25 تیر 1403 - 2:01

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ تر شد/ اعمال محدودیت برای شماره های تلفن غیرمجاز

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی با بیان جزئیاتی از دستورالعمل جدید این مرکز درخصوص ساماندهی شناسههای کاربری گفت: با ابلاغ آن، عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ خواهد شد.

به گزارش پول نیوز، عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ تر شد/ اعمال محدودیت برای شماره های تلفن غیرمجاز

حسین دلیریان سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ابلاغ دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه ارتباطی در کشور، گفت: کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی پس از مدت ها بررسی کارشناسی و دریافت نظرات دستگاه های مختلف، سکوها، سامانه های برخط و خبرگان بخش خصوصی در این حوزه، دستورالعملی برای جلوگیری از کلاهبرداری از مردم توسط شماره های همراهی که هویت مشخصی ندارند، مشخص کرده است.

وی افزود: واگذاری شماره های همراه و یا شناسه های ارتباطی باید طی مراحل قانونی صورت گیرد و در صورتی که افراد بدون گذراندن این مراحل شماره ای را به دوستان، اقوام و یا آشنایان خود واگذار کنند و از طریق آن شماره کلاهبرداری و بزهی اتفاق بیفتد، فرد دارنده شماره تلفن باید پاسخگو باشد.

دلیریان با تاکید بر این که این ابلاغیه به ساماندهی این فضا برای کاهش کلاهبرداری در فضای مجازی و احقاق حق مردم می پردازد، اعلام کرد: این دستورالعمل باب جدیدی برای ایجاد آرامش و امنیت بیشتر در خرید و فروش اینترنتی و تبادلات مالی و دریافت کالا در فضایی امن تر فراهم خواهد کرد.

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی گفت: این ابلاغیه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی را موظف کرده تا ضوابط، سامنه و ساز و کار های انواع واگذاری ها را ظرف حداکثر سه ماه تعیین و ابلاغ کند و سکوها، سامانه های ارایه دهنده خدمت و دستگاه ها موظف هستند در قالب آن وظایف خود را انجام دهند.

وی با اشاره به این که نتیجه اجرای این دستورالعمل کاهش سوء استفاده در حوزه شناسه های ارتباطی است، افزود: براساس این ابلاغیه، محدودیت هایی برای کسانی که در این حوزه اقدام به سوء استفاده از شناسه های ارتباطی می کنند در قالب مجازات هایی مبتنی بر قانون، در نظر گرفته شده است تا با استفاده از ظرفیت این دستورالعمل، خلاء قانونی در این زمینه مرتفع شده و مردم در امنیت و آسایش بهتری بتوانند در فضای مجازی فعالیت کنند.

دلیریان با بیان این که با این دستورالعمل عرصه بر کلاهبرداران اینترنتی تنگ تر خواهد شد، اضافه کرد: شمول این ابلاغیه حتی شامل محدودسازی شماره ها و شناسه هایی هم که توسط افراد غیر مورد هک قرار گرفتند نیز می شود، بدین معنا که برای جلوگیری از سوء استفاده سودجویان از شماره های مردم، بلافاصله پس از اینکه فرد متوجه می شود شناسه او هک شده، می تواند درخواست محدودسازی داده و جلوی سوء استفاده هکر ها را بگیرد؛ بنابراین گزارش، این دستورالعمل صبح امروز توسط دکتر سیدمحمد امین آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور به تمامی دستگاه های مربوطه ابلاغ شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار