25 تیر 1403 - 2:54

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نوسان در بودجه؛ امری طبیعی یا تحمیل هزینه به دولت توسط مجلس؟

نوسان در بودجه سال ۱۴۰۳ در حالی در مجلس به صورت طبیعی تلقی میشود که دولت به آن معترض است.

به گزارش پول نیوز، نوسان در بودجه؛ امری طبیعی یا تحمیل هزینه به دولت توسط مجلس؟

افزایش مبلغ بودجه سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی باعث اعتراض دولتی ها به مجلسی ها شده است.

سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرده است تصویب بخش اول قانون بودجه ۱۴۰۳ در حالی به پایان رسید که علی رغم تلاش های همدلانه دولت، بار مالی بیش از ۲۰ مصوبه مجلس در مجموع بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

افزایش مبلغ بودجه باعث اعتراض رئیس جمهور هم شده است. آیت الله سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه دولت سال اول و دوم فعالیت خود را با ایجاد درآمد و تنظیم منابع و مصارف بدون کسری بودجه به پایان برده و امسال نیز تمام تلاش خود را به مدیریت منابع و مصارف برای جلوگیری از کسری بودجه معطوف کرده، به همه دستگاه ها و نهاد ها نسبت به پرهیز از ناترازی و کسری بودجه هشدار داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بودجه ناتراز تورم زا بوده و آسیب اقتصادی به همراه خواهد داشت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواسته بود نسبت به ایجاد تکالیف جدید برای دولت بدون پیش بینی منابع آن دقت نظر داشته باشند.
افزایش یک بیست و چهارمی بودجه در مجلس

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس شورای اسلامی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سقف بودجه در مجلس مشخص می شود، چون یکسری موارد چندبرآوردی بود مثلا مالیات بر ارزش افزوده که ۷۰ همت بود در مجلس شد ۵۰ همت، چون آن چیزی که ما محاسبه کردیم دیدیم عددش ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

رحیم زارع

وی ادامه داد: در مجموع صد هزار میلیارد تومان در جا هایی که اضافه شد مربوط به معیشت است مثلا در حوزه بهداشت ۵۰ همت برای سلامت محاسبه شده است که باید ۷۰ همت محاسبه می شد.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس بیان کرد: در مجموع صد همت به بودجه اضافه شد که من فکر می کنم بودجه چهار درصد تغییر کرد. مجلس ۲۹۰ نماینده دارد و مطابق برنامه هفتم در مجلس کار کارشناسی انجام گرفت و در ۹ سالی که عضو کمیسیون تلفیق هستم بودجه بین سه تا پنج درصد نوسان دارد.

وی اظهار کرد: مجلس باید بودجه را تصویب کند تا به شورای نگهبان برود حتما اگر چیزی خارج از عرف باشد شورای نگهبان اظهارنظر می کند و آن حذف می شود. سعی ما بر این بود که بودجه بیشتر نشود. در این وضعیت تورم که ۳۵ درصد پیش بینی شده، اما امسال ۴۰ درصد تورم بود که با فوق العاده خاص شکاف تورم را کمتر کردیم تا حداقل وضع فعلی معیشتی کارکنان دولت ثابت بماند.

زارع تصریح کرد: بودجه برای کشور است و جایی که صرفه و صلاح مردم بود را رعایت کردیم و جایی که صلاح دولت بود سعی کردیم صرفه حداکثری برای دولت باشد لذا خوب نیست که مجلس، دولت و سازمان برنامه و بودجه به جان هم بیفتند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس با بیان اینکه در مجلس چیزی اضافه نکردیم که بگوییم به نفع نمایندگان است، گفت: کل بودجه ما ۵۰ میلیارد دلار است؛ برای کشوری که صاحب این همه معادن زیرزمینی، نفت و گاز و … است ۵۰ میلیارد دلار چیزی نیست که بگوییم سقف بالا رفته است. بودجه آموزش عالی عربستان به اندازه کل بودجه کشور ما است لذا باید دولت رونق را ایجاد کند که صد همتی که می شود دو میلیارد دلار برایش مشکلی درست نشود.

وی افزود: راهکار های تامین بودجه دیده شده است و برای کالا های اساسی ۱۰ میلیارد دلار اختصاص یافته است. رئیس جمهور فردی پاکدست و تلاشگر است و اگر مستمری مددجویان و کمیته امداد را ۳۰ درصد بالا بردیم این امر حقشان است یا اگر ۵۰ همت به نظام بانکی تکلیف شد برای پروژه های عمرانی است، چون این را در قالب وام می دهند و به بانک برمی گردد.

زارع بیان کرد: حالا ۲۴۲۵ همت را دولت بسته و صد تا را هم مجلس ببندد که یعنی مجلس در یک بیست و چهارم آن دخالت داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس گفت: برای واردات بنزین برای سال آینده پنج میلیارد دلار در نظر گرفته شد. هدفمندی یارانه ها انجام شد که حامل های انرژی سریع تر به دست کشور برسد. همه تلاش ما در راستای برنامه های دولت بوده یعنی چیز خاصی مجلس از خود نگذاشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است تغییرات ایجاد شده در لایحه بودجه عملا ۴۴۰ همت بار مالی به بودجه تحمیل کرده بدون اینکه منابع درآمدی آن مشخص باشد. این اتفاق یعنی ناترازی و کسر بودجه که سال بعد یقینا به تورم منجر خواهد شد.
نبود ابداع جدید توسط دولت

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: باید بین دولت و مجلس هماهنگی باشد. باید منابع با مصارف همخوانی داشته باشد. مجلس به وظیفه خود عمل کرده و حداقل هایی را در بودجه دیده است و حتما منابع را تعریف می کند و دولت باید کمک کند. در دولت هیچ ابداع جدیدی در منابع جدیدی که بتواند به ما کمک جدی کند انجام نشده است.

محبی نجم آبادی

نماینده مردم شهر های جغتای، جوین و سبزوار در مجلس بیان کرد: در حوزه مالیات نگاه دولت باید به قسمت فرار مالیاتی باشد و نه به معافیت های مالیاتی و از آن ها که توانمندی بیشتری دارند می توانیم منابع پایدار ایجاد کنیم و از طرفی با همراهی که بین دولت و مجلس است باید یک هم افزایی صورت بگیرد و تفکر مشترکی بین دولت و مجلس وجود داشته باشد تا برای منابع و مصارف فکر اساسی کند.

محبی نجم آبادی اظهار کرد: مجلس هیچ مصرف اضافی را در بودجه وارد نکرده و آنچه دیده شده براساس واقعیات جامعه و نیاز های حداقلی مردم بوده است بنابراین دولت وظیفه دارد به فکر منابع باشد البته راه های مختلفی وجود دارد و باید کم هزینه ترین را انتخاب کند تا کمترین اثر را بر روی تورم داشته باشد.

احتمال دارد افزایش بودجه به دلیل ایجاد بار مالی برای دولت مورد ایراد شورای نگهبان واقع شود که در آن صورت مجلس یازدهم که ماه های پایانی خود را طی می کند باید برای رفع ایرادات شورای نگهبان با دولت تشریک مساعی کند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار