25 تیر 1403 - 3:11

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تسریع کاهش سطح آب های زیرزمینی در سراسر جهان

نتایج یک مطالعه نشان داده است که آبهای زیرزمینی در سراسر جهان به سرعت در حال تمام شدن هستند.

به گزارش پول نیوز، تسریع کاهش سطح آب های زیرزمینی در سراسر جهان

نتایج مطالعه ای جدید نشان داده است که سطح آب های زیرزمینی در سراسر جهان درطول ۴۰ سال گذشته، در بحبوحه شیوه های آبیاری ناپایدار و تأثیرات تغییرات آب و هوایی، شاهد کاهش گسترده و شتاب انگیز بوده است.

این مطالعه که در مجله علمی Nature منتشر شده است، تأکید می کند که آب های زیرزمینی منبع اصلی آب شیرین برای مزارع، خانواده ها و صنایع هستند و کاهش آن ها ممکن است خطرات اقتصادی و زیست محیطی شدیدی از جمله کاهش محصولات کشاورزی و فرونشست ویرانگر خاک، به ویژه در مناطق ساحلی را به همراه داشته باشد.

اسکات جاشکو از دانشگاه کالیفرنیا، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: یکی از دلایل اصلی احتمالی کاهش سریع و شتابان آب های زیرزمینی، برداشت بیش از حد از این آب ها برای کشاورزی در آب وهوای خشک است.

او افزود که خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز تأثیر داشته است، به گونه ای که کشاورزان احتمالاً از آب زیرزمینی بیشتری استفاده می کنند تا از آبیاری محصولات خود اطمینان حاصل کنند.

این مطالعه که ۱۷۰۰۰۰ حلقه چاه را در بیش از ۴۰ کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است توضیح می دهد که تخلیه آب های زیر زمینی به ویژه در آب و هوای خشک با زمین های کشاورزی وسیع مشهود است. در این مطالعه شمال چین، ایران و غرب ایالات متحده از جمله مناطقی بودند که بیشترین آسیب را دیده اند.

منبع: ارم نیوز

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار