28 تیر 1403 - 2:09

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ناسا دوباره توانست با بالگرد نبوغ در مریخ ارتباط برقرار کند

در سیاره سرخ، مریخنورد استقامت و بالگرد نبوغ همچنان مشغول فعالیت و همکاری با یکدیگر هستند تا دادههای مریخ را به زمین برسانند.

به گزارش پول نیوز، ناسا دوباره توانست با بالگرد نبوغ در مریخ ارتباط برقرار کند

ناسا اعلام کرد ارتباط خود با بالگرد کوچک نبوغ (Ingenuity) که در مریخ فعالیت تحقیقاتی می کند را دوباره به دست آورده است. آژانس فضایی آمریکا روز گذشته گفته بود که ارتباطش با Ingenuity را پس از پرواز موفق آن، از دست داده است.

بالگرد نبوغ که اساساً یک پهپاد با ارتفاع حدود ۰.۵ متر است، سال ۲۰۲۱ همراه با مریخ نورد استقامت (Perseverance) به مریخ رسید و به اولین دستگاه موتوری تبدیل شد که به طور مستقل در سیاره دیگری پرواز کرده است. داده های بالگرد از طریق Perseverance به زمین منتقل می شود، اما اخیراً پس از هفتادودومین پرواز Ingenuity در مریخ، مهندسان ناسا از قطع ارتباط خود با آن خبر دادند.

اکنون آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) که فعالیت Ingenuity و Perseverance را مدیریت می کند، در پست جدیدی نوشت: «امروز خبر خوبی داریم. پس از دستور دادن به Perseverance برای انجام فعالیت های شنیداری طولانی مدت برای دریافت سیگنال از Ingenuity، ارتباط خود با بالگرد مریخ را به دست آورده ایم. تیم ما در حال بررسی داده های جدید است تا دلیل قطع ارتباط پس از پرواز ۷۲ را بهتر متوجه شویم.»

ناسا قبلاً گفته بود که بالگرد نبوغ در پرواز ۷۲ خود به ارتفاع ۱۲ متری رسیده است. همچنین این ابزار تحقیقاتی بیش از ۱۲۸ دقیقه در آسمان بود و درمجموع ۱۷.۷ کیلومتر را طی کرد.

در نهایت باید اشاره کرد که ناسا قبلاً نیز ارتباط خود با بالگرد نبوغ را از دست داده بود. از جمله این موارد می توان به سال گذشته میلادی اشاره کرد که در آن برای دو ماه ارتباطی بین مهندسان و Ingenuity صورت نگرفت. با این حال، نبوغ که فقط ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد، نسبت به اهداف اولیه خود که انجام پنج پرواز در ۳۰ روز روی سطح سیاره سرخ بوده، عملکرد بسیار بهتری داشته است.

همراه با کاوشگر استقامت، این بالگرد در حال یافتن نشانه هایی از حیات باستانی در سطح مریخ است.

منبع: دیجیاتو

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار