28 تیر 1403 - 2:24

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پروتئین خنک کننده به جنگ سرطان روده می آید

نوعی پروتئین موجود در سیستم ایمنی را میتوان به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی روده دستکاری کرد.

به گزارش پول نیوز، پروتئین خنک کننده به جنگ سرطان روده می آید

به نقل از مدیکال پرس (medical press) سرطان روده هر هفته جان بیش از ۱۰۰ نفر را در استرالیا می گیرد، اما در صورت تشخیص زودهنگام، حدود ۹۰ درصد موارد را می توان با موفقیت درمان کرد.

سرطان روده چهارمین سرطان شایع در استرالیا است. تخمین زده می شود که از هر ۲۰ نفر یک نفر در سن ۸۵ سالگی به سرطان روده مبتلا می شود. تحت برنامه ملی غربالگری سرطان روده، استرالیایی های ۵۰ تا ۷۴ ساله هر دو سال یک بار آزمایش غربالگری روده رایگان دریافت می کنند که یک اقدام مؤثر برای ترویج تشخیص و درمان زودهنگام است.

اگرچه خطر ابتلا به سرطان روده در افراد بالای ۵۰ سال بیشتر است، اما تعداد فزاینده ای از استرالیایی های جوان تر به این بیماری مبتلا می شوند. از هر ۹ مورد جدید سرطان روده یک مورد در استرالیایی های زیر ۵۰ سال بروز می کند.

حال پزشکان محقق استرالیایی برای یافتن راهی جهت غلبه بر این نوع سرطان تحقیقاتی را صورت دادند و به نتایجی دست یافتند که در نشریه Science Advances منتشر شده است.

نویسنده اصلی این تحقیق دکتر Abhimanu Pandey از دانشگاه ملی استرالیا می گوید: پروتئینی که به نام Ku ۷۰ شناخته می شود، می تواند مانند یک کلید چراغ با استفاده از ترکیبی از دارو های جدید و موجود فعال یا “روشن” شود.

پاندی معتقد است: این پروتئین در حالت فعال شده، مانند یک سیستم نظارتی عمل می کند و نشانه هایی از «DNA» آسیب دیده را در سلول ها تشخیص می دهد. «DNA» کد ژنتیکی زندگی است و DNA آسیب دیده نشانه خطری است که می تواند سلول های سالم را به سلول های سرطانی تبدیل کند. تحقیقات ما نشان می دهد که Ku ۷۰ می تواند سلول های سرطانی را خنک کرده و DNA آسیب دیده را پاکسازی کند.

وی می گوید: این پروتئین از تهاجمی تر شدن سلول های سرطانی و گسترش آن ها در سراسر بدن جلوگیری می کند. در واقع آن ها را غیرفعال کرده و در حالت خاموش نگه می دارد.

پروفسور Si Ming Man، از دانشگاه ملی استرالیا نیز اعلام کرده است که روش های غربالگری سرطان روده در آینده می تواند شامل بررسی سطح پروتئین Ku ۷۰ در پولیپ های پیش سرطانی و رشد غیرطبیعی بافت موجود در روده بزرگ قبل از تبدیل شدن سلول های سالم به سرطان باشد.

وی می گوید: تحقیق ما نشان می دهد که Ku ۷۰ یک نشانگر زیستی ایمنی خوب است؛ به این معنی که به ما کمک می کند پیش بینی کنیم چه کسی پس از تشخیص سرطان روده بهتر یا بدتر خواهد شد.

پیش از روز جهانی سرطان در چهارم فوریه (مصادف با ۱۵ بهمن ماه)، محققان دانشگاه ملی استرالیا از افراد در هر سنی می خواهند که از علائم و نشانه های سرطان روده آگاه باشند.

پروفسور من می گوید: می دانیم که تشخیص و درمان زودهنگام نه تنها برای غلبه بر سرطان روده، بلکه در مورد دیگر سرطان ها نیز حیاتی است. امیدواریم تحقیقات انجام شده در این زمینه بتواند به افزایش آگاهی در مورد پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان در این روز مهم کمک کند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار