28 تیر 1403 - 2:58

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

عقد قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی دانش بنیان ها با شرکت ملی گاز

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیسجمهور گفت: امسال با مجموعه شرکت ملی گاز قراردادی به حجم ۵۰۰ میلیون یورو بهمدت ۴ سال در ۱۲ گروه کالایی امضاء کردیم.

به گزارش پول نیوز، عقد قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی دانش بنیان ها با شرکت ملی گاز

گفت وگوی ویژه خبری امشب به مناسبت برگزاری نمایشگاه توانمندی ها و بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه توانمندی های تولید داخلی به بررسی توانمندی دانش بنیان ها در رفع نیاز صنایع پرداخت.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) از نمایشگاه توانمندی های تولید داخل که در محل حسینیه امام خمینی (ره) برپا شده بود، بازدید کردند. مهم ترین ویژگی نمایشگاه امسال، تولید داخل با محوریت شرکت های دانش بنیان و زنجیره تامین تولید بود.

در این نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در بخش های «انرژی»، «صنعت نفت و پتروشیمی»، «صنایع خودروسازی»، «معدن و صنایع معدنی و فلزی»، «ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساخت ماهواره»، «صنایع غذایی و کشاورزی»، «تجهیزات پزشکی»، «صنایع دستی»، «حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و زمینی»، «صنایع نساجی» و «مسکن و لوازم خانگی» آخرین دستاورد ها و تولیدات خود را به نمایش گذاشته بودند.

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به دومین سال برگزاری این نمایشگاه گفت: سال گذشته این نمایشگاه برگزار شد و روز بعد آن دیداری صورت گرفت. امسال این نمایشگاه با رویکرد و همت دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد. رویکرد این نمایشگاه نسبت به سال گذشته تفاوت های جدی داشت، زیرا سال گذشته نمایشگاه به صورت دستگاهی و دست آور دها ارائه شد، اما امسال در حوزه های مختلف اقتصاد اعم از انرژی، آب و محیط زیست، سلامت و تجهیزات پزشکی، کشاورزی، شیلات و دامداری و تیور، حوزه های فناوری اطلاعات، معادن و حمل و نقل برگزار شد.

او افزود: هدف اصلی برگزاری نمایشگاه این است که جایگاه دانش بنیان ها در تکمیل زنجیره ارزش صنایع بزرگ و بخش های اقتصاد کشور نشان داده و قسمت های خالی موجود در زنجیره ارزش کشور مشخص شود تا درباره حل مشکل آن ها پیگیری صورت بگیرد. زمانی که رهبر انقلاب از دانش بنیان شدن اقتصاد صحبت می کنند به عنوان یک راه اساسی و تحول برای پیشرفت در کشور لازم است که به حوزه های مختلف اقتصاد که در آن توانمندی وجود دارد توجه شود. برای مثال در حوزه های انرژی، سلامت و تجهیزات پزشکی توانمندی های چشمگیری داریم و در حوزه های آب، محیط زیست و برق که نیاز اساسی هستند توانمندی های جدی نیز وجود دارد.

دهقانی بیان کرد: زمانی که از دانش بنیان شدن اقتصاد با مفهومی که رهبر انقلاب فرمودند؛ اقتصادی که به روز و نوآور بوده و از فناوری روز استفاده می کند و دارای محصول با کیفیت و خوب و با عرضه قیمت مناسب صحبت می شود یعنی در تمامی حوزه های اقتصاد می توان تاثیر فناوری و نوآوری را مشاهده کرد.

او ادامه داد: در زنجیره های ارزشی حوزه های مختلفی که در کشور وجود دارد شامل دو مسئله بوده ک یکی از آن ها تکمیل زنجیره ارزش است. برای مثال در صنعت پتروشیمی محصول را تولید کرده، اما در بخشی از زنجیره ارزش تبدیل نفت خام و یا گاز به محصول پتروشیمی، جای فناوری های روز خالی بوده که بحث نیاز مجموعه ها است که در این صورت یک نگاه زنجیره ارزش بوده و نگاه دیگر تکمیل زنجیره ارزش است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور تصریح کرد: در بحث متانول، زنجیره ارزش ما از گاز شروع و در متانول تمام می شود و در ادامه این زنجیره محصولات با ارزشی وجود دارد که اقتصاد خود را در آن زمینه نشان می دهد. با برگزاری این نمایشگاه توانمندی های کشور نشان داده شد.

حمایت های مستقیم از دانش بنیان ها، بدون هدف دیگر پاسخگو نیست

او گفت: امروزه با داشتن ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان توان بالای فناورانه برای حل مسائل در کشور وجود دارد. برای اینکه شرکت های دانش بنیان بتوانند توسعه یافته و با یکدیگر تجمیع شده و کار بزرگ انجام دهند حمایت های مستقیم بدون هدف دیگر پاسخگو نیست. بزرگترین حمایتی ک می توان از شرکت ها کرد این است که کمک کنیم تا بازار خود را در صنایع بزرگ و در زنجیره های ارزشی کشور پیدا کنند. معاونت علمی در دوره سیزدهم دولت تلاش کرده در نسل چهارم به سمت بازار سازی حرکت کند.

شناسایی فرصت های تاثیرگذار و مسائل جدی کشور در معاونت علمی/ عقد قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی دانش بنیان ها با شرکت ملی گاز

دهقانی اشاره کرد: مجموع توافق نامه ها با وزارت نفت برای مدت ۵ سال در حجم تقریبی ۲ میلیارد دلار امضاء شد. قرارداد های مابین وزارت نفت با شرکت های دانش بنیان در ۷ گروه کالایی اتفاق افتاد. امسال نیز در مجموعه شرکت ملی گاز قراردادی به حجم ۵۰۰ میلیون یورو به مدت ۴ سال در ۱۲ گروه کالایی امضاء کردیم. مجموعه قرارداد ها با دستگاه های مختلفی که از مسیر فراخوان ها در معاونت علمی منتشر می شود، فرصت های تاثیرگذار و مسائل جدی کشور است.

او افزود: نسبت صادرات به واردات مورد نیاز کشور ۴ الی ۵ بوده یعنی به ازای هر واحد صادراتی که انجام می شود ۲۰ تا ۳۰ درصد واردات مواد اولیه است. اگر از شرکت های دانش بنیان در واردات مورد نیاز حمایت شود اثر بخشی ۴ الی ۵ برابری صادرات محصولشان را خواهیم داشت.

دهقانی با اشاره به قانون جهش دانش بنیان ها که کمک زیادی به زیست بوم فناوری کشور کرده است، گفت: وقتی درباره بازار صحبت می شود یعنی نسبت به نیازی که داریم بازار و مشتری نیز وجود دارد تا محصول را تحویل بگیرد. در زمینه تامین مالی وزارت اقتصاد همکاری خوبی با معاونت علمی داشته است که شامل ابزار های قانون جهش است. در شورای اخیر قانون جهش توانستیم ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری جذب کنیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار