25 تیر 1403 - 2:24

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

۲۰۰ کتابخانه سیار به ظرفیت های موجود اضافه می شو د/ رونمایی از سامانه ترویج کتابخوانی

وزیر فرهنگ گفت: طبق توافقی که با وزیر صمت داشتهایم انشاءالله بتوانیم در بازه چند ماهه ۲۰۰ کتابخانه سیار به ظرفیتهای موجود اضافه کنیم.

به گزارش پول نیوز، ۲۰۰ کتابخانه سیار به ظرفیت های موجود اضافه می شو د/ رونمایی از سامانه ترویج کتابخوانی

نخستین همایش مروجان کتاب مناطق روستایی و عشایری یکشنبه (اول بهمن ماه) با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی، حجت الاسلام کمال خداداده، رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و اسماعیل جانعلی پور، مدیرکل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران ستادی و استانی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی آموزشی «آدینه» برگزار شد.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در این مراسم با تبریک ایام ولادت امام جواد (ع) گفت: خیلی مشتاق بودم در یکی از روستا ها حاضر شوم، ولی برخلاف برنامه ریزی ها متاسفانه این امر محقق نشد. در فرصتی مناسب در یکی از روستا های دوستدار کتاب حضور پیدا خواهیم کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در دولت مردمی به دنبال تحقق شعار عدالت فرهنگی هستیم و این یعنی بتوانیم بستر های به فعلیت رسیدن استعداد های شگرفی که در مناطق مختلف ایران وجود دارد را فراهم کنیم. در طول این سال ها برنامه های خوبی ارائه شده، ولی مسأله مهم اجرایی کردن این برنامه هاست که امر دشواری به شمار می رود.

وزیر فرهنگ گفت: بحمدالله همکاران خوش فکر، متعهد و بسیار دغدغه مندی داریم که برای اعتلای حوزه فرهنگی تلاش می کنند.

وی خطاب به حاضران مراسم افزود: برای اولین بار از ۸۰ روستا تعدادی از فرزانگان جمع شدند که برگزار کردن این همایش نشان دهنده عزم و اراده عملی است. شما عزیزان مربیان فرهنگی جامعه روستایی و عشایری ایران هستید که با وجود کمبود امکانات کار های مهمی را انجام می دهید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در وزارت فرهنگ چند کار را برای انتقال بهتر کتاب ها به مناطق روستایی انجام دادیم، تاکید کرد: طبق توافقی که با وزیر صمت داشتیم ان شاءالله بتوانیم در بازه چند ماهه ۲۰۰ کتابخانه سیار به ظرفیت های موجود اضافه کنیم.

وی افزود: کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز یکی دیگر از ظرفیت هاست؛ هر یک از آن ها ظرفیت تبدیل شدن به کتابخانه را دارد و ما باید از این ظرفیت بیشترین استفاده را کنیم. کانون های فرهنگی ۱۰ هزار کتابخانه دارند که باید آن ها را گسترش و به روستا ها دهیم.

وزیر فرهنگ ادامه داد: لباس خدمت گزاری فرهنگ و هنر ایران را با افتخار به تن کرده ایم و این اجتماعات باید به شکلی متعدد و منطقه ای برگزار شود.

کتابخوانی یک سنت اصیل و متعلق به روستا ها است

یاسر احمدوند در این مراسم با اشاره به حضور نمایندگان ۲۹ استان و ۸۰ روستا در این رویداد، گفت: توسعه کار کتاب در روستاها، کار مفید و موثری است و به پیشرفت کشور در ابعاد مختلف کمک می کند. روستا ها در ایران، محل اصلی کتابخوانی بودند. خیلی از تولیدات فرهنگی از شهر به روستا رفته، اما کتابخوانی به عکس است؛ سنت کتابخوانی در روستا ها از گذشته با شاهنامه خوانی و متون دیگر وجود داشته است.

وی افزود: درگذشته در هر روستا، یک یا دو نفر سواد داشتند، اما همین افراد در موقعیت ها و مناسبت های مختلف و در جمع، کتابخوانی می کردند. کتابخوانی یک سنت اصیل و متعلق به روستا ها است.

احمدوند با بیان اینکه ترویج کتابخوانی یک کار الصاقی نیست، ادامه داد: در روستا ها کار کتابخوانی راحت انجام می شود. یکی از شاخص های توسعه در دنیا وجود چند جلد کتاب در یک خانه است و فکر می کنم در خیلی از خانه های روستایی کتاب وجود دارد.

وی ادامه داد: گاهی به داشته هایمان توجه نمی کنیم، بر همین مبنا کتاب با ارزش است، کتابخوان ویژگی خاصی دارد و در جامعه نگاه محترمانه ای به او می شود که همین مسئله ارزشمند است، امیدوارم کار کتاب با تلاش شما در روستا ها رونق بیشتری داشته باشد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف اصلی همایش «مروجان کتاب مناطق روستایی و عشایری»، صحبت درباره تجربه های کار ترویج کتاب در روستا ها دانست و گفت: هدف این است که دور همدیگر، درباره تجربه ها و پیشنهادات ترویج کتاب در روستاها، صحیت کنیم. اگر پیشنهاد بدهید که چه کاری در روستا و محیط عشایری موثرتر است می توان به عنوان برنامه اصلی، در نظر گرفته شود.

احمدوند گفت: پیشنهادات و تجربه های خوب طرح شود تا به عنوان الگو و نمونه در اختیار دیگران قرار گیرد؛ همچنین از تجربیات خوب و پیشنهاد های موثر به صورت ویژه تقدیر خواهد شد.

وی همچنین به ذکر چند نکته در این حوزه پرداخت و افزود: منظور از کار کتاب صرفاً فعالیت در کتابخانه ها نیست؛ بلکه کار وسیع تری است، کتابخانه ها محل بروز این فعالیت ها هستند، از کتاب خواندن و تقویت مهارت های نوشتن و خواندن تا اقدامات دیگر. اگر در روستایی فعال هستید نه فقط به مسئله کتابخانه بلکه به مسئله محتوا توجه کنید.

در روستا ها باید «نهضت تولید محتوا» شکل بگیرد

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در روستا ها باید «نهضت تولید محتوا» شکل بگیرد؛ مروجان و مردم، کتاب، داستان و دلنوشته بنویسند، می توان این آثار را جمع کرد و اگر امکان انتشار داشت، چاپ کرد. حدود ۲۰ میلیون نفر ایرانی در روستا ها ساکن هستند و باید در زمینه تولید محتوا سهم داشته باشند.

به گفته احمدوند، در تولید محتوا، به نکات و سوژه های اقلیمی و بومی توجه شود، برخی استان ها مفاخر ویژه و برخی آداب و سنن، برخی قصه و افسانه، برخی دیگر مکان های خاص و طبیعت خاص دارند. خاطرات آزادگان و ایثارگران محلی و موضوعات دیگر نیز به عنوان نمونه برای تولید محتوا در نظر باشند.

وی با بیان اینکه مدتی قبل یک دانشنامه پنج جلدی متعلق به یکی از روستا های اصفهان در تراز یک دانشنامه وزین پژوهشی رونمایی شد، گفت: این دانشنامه شامل اسناد قدیمی، خاطرات پیرمرد ها و پیرزن ها و.. بود؛ یک نمونه درخورتوجه که امکان کثیر آن وجود دارد. هرجایی از کشور هویت دارد و اگر جوان و نوجوان روستایی هویت خود را بشناسد نگاه به کشور، خود و هویتش عوض می شود؛ دیگر به مهاجرت فکر نمی کند و می تواند در روستای خودش کارآفرین باشد و ثروت تولید کند و اثرگذار باشد.

وی همچنین با بیان اینکه می توان اقدامی انجام داد که روستا های فعال به عنوان سفیر و روستای معین در ترویج کتابخوانی انتخاب شوند، عنوان کرد: این روستا ها می توانند برای انتقال تجربه به سایر روستا های اطراف نقش موثری داشته باشند، در این میان معلمان و روحانیون و دهیاران هم باید کمک کنند؛ امیدواریم با فعال شدن شما در روستا های کشور، سال آینده شاهد رقابت چندهزار روستا باشیم. در این مسیر از نهاد های روستایی نیز باید کمک گرفت.

در ابتدای مراسم جانعلی پور، درباره برگزاری همایش مروجان کتاب مناطق روستایی و عشایری گفت: بنای این رویداد گردهمایی فعالان حوزه ترویج کتابخوانی است؛ افرادی که طی ۹ دوره گذشته در این حوزه فعالیت داشتند. ضروری بود بعد از ۹ دوره برگزاری جشنواره که تاکنون ۱۰۰ روستا در آن انتخاب شدند، دورهم جمع شویم. در جشنواره امسال، ۱۵ روستا و جامعه عشایری انتخاب شده اند.

جانعلی پور با بیان اینکه این همایش گام نخست برای توسعه شبکه گسترده روستا های دوستدار کتاب در سراسر کشور خواهد بود، ادامه داد: امیدواریم که این رویداد یک اقدام بزرگ ملی باشد. هدف دیگر این گردهمایی این بود که بعد سال ها، مروجان حوزه کتاب در سراسر کشور را پیدا کنیم. دیگر دستاورد آن، رسیدن به نقطه عملیات مشترک بود. امیدواریم از این جلسه در کنار آموزش ها و جلسات تبیینی بهره مند شویم.

تلاش کردیم تعهداتمان در دولت جدید به درستی و بدون نقص انجام شود

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش کردیم عملکرد متفاوتی با دوره های قبل داشته باشیم، ادامه داد: تلاش کردیم تعهداتمان در دولت جدید به درستی و بدون نقص انجام شد.

مدیرکل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهدای کتاب به ارزش ۵۰ میلیون تومان به روستا ها در دوره قبل جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، گفت: امسال با موافقت معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰۰ میلیون تومان کتاب اهدا خواهد شد.

در بخش دیگر مراسم حجت الاسلام خداداده نیز در سخنانی با اشاره به اهمیت احیای امر فرهنگ و هنر در روستا ها و عشایر گفت: اگر میراث خود را تقسیم بندی کنیم یکی از میراث های معنوی و فرهنگی که باید حفظ شود، روستا و عشایر است.

وی ادامه داد: بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از گویش ها و لهجه ها و صنایع دستی و سنتی، همچنین غذا های خوشمزه و لذیذ با وجود روستا ها زنده است و اگر این مکان های جغرافیایی را از دست بدهیم بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم پیشینیان را از دست می دهیم.

ضرورت توجه به مساجد به عنوان پایگاه های فرهنگی

حجت الاسلام خداداده با بیان اینکه در بحث احیای کتاب، موضوع مهم توجه به مساجد به عنوان پایگاه های فرهنگی است، ادامه داد: اکنون حدود ۱۲ هزار پیشخوان کتاب در مساجد مستقر هستند که بخشی کتابخانه مستقل و بخشی در قالب یک پیشخوان کتاب اهدا می کنند، این ظرفیت بسیار خوبی است که متولیان کتاب از آن غافل شده اند.

وی افزود: اگر موقعیت های جغرافیایی و پراکندگی مساجد را رصد کنیم و برای آن برنامه ریزی شود می توان یک اقدام بزرگ فرهنگی انجام داد، زیرا مساجد محل تبلیغ امر فرهنگ و هنر است، مسجد محل تمام خوبی ها و کار های خوب است و امیدواریم تا بتوانیم قدمی برداریم.

توجه به روستا ها و عشایر جزو سیاست های اصلی نهاد کتابخانه های عمومی است

در ادامه این همایش، مهدی رمضانی، با بیان اینکه ترویج یکی از مهمترین اتفاقات حوزه کتابخوانی است، گفت: جریان ترویج کتابخوانی به همت همه فعالان عشایر و روستایی در ملموس ترین و نزدیک ترین لایه به بدنه اجتماعی کشور، یعنی مردم و یکی از مهمترین نقاط تقسیم بندی سیاسی در کشور یعنی روستا ها و عشایر اتفاق می افتد.

وی افزود: توجه به روستاها، عشایر و نقاط حاشیه ای در سیاست های اصولی نهاد قرار دارد، در این میان فضا به گونه ای پیش رفته که بین مراکز استان و مناطق اصلی و حاشیه ای در ترویج کتابخوانی به حد توان و امکان، تفاوتی قائل نشویم.

رمضانی با بیان اینکه اساساً کتابخانه عمومی را یک مرکز فرهنگی اجتماعی می دانیم، عنوان کرد: تعریف کتابخانه عمومی نیز یک تعریف گسترده ای است، اطلاق عمومی بودن به همه شئون کتابخانه برمی گردد، فقط به خود کلمه کتابخانه برنمی گردد. ضمن تقدیر و تشکر از همه کتابخانه های کشور، فضای کتابخانه عمومی با سایر کتابخانه ها در دانشگاه و مساجد و کتابخانه های تخصصی در منابع و دسترسی متفاوت است.

وی با بیان اینکه همه مردم با هر سلیقه، جنسیت، تفکری و سنّی، باید امکان بهره مندی از کتابخانه عمومی را داشته باشد، تاکید کرد: بعد از مسجد و مدرسه، گسترده ترین شبکه فرهنگی در کشور شبکه کتابخانه های عمومی است، نگاه متولیان، بهره مندی از این شبکه برای برطرف کردن نیاز های فرهنگی و اجتماعی است؛ البته هسته و محور اصلی این فعالیت ها کتاب خواهد بود.

کتابخانه های عمومی ظرفیت مهمی برای ترویج کتابخوانی است

به گفته رمضانی، معتقدیم همه ظرفیت ها باید کنار هم قرار گیرد و هم فزایی ایجاد شود؛ مروجان کتابخوانی باید کتابخانه ها را محیط فعالیت خود بدانند و با دعوت از مروجان دیگر از این ظرفیت استفاده کنند؛ شبکه کتابخانه های عمومی با همه ابزار و امکانات در این مسیر همراه آن ها است.

وی با اشاره به بحث عدالت فرهنگی در شعار دولت سیزدهم، افزود: معتقدم که این عدالت فرهنگی با تقویت مجموعه هایی مثل مروجان کتاب محقق می شود، در این میان، بحث تقویت گروه های مروج کتابخوانی نیز اهمیت دارد است. تا سال گذشته در مجموع ۴۲ گروه مروج فرهنگی در قالب سازمان مردم نهاد، مجوز داشتند که معتقدم نیاز به تقویت دارند.

رمضانی ادامه داد: امکان بهره مندی از برخی بودجه ها و مزایایی که در حوزه ترویج وجود دارد، با قانونی شدن ساختار فعالیت ها، این بهره مندی فراهم می شود، شبکه مروجان کتاب می تواند به عادلانه شدن دسترسی مردم به کتاب و کتابخوانی کمک می کند.

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه ترویج و تبلیغ کتاب، نیرو های انسانی، کارمند نیستند و صرفاً تولیدکننده خدمات فرهنگی هستند، گفت: کسی که در حوزه مسائل فرهنگی کار می کند، دغدغه این حوزه را دارد و با توجه به اینکه تولیدکننده محتوای فرهنگی هستند، نیاز به حمایت دارند و این حمایت اثر وضعی در ترویج فرهنگ کتابخوانی دارد.

رمضانی با اشاره به نکته دیگری در این حوزه، توضیح داد: معتقدم، ایده ها و تجربیات حوزه ترویج باید به اشتراک گذاشته شود، کمتر به این موضوع پرداخته شده است، علاوه براین باید به مدل های دقیق ترویج کتابخوانی در کشور برسیم؛ همچنین باید به ایده های نو و خلاقانه توجه کنیم، مشتاقیم که ایده های نو شکل گیرد، زیرا معتقدیم که بسیاری از کار ها قابل تکثیر است.

هنوز کتاب به مسئله کشور تبدیل نشده است

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور همچنین بر لزوم توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: یک نقطه آرمانی و تمدنی داریم که رهبری گفته اند کتاب در کشور مسئله شود؛ با این نقطه فاصله داریم، بنابراین باید تلاش کنیم به آن برسیم، همه همتی که صورت گرفته باید چند برابر شود تا آن هدف محقق شود.

وی همچنین ادامه داد: توجه به حوزه عشایر نیز رویکرد جدیدی است و به صورت جدی آن را در استان های مختلف مثل فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد دنبال می کنیم؛ زیرا ظرفیت عشایر بی نظیر است.

رمضانی در بخش پایانی صحبت هایش بیان کرد: همچنین باید به ظرفیت های موجود در کتابخانه زندان ها توجه کرد؛ ۲۰۰ کتابخانه زندان داریم که در هر یک از آن ها ظرفیت های ترویجی زیادی وجود دارد و از پُرمخاطب ترین بخش های های زندان است؛ باید برای ترویج کتابخوانی در زندان ها فکری کرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار