25 تیر 1403 - 1:41

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

روش پرداخت اعتبار اسنادی؛ اقدامی جهت حمایت از مشتریان

تأکید بر رضایتمندی مشتریان و پشتیبانی مؤثر و برخط از محصولات تولیدشده یکی از اقدامات ارزشمندی است که در فولاد مبارکه و بهطور مشخص در معاونت فروش و بازاریابی این شرکت انجام میشود و این مأموریت خطیر را مدیریت و کارشناسان واحد پشتیبانی، بازاریابی و فروش شرکت بر عهده دارند.

به گزارش پول نیوز، روش پرداخت اعتبار اسنادی؛ اقدامی جهت حمایت از مشتریان

در یکی دیگر از برنامه های رادیو فولاد، امیر افلاکی مدیر پشتیبانی، بازاریابی و فروش فولاد مبارکه حاضر بود و در تشریح اهم راهبرد ها و اقدامات شرکت به سؤالات مجری این برنامه پاسخ داد. ماحصل این گفتگو را در ادامه می خوانید.

لطفاً درباره این بخش و فعالیت های آن توضیح دهید.

مدیریت پشتیبانی، بازاریابی و فروش شرکت از دو واحد تحقیقات و پشتیبانی تجاری فروش و پشتیبانی فنی مشتریان تشکیل شده است.

واحد پشتیبانی فنی: وظیفه اصلی این واحد پشتیبانی فنی محصولاتی است که برای مشتریان ارسال می شود. اگر محصولی که برای مشتری ارسال شده دارای مشکل یا مسئله ای باشد که مشتری در مورد آن ادعایی داشته باشد یا نیاز به مشورت یا مشاوره فنی داشته باشد، این واحد وظیفه خود را برای رسیدگی به مشکل یا ادعا انجام می دهد. ظرفیت سنجی مشتریان بر اساس تناژ سفارش نیز از دیگر وظایف این واحد است که با همکاری وزارت صمت انجام می شود.

واحد تحقیقات و پشتیبانی تجاری فروش: این واحد وظیفه ارزیابی رضایت و نیاز های مشتریان را بر عهده دارد. از مهم ترین فعالیت های دیگر این واحد، مدیریت بر پایگاه داده اطلاعاتی فروش و مشتریان، مدیریت بر سیستم ارتباط با مشتریان یا CRM، ایجاد اپلیکیشن های کمکی مثل فولادنما، نظرسنجی از مشتریان در بازار های داخلی و صادرات، تدوین گزارش های تحلیلی و آماری روزانه و ماهانه و سالانه از عملکرد معاونت فروش، بررسی روند قیمت بازار داخل و جهانی، بررسی روند تولید و تحلیل رقبای شرکت، ارزیابی وفاداری و تجربه مشتریان است. این واحد با ۷ کارشناس و ۱ تکنسین، روند واردات و مصرف محصولات فولادی تخت در کشور را هم تحلیل می کند. فعالیت های آینده این واحد عبارت اند از: پروژه ترسیم و ارزیابی تجربه مشتریان؛ طراحی و استقرار نظام سنجش رضایت مشتریان غیرمستقیم؛ پروژه ارزیابی وفاداری مشتریان؛ ایجاد پلتفرم هوشمند ارتباط با مشتریان که قرار است در آینده جدیدتر شود؛ توسعه گزارش های تحلیلی صادراتی در محصولات تخت در بازار های جهانی؛ توسعه گزارش تحلیلی بازار داخلی مبنی بر زنجیره فولاد تخت و تعیین سهم و جایگاه فولاد مبارکه.

مدیریت پشتیبانی، بازاریابی و فروش شرکت شبیه به دیده بان بازار و رصدگر مشتریان، تولیدات شرکت و سیاست های قیمت گذاری و عرصه را جهت دهی می کند. فرایندی که با گسترش رقبای داخلی و خارجی برای حفظ و گسترش بازار های فروش شرکت اهمیتی حیاتی دارد.

درباره تعداد مشتریان شرکت توضیح دهید.

تقریباً نزدیک به ۵۰۰۰ مشتری مستقیم در پایگاه داده مشتریان فولاد مبارکه ثبت شده اند. امسال نزدیک به ۱۲۰۰ مشتری و شرکت از ما خرید داشته اند و در جریان ثبت سفارش ها و پیگیری محصولاتشان هستند.

خرید از فولاد مبارکه بر اساس چه قواعدی پیش می رود و ارزیابی مشتری چگونه صورت می گیرد؟

بر اساس قوانینی که از سوی وزارت صمت ابلاغ شده است، مشتریانی می توانند از طریق بورس کالا از فولاد مبارکه خرید داشته باشند که ابتدا دارای پروانه بهره برداری و در سامانه بهین یاب دارای سهمیه باشند.

به منظور ارزیابی از مشتریان، جلسات مشترک با نواحی تولیدی داریم. نتایج نظرسنجی از مشتریان را به صورت سالانه اخذ می کنیم و در ادامه، گزارش های تحلیلی-آماری درون سازمانی و برون سازمانی تهیه می شود. وظیفه پاسخ گویی به سازمان ها و نهاد های خارج از سازمان نیز به عهده این واحد است. یکی از فعالیت های مهم این امور ثبت اطلاعات در سامانه ملی ازجمله سامانه جامع تجارت و پایگاه های فروشگاهی است. یکی از اقدامات دیگر، بازدید و مصاحبه حضوری با مشتریان فولاد مبارکه ازجمله مشتریان استراتژیک و بعضاً مشتریان ناراضی است. همچنین طی پروژه های مشترک با اساتید برتر دانشگاهی، علت بروز عیوب محصولات و دوره های آموزشی برای مشتریان با همکاری این واحد انجام می شود. در مجموع، مدیریت فروش و بازاریابی متولی پیاده سازی دو استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ و استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴ (استاندارد رضایت مشتریان و استاندارد شکایت مشتریان) از مجموع استاندارد های ده گانه فولاد مبارکه است.

نظرسنجی هایی که از طریق سامانه CRM انجام می شود شامل همه مشتریان داخلی و خارجی است؟

همه مشتریان ما ازجمله مشتریان داخلی و صادراتی می توانند از طریق سامانه CRM اقدام به ارائه نظر و پیشنهاد کنند.

نقاط قوت محصولات شرکت که موردپسند مشتریان واقع شده چیست؟

یکی از مواردی که فولاد مبارکه را متمایز کرده کیفیت محصولات این شرکت در مقایسه با دیگر شرکت های تولیدکننده و حتی محصولات خارجی است. از دیگر موارد، روش پرداخت اعتبار اسنادی است که در راستای حمایت از مشتریان در نظر گرفته شده است. علاوه بر این موضوعات، باید به رضایت از مسئولیت پذیری کارشناسان فروش و رفتار و پاسخ گویی مناسب همکاران در واحد فروش نیز اشاره کرد. یکی از شاخص هایی که امسال در نظرسنجی های ما مشهود بود شاخص خالص ترویج دهندگان است. این شاخص به نسبت رقبا و بنچ مارک های بین المللی عدد بسیار مناسبی بوده است و به نوعی این شاخص نشان دهنده میزان پیشنهاد ما توسط مشتریان به دیگران است.

مشتریان غیرمستقیم شرکت چگونه می توانند نظرات و پیشنهاد های خود را به فولاد مبارکه عرضه کنند؟

توزیع مویرگی و خرده فروشی محصولات فولاد مبارکه به صنایع پایین دست از طریق مراکز خدماتی واقع در کل کشور انجام می گیرد. در سال قبل، برای اولین بار از طریق لینک های اینترنتی و الکترونیکی که برای مشتریان غیرمستقیم ارسال کردیم، نظرات آن ها را هم دریافت کردیم. با زیرساختی که امسال از طریق سامانه همیار و سامانه یکپارچه ای که در مراکز خدماتی شرکت مستقر شده اند این موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری و امکان دریافت نظرات مشتریان غیرمستقیم را به صورت آنلاین ایجاد کرده ایم.

پروانه و سهمیه بهینه یاب دو مورد الزامی برای مشتریان فولاد مبارکه است. در این خصوص توضیح دهید.

مشتریان تولیدکننده محصولات نهایی فولاد اگر قصد خرید از فولاد مبارکه داشته باشند درخواست خرید خود را به واحد فروش اعلام می کنند. قبل از این شرکت ها باید از طریق کمیته های صمت استانی، درخواست تخصیص سهمیه فولاد مبارکه را داشته باشند. همکاران ما با همکاری کارشناسان صمت استانی در محل شرکت های مشتری حاضر می شوند و آنجا بر اساس ظرفیت سنجیِ خطوط مشتری، سهمیه ای را در نظر می گیرند. این سهمیه در قالب کمیته های استانی و در جلسه ای که در ادارات صمت استان های مختلف برگزار می شود با حضور نماینده فولاد مبارکه به عنوان یکی از اعضای کمیته، ظرفیت مشتری را ارزیابی و اعلام می کنند و نتیجه ارزیابی ها برای مشتری در سامانه بهین یاب از طریق کارشناسان صمت استانی ثبت می شود و مشتری می تواند از طریق کارگزاران بورس و بورس کالا اقدام به خرید کند.

سخن آخر؟

با توجه به فضای رقابتی حاکم بر بازار های جهانی و شرایط اقتصادی کشور، موفقیت های گذشته شاید نتواند تضمینی برای آینده باشد؛ بنابراین باید روش های سنتی را کنار بگذاریم و در مسیری که شرکت برای خلق آینده بهتر ترسیم کرده است قدم های بهتری را برداریم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار