22 تیر 1403 - 15:29

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

جلوگیری از مهاجرت جوانان با ارائه تسهیلات/ لزوم ترغیب به فرزندآوری

رضازاده گفت: برای پیشگیری از جمعیت سالمندی در ایران میتوان راهکارها و گزینههای خوبی را برای جوانان فراهم کرد.

به گزارش پول نیوز، جلوگیری از مهاجرت جوانان با ارائه تسهیلات/ لزوم ترغیب به فرزندآوری

مژگان رضازاده رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: کشور های اروپایی و آمریکا گاهی برای پیشگیری از سالمندی از طریق مهاجرت، جوانان و نخبگان کشور های دیگر را باروش های گوناگون جذب می کنند و در ایران نیز می توان از مهاجرت جوانان با ایجاد تسهیلات پیشگیری کرد.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته خانواده ها چهار فرزند داشتند، اما اکنون همه والدین یک یا دو فرزند دارند و والدینی که دو فرزند دارند به آن معناست که یک فرزند به جای مادر و یک فرزند به جای پدر جایگزین شده است. در این صورت رشد جمعیت مثبت نیست بلکه رشد جمعیت زمانی مثبت می شود که والدین به جای دو فرزند، حداقل چهار فرزند داشته باشند؛ آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که ایران در حال حرکت به سوی جوانی جمعیت است و میزان موالید مثبت می شود.

رضازاده درباره راهکار های پیشگیری از افزایش جمعیت سالمندی کشور گفت: باید به مساله جوانی جمعیت توجه کرد. باید زیرساخت های مناسب و تمهیدات لازم فراهم شود تا زوج های جوان علاقه مند به فرزندآوری داشته باشند و تعداد موالید باید افزایش پیدا کند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور اظهار داشت: علاوه بر این؛ به هرحال جمعیت سالمند وجود دارد و باید بتوانیم این جمعیت سالمندی را به گونه ای مدیریت و راهبری کنیم که در آینده نه چندان دور، حداقل سالمندان سالم و فعال باشند؛ سالمندانی که به حیطه اقتصادی و اجتماعی کمک کنند و در فعالیت های جامعه مشارکت داشته باشند و همه آن ها منزوی و بیمار نباشند؛ بنابراین پیشگیری از سالمندی جمعیت دو وجه دارد؛ از یک سو باید به جوانی جمعیت و از سوی دیگر به سلامت و پویایی سالمندان توجه کنیم.

بر اساس برآورد های انجام شده در سال ۱۴۰۱، نزدیک به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سالمند در ایران زندگی می کنند البته در این پیمایش، سن ۶۰ سال به عنوان آغاز سالمندی در نظر گرفته شده است. پدیده هایی مانند کاهش ازدواج، تاخیر در ازدواج، افزایش مهاجرت، افزایش ناباروری و کاهش نرخ زاد و ولد کشور را با سالمندی جمعیت مواجه خواهد کرد. این درحالی است که اکنون شیب جمعیتی کشور از نظر تولد و زاد و ولد به شکل زیادی در حال تغییر است؛ به طوری که وضعیت سالمندی کشور از پنج درصد در سال ۱۳۵۵ به حدود ۱۰ و نیم درصد یعنی نزدیک به ۹ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

صابر جباری رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام کرده است که در زمان حاضر نرخ باروری کلی حدود ۱.۶۵ است که این عدد باید براساس قانون برنامه هفتم طی پنج سال به عدد ۲.۵ برسد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

428bb7baeb954668984b1318240c5311
5008072
همچنین بخوانید
آخرین اخبار