25 تیر 1403 - 2:17

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی/ ۶ بیماری مرتبط با مصرف غذا های سرشار از سدیم

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: روزانه نباید بیش از سه تا پنج گرم نمک مصرف شود، اما میزان مصرف نمک در ایران بالای ۸ و نزدیک به ۱۰ گرم است و ضرورت دارد افراد نمک را از سفرههای غذایی حذف کنند.

به گزارش پول نیوز، مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی/ ۶ بیماری مرتبط با مصرف غذا های سرشار از سدیم

دکتر سید محمد طباطبایی جبلی با اشاره به آغاز پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم از امروز، گفت: این پویش با محوریت مصرف نمک ید دار و لبنیات، فرصت طلایی، ارزشمند و مغتنمی است تا با حساس سازی آحاد جامعه نسبت به رعایت اصول تغذیه سالم به عنوان شاه کلید دستیابی به سلامتی، بتوانیم در راستای ارتقای سطح سلامت مردم، فعالیت های مداخله ای مؤثری را انجام دهیم.

به گفته وی، اصلاح شیوه زندگی به ویژه عادات غذایی مردم، یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل در حفظ سلامت است که می تواند موجب کاهش ابتلا به بیماری های غیر واگیر از جمله اضافه وزن و چاقی، دیابت، فشارخون بالا و سرطان ها شود.

وی با اشاره به اینکه هر ساله پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم با هدف ارتقای سطح سواد تغذیه ای جامعه، فرهنگ سازی و اصلاح الگوی تغذیه جامعه و همچنین کاهش عوامل خطر تغذیه ای بیماری های غیر واگیر در سطح کشور برگزار می شود، تصریح کرد: با توجه به گزارش های جهانی؛ بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر در جهان و علت اصلی مرگ در افراد بالای ۳۰ سال و دومین عامل مرگ در افراد ۱۵ تا ۵۹ سال است. فشار خون بالا (به عنوان مهم ترین عامل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی) به تنهایی باعث حدود ۵۰ درصد از بیماری های قلبی عروقی در سراسر جهان می شود و مهمترین علت مستقیم در مرگ و میر در کل دنیا است.

او سدیم موجود در نمک را اصلی ترین علت قابل مداخله بیماری پرفشاری خون معرفی کرد و گفت: اثر اولیه سلامتی مرتبط با رژیم های غذایی سرشار از سدیم، افزایش فشارخون، افزایش خطر بیماری های قلبی _ عروقی، سرطان معده، چاقی، پوکی استخوان و بیماری های کلیوی است. تخمین زده می شود که ۱.۸۹ میلیون مرگ در سال با مصرف بیش از حد سدیم مرتبط است. به همین دلیل، کاهش مصرف سدیم یکی از مقرون به صرفه ترین اقدامات برای بهبود سلامت و کاهش بار بیماری های غیرواگیر است که ارزش افزوده ۱۲ برابری در نظام سلامت دارد.

طباطبایی همچنین با تأکید بر اینکه میزان مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی است، اظهار کرد: روزانه نباید بیش از سه تا پنج گرم نمک مصرف شود، اما میزان مصرف نمک در ایران بالای ۸ و نزدیک به ۱۰ گرم است و ضرورت دارد افراد نمک را از سفره های غذایی حذف کنند. نمک مصرفی خانوار ها باید به میزان خیلی کم و از نوع تصفیه شده ید دار باشد چراکه ید یکی از ضروری ترین اجزای هورمون های تیروئید بوده که نقش مهمی در تشکیل اندام های جنین و به طور خاص در تکامل عصبی جنین ایفا می کند و کمبود ید در مادران در دوران بارداری با پیامد های منفی برای مادر و جنین همراه است.

به گفته وی، ید دریافتی از طریق نمک، اصلی ترین منبع دریافت ید در کشورمان محسوب می شود.

وی افزود: از این رو مصرف نمک تصفیه شده ید دار از سوی مردم، بسیار حائز اهمیت است و ضرورت دارد. علی رغم یددار کردن نمک و مصرف همگانی نمک ید دار، کمبود ید و عوارض ناشی از آن، یکی از نگرانی های مهم به ویژه در گروه های آسیب پذیر از جمله مادران باردار است. طبق بررسی های انجام شده در نخستین پایش ملی ید دریافتی و عملکرد غده تیروئید زنان باردار کشور که در سال ۱۳۹۳ در ۱۰ استان صورت گرفت، میانه غلظت ید ادرار زنان باردار ۸۷ میکروگرم در لیتر بوده (استاندارد میانه غلظت ید ادرار در نان باردار ۱۵۰ میکرو گرم در لیتر) که مؤید کمبود متوسط دریافت ید زنان باردار ایرانی بوده است.

طباطبایی ادامه داد: بر همین اساس وزارت بهداشت، استفاده از مکمل های حاوی ۱۵۰ میکروگرم ید شامل یدوفولیک (در سه ماهه اول) و مولتی ویتامین مینرال حاوی ید (از ماه چهارم تا سه ماه پس از زایمان) را در دستور کار قرار داد.

به گفته وی، همچنین بر اساس نتایج پنجمین پایش ملی دریافت ید جامعه در سال ۱۳۹۳ میزان ید نمک مصرفی در شهر تهران ppm ۳۱ گزارش شد که بر اساس استاندارد فعلی وزارت بهداشت، در حداقل میزان توصیه شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: در بازار انواع مختلف نمک موجود است، اما با توجه به اهمیت ید و عدم مشخص بودن وضعیت نمک های دیگر و مضر بودن آن ها برای سلامتی، توصیه می شود مردم به جای استفاده از نمک در پخت و پز از آبلیمو یا آبغوره استفاده کنند.

وی با تأکید بر لزوم اصلاح سبک زندگی به عنوان بهترین راه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، در خصوص ضرورت ایجاد تغییراتی در الگوی غذایی خانواده ها اظهار کرد: پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر و درمان این بیماری ها، اتخاذ رفتار های سالم تر برای مدیریت این بیماری ها و بهبود سلامت قطعا با پیروی از رژیم غذایی متعادل، متنوع و متناسب، به دست می آید و شاه کلیدی برای دستیابی به این مهم است.

او ادامه داد: برای دستیابی به امنیت غذایی نیاز به حمایت فرابخشی گسترده تری است تا با افزایش آگاهی و ارتقای سواد تغذیه ای جامعه و بهبود دسترسی به اطلاعات مناسب، بتوان افراد را برای انتخاب سبک زندگی سالم مانند انتخاب غذا و نوشیدنی سالم، توانمند کرد و اجرای هر ساله پویش ملی تغذیه سالم در کشور فرصت مغتنمی برای فرهنگسازی در این خصوص است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفتنی است؛ چهاردهمین سال برگزاری پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم با هدف اطلاع رسانی مصرف نمک تصفیه شده ید دار و ارتقای دانش جامعه در زمینه شیر و لبنیات با دو شعار “انتخاب همه: نمک کم، اما تصفیه شده ید دار” برای هفته نخست بهمن و از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی برای هفته دوم بهمن برگزار می شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار