28 تیر 1403 - 1:08

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ایران ۸ ماهواره عملیاتی و مخابراتی در فضا دارد/ ارتباط با مهدا برقرار است

سالاریه گفت: یکی از راهبردهای جدی ما پرتاب ماهواره مخابراتی خصوصا در ارتفاع پایین است و ایران ۸ ماهواره عملیاتی و مخابراتی در فضا دارد.

به گزارش پول نیوز، ایران ۸ ماهواره عملیاتی و مخابراتی در فضا دارد/ ارتباط با مهدا برقرار است

حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران در تشریح ماهواره مهدا اعلام کرد که این ماهواره مخابراتی اکنون در سلامت کامل در مدار قرار دارد و داده های خود را به زمین مخابره می کند.

سالاریه در یک گفت وگوی تلویزیونی گفت: سحرگاه روز یکشنبه هشتم بهمن ماه سه ماهواره ایرانی مهدا، هاتف و کیهان توسط ماهواره بر سیمرغ در مدار بیضوی زمین قرار گرفتند. در همان دقایق نخستین موفق به برقراری ارتباط با ماهواره مهدا شدیم و سیگنال آن را دریافت کردیم.

وی گفت: ماهواره در سلامت کامل است و داده های آن به زمین می رسد. این سه ماهواره تحقیقاتی هستند. ماهواره ها یا عملیاتی هستند که یک سرویس را به صورت جدی به زمین مخابره می کنند مانند ماهواره خیام که اکنون در حال کار کردن و ارسال اطلاعات هستند. دسته دیگر ماهواره های تحقیقاتی هستند. این ماهواره ها خدمتی به مردم یا نهاد خاصی نمی کنند و هدف نهایی آن ها ارائه خدمات به مجموعه ای است که آن را ساخته است.

سالاریه گفت: ماهواره مهدا یک ماهواره مخابراتی است که زیرسامانه تامین و توزیع توان را دارد. این ماهواره توان خود را از انرژی خورشیدی دریافت می کند. دریافت این انرژی در روی زمین ملایم و ساده است، اما در فضا شرایط فرق می کند. تجهیزاتی که در ماهواره انتخاب می شود باید بسیار مقاوم باشند که در شرایط جوی دچار مشکل نشوند.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: به همین دلیل این ماهواره نیاز به تجهیزات فنی و پیچیده داشت که بتواند در شرایط خاص نیاز ماهواره را تامین کند که این مساله بر عهده زیرسامانه های ماهواره مهدا بود. عملکرد ماهواره در مدار به سازنده ماهواره این دانش و تجربه را اضافه می کند که اگر مشکلی دارد در نسخه های عملیاتی آن را رفع کند.

رئیس سازمان فضایی افزود: ایران ماهواره های عملیاتی و مخابراتی مختلفی در فضا دارد و تعداد آن به هشت عدد می رسد. صنعت فضایی ایران از دهه هشتاد شکل گرفت. سال ۸۷ اولین ماهواره ایرانی «امید» در مدار قرار گرفت که نقطه مهمی در صنعت فضایی کشور بود. پس از آن نیز ماهواره های دیگری پرتاب شدند که عمر برخی به پایان رسیده است.

سالاریه تاکید کرد: ماهواره های تحقیقاتی از این جهت برای ما اهمیت دارند که می توانند موانع ماهواره های عملیاتی را رفع کنند. در زمین نیز آزمایشگاه های مفصلی داریم و تست های مختلفی انجام می دهیم، اما شرایط فضا متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهبرد های جدی ما پرتاب ماهواره مخابراتی خصوصا ارتفاع پایین است. ماهواره های مخابراتی ارتفاع پایین چند سالی است که روی بورس است و کمپانی های بزرگ دنیا در حال ساخت و تزریق آن در مدار هستند. کاربرد آن انتقال داده ها است که گاهی اوقات می تواند خدمات پهن باند ارائه بدهند.

وی با بیان اینکه اکنون ماهواره های مخابراتی و سنجشی در دست ساخت داریم، تصریح کرد: ماهواره هایی که همراه با ماهواره مهدا به مدار تزریق شد، کاربرد های زیادی دارند. هاتف و کیهان در کلاس ماهواره های مخابراتی هستند و تکنولوژی هایی مانند اینترنت اشیا (انتقال داده و ارتباط بین کاربر و تجهیز) در آن ها مورد تست قرار می گیرد. اگر بخواهیم منطقه جنگلی را از نظر حرارت و رطوبت و شرایط آب و هوایی مورد ارزیابی قرار بدهیم می توانیم از تکنولوژی ماهواره های هاتف و کیهان استفاده کنیم. سنسور هایی که در جنگل قرار داده می شوند را دریافت می کنند و با یک زیرسامانه به مرکز داده در همان منطقه مخابره می شوند. مرکز داده از طریق ارتباطی که با ماهواره می گیرد باید پیام را دریافت و به مرکز داده منتقل کند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار