25 تیر 1403 - 2:00

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

چه افرادی ۱۶ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند؟

نتایج پژوهش جدید نشان داد افرادی که بیشتر روز کاری خود را در حالت نشسته سپری میکنند، در مقایسه با افرادی که در مشاغل غیرنشسته فعالیت دارند، ۱۶ درصد بیشتر در معرض مرگ زودهنگام هستند.

به گزارش پول نیوز، چه افرادی ۱۶ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند؟

به نقل از هلث، تحقیق تایوانی بارقه ای از امید را نیز ارائه کرده است؛ ایستادن و حرکت کم در طول روز کاری یا اضافه کردن کمی ورزش در اوقات فراغت این خطر را به میزان زیادی کاهش می دهد.

پژوهشگران امیدوارند روزگاری، روز هایی که برای کار در حالت نشسته سپری می شوند به عنوان عادتی ناخواسته و ناسالم دیگر در نظر گرفته شود.

آنان گفتند: «در حال حاضر، نشستن طولانی مدت شغلی طبیعی تلقی می شود، اما اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چقدر نشستن می تواند کشنده باشد، ممکن است این رفتار رایج را غیرعادی کند».

دکتر چی-پانگ ون از موسسه تحقیقات سلامت ملی در ژونان، تایوان این پژوهش را انجام داده و نتایج آن در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.

نتایج پژوهش های پیشین نشان داده است با افزایش ساعت هایی در روز که صرف نشستن می شود، سلامتی کاهش می یابد و خطرات نشستن ممکن است صرفا این نباشد که نشستن برابر با زمانی باشد که در فعالیت صرف نشده است. به گفته گروه پژوهشی، وضعیت نشستن ممکن است چیزی خاص باشد که به ویژه مضر باشد.

گروه ون توضیح داد که نشستن ممکن است باعث ضعیف شدن پاها، تنه و افزایش جریان خون به اندام تحتانی همچنین التهاب با درجه پایین شود. به گفته آنان، این امر به نوبه خود می تواند به کاهش عملکرد انسولین، دیابت، چاقی، سندرم متابولیک و کاهش عملکرد کلیه در طول زمان منجر شود.

پژوهشگران داده های دقیق را در مورد زندگی روزمره تقریبا ۴۸۲هزار تایوانی با میانگین سنی ۳۹ سال تجزیه و تحلیل کردند. داده ها مربوط به فعالیت بدنی در اوقات فراغت همچنین ساعاتی بود که آنان در محل کار نشسته بودند. سلامت شرکت کنندگان نیز به طور متوسط حدود ۱۳ سال پیگیری شد.

در مقایسه با افرادی که سر کار نمی نشستند، افرادی که می گفتند بیشتر روز های کاری خود را پشت میز می گذرانند، شانس بیشتری برای مرگ در طول پژوهش داشتند.

نتایج پژوهش کنونی نشان داد که این خطر با افزایش سن افزایش می یابد و در زنان (۲۱ درصد) بیشتر از مردان (۱۳ درصد) است.

هنگامی که به بررسی مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی پرداختند، گروه ون دریافتند افرادی که بیشتر اوقات کارشان را پشت میز می گذارند، ۳۴ درصد بیشتر از افرادی که نمی نشینند، در معرض خطر قرار دارند. خطرات تقریبا برای مردان و زنان مشابه بود.

با این حال، به نظر می رسد تغییرات کوچک در محل کار یا خانه تمام این خطرات سلامتی را کاهش می دهند.

نتایج نشان داد افرادی که روز های کاری آنان ترکیبی از نشستن و حرکت است، افزایش خطر مرگ و میر ناشی از همه علل را تجربه نکردند.

برای ون و همکارانش، این نتایج بیان کرد که مداخلات در محل کار – استراحت منظم فعالیت یا استفاده از میز کار ایستاده به جای صندلی – ممکن است خطرات نشستن طولانی مدت را کاهش دهد.

به گفته گروه تایوانی، ورزش خارج از ساعات کاری – افزایش تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در روز – همچنین باعث کاهش خطر مرگ زودهنگام افرادی می شود که در محل کار خود نمی نشینند.

به گفته پژوهشگران نتیجه نهایی این است که «تغییرات سیستمی در محل کار، مانند استراحت های مکرر، میز های ایستاده، مناطق تعیین شده در محل کار برای فعالیت بدنی و مزایای عضویت در باشگاه ورزشی می تواند به افرادی که مدام روی صندلی می نشینند کمک کند تا سالم بمانند».

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار