25 تیر 1403 - 2:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

آمریکا پشیمان از اشتباه بزرگ/ خروج از برجام، خودکرده ای که تدبیر ندارد

اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره اشتباه این کشور در خارج شدن از برجام نشان از پشیمانی یانکیها دارد.

به گزارش پول نیوز، آمریکا پشیمان از اشتباه بزرگ/ خروج از برجام، خودکرده ای که تدبیر ندارد

خروج آمریکا از برجام با امضای دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا باعث شد تا این توافق که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بود سیاست خارجی ایالات متحده را تحت تاثیر قرار دهد.

ترامپ که مدعی بود جدای از برجام می تواند با ایران به یک توافق برسد هیچ وقت به این خیال خام خود دست نیافت.

جو بایدن که پس از ناکامی ترامپ در راهیابی مجدد به کاخ سفید زمام امور این کشور را در دست گرفت سیاست مناسبی برای احیای برجام در پیش نگرفت و آمریکا نتوانست درباره توافق برجام دوباره با ایران به توافق برسد.

احیا نشدن برجام باعث شد تا دولت بایدن از آن متضرر شود و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در جلسه استماع مجلس سنای این کشور گفت: فقط می توانم بگویم که خارج شدن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشتباه بزرگی بود.

آنتونی بلینکن

وی افزود: این توافق دست کم یکی از مشکلات ما، یعنی برنامه هسته ای ایران را حل می کرد.
اعتراف دیرهنگام و بی حاصل آمریکا

جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: برجام یک چارچوب توافق معقول و منطقی برای طرفین بود یعنی هم طرف غربی خیالش راحت بود که یک نظارت دقیق بر فعالیت های اتمی ایران داشته باشد و هم ایران به اهدافش مثل به رسمیت شناخته شدن فعالیت های هسته ای خود دست یافته بود تا هم تحت نظر آژانس بتواند فعالیت های خود را ادامه دهد و هم تحریم هایش برداشته شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی

وی ادامه داد: طرف آمریکایی متاسفانه به دلیل عدم شناخت صحیح از شرایط برجام و منطقه و شاید به دلیل اینکه احساس می کرد می تواند امتیازات بیشتری از ایرانیان در مسائل موشکی و منطقه ای بگیرد از برجام خارج شد.

نماینده مرد باخرز، تایباد و تربت جام در مجلس بیان کرد: نتیجه خروج آمریکا از برجام این شد که نظارت های آژانس بر فعالیت های اتمی ایران محدود شد و نسل جدید سانتریفیوژ ها در ایران نصب شد و تعداد آن افزایش یافت و غنی سازی اورانیوم به بالای شصت درصد رسید و عملا چیزی عاید آمریکایی ها نشد و از طرفی دیگر آن ها توقع داشتند که تحریم ها ایران را به زانو درآورد و بتوانند ایران را وادار کنند که به برجام جدید تن دهد و حتی به محدودیت های موشکی و پهپادی و سیاست های منطقه ای دهد که هیچ کدام از این ها تحقق پیدا نکرد.

رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: اعتراف دیرهنگام آمریکایی ها در خروج از برجام اگرچه دیگر سودی به حال آن ها ندارد، اما به نظر من اگر درک کرده باشند که خروج آن ها از برجام چه آثار منفی برای آن ها داشته است باز هم می توان امیدوار بود که یک باب گفتگوی جدیدی باز شود و بر پایه درک عاقلانه از شرایط برجام، آن را احیا کنند، چون برجام اگرچه برای ما سند مهمی بود، اما همان طور که برای غربی ها سند ایده آلی نبود برای ما هم ایراد هایی داشت، اما در آن شرایط بهتر از برجام نمی شد سندی را توافق کرد.

وی گفت: ایران اوج دیپلماسی، خلاقیت و توانایی خود را در برجام نشان داد و همین که طرف غربی از برجام خارج شد نشان داد که غرب نتوانست در نبرد دیپلماتیک مقابل ایران پیروز شود و غرب بود که درک درستی از توافق هسته ای نداشت، چون غربی ها به تعهدات خود پایبند نبودند و آثار منفی آن متوجه خود غربی ها شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: دو نکته در خصوص دولت بایدن مطرح بود اولا اینکه من فکر می کنم تحلیل آمریکایی ها این بود زمانی که دولت بایدن سر کار آمد اواخر دولت روحانی بود و نگاه بایدن این بود که اگر ما با دولت روحانی توافق کنیم و دولت آینده از یک طیف دیگر بر سر کار بیاید که قابل پیش بینی بود ممکن است آن ها کل توافق را به زیر سوال ببرند پس بماند تا با بعدی ها توافق کنیم از طرف دیگر قانون راهبردی مجلس پیرامون فعالیت های اتمی که تصویب شد بخشی از فعالیت های ایران را تشدید کرد و غرب نمی خواست زمانی که ایران در موضع برتر قرار گرفته وارد مذاکرات شود.

وی ادامه داد: قانون راهبردی مجلس باعث احیای بسیاری از فعالیت های اتمی کشور شد و غنی سازی ما بیشتر و سانتریفیوژ های ما تغییر کرد و ما دست بالاتر را بعد از تصویب قانون اقدام راهبردی در فعالیت های اتمی پیدا کردیم و غربی ها دوست نداشتند در زمانی که ایران دست برتر را دارد پای میز مذاکره بیایند.

رحیمی جهان آبادی گفت: وقتی اغتشاشات رخ داد غربی ها دچار تحلیل نادرست شدند و فکر می کردند جمهوری اسلامی ایران تضعیف شده لذا ایران مجبور به مذاکره از نقطه ضعف هستند و هر امتیازی که ما بخواهیم را می دهند لذا آمریکا با این تحلیل نادرست نتوانست در مقابل ایران و برجام به نتیجه برسد. به نظر من در همه موارد غربی ها تحلیل درستی نداشتند و هم به منافع خود آسیب زدند و هم منطقه و هم ما را دچار مشکل کردند، چون ایران به دنبال تداوم این چالش با غرب نیست و می خواهد یک فعالیت صلح آمیز در چارچوب مقررات آژانس داشته باشد، چون ایران عضو NPT است و می خواهد از مزایای آن برخوردار باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: برجام و حوادث بعد از آن نشان داد دیپلماسی ایران از دیپلماسی چندصد ساله غربی ها که خیلی در آن ادعا دارند پخته تر و معقول تر است. ایران در برجام اوج اقتدار دیپلماتیک خود را نشان داد، اما غرب خیلی شتاب زده براساس فهم نادرست عمل کرد. با توجه به حوادث منطقه و جنگ غزه بعید است که غربی ها به سمت احیای برجام بروند.

خروج یک طرفه آمریکا از توافق هسته ای نشان داد که آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست و اروپایی ها هم که در این توافق نقش داشتند هیچ اقدام موثری برای احیای برجام نکردند و با تبعیت از سیاست های آمریکا برجام را به ورطه نابودی کشاندند.

غربی ها که به دنبال برجام با شرایط جدید هستند همواره اقدام به فرستادن پیغام هایی به برخی کشور ها برای ارسال به ایران کرده اند.
بلندتر شدن دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بعد از جنگ خونین غزه موضوع برجام به گونه ای دیگر پیگیری می شد و همیشه توپ در زمین آمریکایی ها و غربی ها بود.

فداحسین مالکی

وی افزود: بعد از اتفاقات غزه شرایط به گونه ای دیگر شد و حقانیت جبهه مقاومت برای دنیا شناخته شد و حملات ددمنشانه ای که صهیونیست ها انجام می دهند چهره واقعی آن ها را به دنیا شناساند و جایگاه آمریکا را هم متزلزل تر کرد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس بیان کرد: برجام مستمسک غربی هاست. این ها مسائل و پیغام می دهند که برای مذاکره آمادگی دارند، اما آنچه مسلم است اینکه دیوار بی اعتمادی در مورد برجام روز به روز بیشتر می شود و مقصر اصلی هم خودشان هستند چراکه سیاست واحدی ندارند.

مالکی اظهار کرد: رفت وآمد ها و ارسال پیغام ها توسط برخی کشور ها وجود دارد و الان به غیر از عمان، عربستان هم اعلام آمادگی کرده تا در روند مذاکرات قرار گیرد، اما اعتقاد ما این است که غربی ها در کار خود صادق نیستند البته حرف ها باید زده شود. ایران برای همه موضوعات پاسخ دارد و به هر جهت ایران یک جایگاه ممتاز در منطقه و جهان دارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار