض، خمینی به خارج از کشور تبعید شد. در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ابتدا خمینی به طور مخفیانه به آنکارا و سپس به بورسا در ترکیه منتقل شد. در ۵ شهریور ۱۳۴۴به نجف در عراق منتقل شد و تا زمانی که صدام او را اخراج نکرد در همان جا ماند. سرانجام در ۱۴ مهر ۱۳۵۷ با فشار محمدرضا پهلوی به روستای نوفل لو شاتو در فرانسه تبعید شد.

 

بیشتر بخوانید:

آزمون سنگین پدر بودن

در تمامی ۱۴ سال دوران تبعید، اندیشه بازگشت به وطن یک لحظه آرامش نگذاشت تا انقلاب ۵۷ به رهبری او کلید خورد. پس از آنکه مردم خمینی و باورهایش را شناختند، شعار های کف خیابان به دعوت از این روحانی ساده زیست برای بازگشت به کشور اختصاص یافت. تئوریسین های حکومت که از تاثیرات حضور خمینی بر نهایی شدن انقلاب بخوبی با خبر بودند، تهدید کردند که هواپیمای آیت الله را بر فراز آسمان منهدم خواهند کرد، اما خمینی مانند حکمرانان گذشته، بر این باور بود که باید در کنار لشگریانش باشد. در حالی که می توانست در روستای امن و زیبای نوفل لوشا بماند و از دور انقلاب را مدیریت کند، با درک درست از اهمیت حضورش در کنار مردم، اعلام کرد به هر قیمتی به ایران باز می گردد. هواپیمای پاریس ـ تهران به پرواز درآمد، اما اعلام شد که اجازه فرود در فرودگاه مهرآباد داده نخواهد شد. همه نگران بودند؛ نگرانی از انهدام یا ربودن هواپیما. در نهایت دلهره ها پایان یافت و ساعت ۹ و ۲۷ دقیقه و ۳۰ ثانیه ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، هواپیمای حامل خمینی در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

هنگامی که این روحانی از پله های هواپیما پایین می آمد، برخلاف پرواز های دیگر، خلبان با هوش و آینده نگر فرانسوی، دست او را گرفت تا او را پله پله تا پای گذاشتن بر خاک ایران همراهی کند، گویا می دانست قرار گرفتن در کنار این پیر فرزانه، او را برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد کرد. خمینی از آخرین پله هواپیما نیز پایین آمد و بر خاک وطن پا گذاشت، اما خیل جمعیت شوکه کننده بود، جمعیتی که از ۱۴۰۰ سال پیش فرهنگ انتظار را تجربه کرده و در دعاهایشان ظهور مهدی موعود را از خداوند می خواستند، باور داشتند که خمینی مقدمه ای برای ظهور مهدی است. استقبال کنندگان فقط مردم تهران نبودند، بلکه عاشقان خمینی از سراسر کشور برای استقبال آمده بودند، استقبالی که در جهان بی سابقه شد و این آغاز ماجرا بود.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار