28 تیر 1403 - 3:13

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

راهکار تنظیم بازار نهاده های دامی و محصولات پروتئینی چیست؟

با توجه به اثر اصلاح نظام یارانه و جراحی اقتصادی سال گذشته بر تولید و بازار محصولات پروتئینی، اتخاذ سیاست در زمینه نهاده دامی باید کاملا منطقی باشد تا حوزه تولید و مصرف دچار مشکل نشود.

به گزارش پول نیوز، راهکار تنظیم بازار نهاده های دامی و محصولات پروتئینی چیست؟

سال گذشته بعد از اصلاح نظام یارانه و افزایش یکباره قیمت ذرت و کنجاله سویا، نرخ تمام شده تولید محصولات پروتئینی نظیر گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و لبنیات به یکباره چندبرابر افزایش یافت که این موضوع منجر به نوسان قیمت نهایی کالا در بازار شد. براین اساس دولت با افزایش یارانه دهک های ۱ تا ۹ بدنبال جبران بخشی از این نوسانات بود.

علی رغم حذف ارز ترجیحی و مشکلات چندنرخی بودن، اما بازهم به سبب پرداخت ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به واردات نهاده های دامی شاهد برخی سودجویی ها و مشکلات ناشی از توزیع نهاده یارانه ای در بازار آزاد هستیم که برخی مسئولان آزادسازی نهاده دامی را راهکار رفع این مشکلات می دانند و در مقابل برخی کارشناسان اجرای این سیاست را به معنای تکرار تجربه اشتباه سال گذشته می دانند.

در همین رابطه علیرضا پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: نرخ ارز مسئله ای است که برای کشور ما که در تحریم قرار دارد مهم است و زمانی که نرخ بر مبنای آزاد باشد سفره مردم تحت تاثیر قرار می گیرد. در شرایط فعلی باید ارز ترجیحی به نهاد ه ها داده شود تا تولید و صنعت دچار مشکل نشود.

پیمان پاک با بیان اینکه بخش عمده صنعت غذایی ما وابسته به ارز واردات است، می گوید: یک سری کالا ها جزء کالا های اساسی و سبد معیشتی مردم است. براین اساس در شرایط فعلی باید ارز ترجیحی به نهاده های دامی داده شود تا تولید دچار چالش نشود.

بنابر آمار اعلامی قائم مقام وزیر جهاد، سالانه ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار واردات نهاده های دامی داریم به طوریکه حدود ۸۰ درصد حوزه گوشت وابسته به واردات نهاده های دامی است.

تکرار تجربه اصلاح نظام یارانه ضربات سنگینی به حوزه تولید وارد می کند

افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: سال گذشته با اصلاح نظام یارانه، وعده وعید های مختلفی به تولید داده شد، از این رو بخش تولید بدلیل دورنمایی که برایش ترسیم کرد، پیشنهاد را پذیرفت.

به گفته او، علی رغم وعده وعید های متعدد اصلاح نظام یارانه به تولیدکنندگان طی یک سال گذشته با حذف ارز علاوه بر کوچک شدن سفره مردم، ضربات سنگینی به حوزه تولید گوشت، شیر، مرغ و تخم مرغ وارد شد که جبران این ضربات سخت و زمان بر است.

صدردادرس ادامه داد: امروز تجربه یکسال گذشته اصلاح نظام یارانه را می بینیم که تکرار دوباره آن موجب شده شرایط را برای بخش تولید سخت کند.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: با اصلاح نظام یارانه و حال آزموده را آزمون کردن، نتیجه را در سفره مردم می بینیم. کمااینکه سال گذشته به لحاظ وفور کالا و قیمت گوشت قرمز و مرغ قابل قیاس با امسال نیست.

امکان آزادسازی نرخ نهاده های دامی وجود ندارد

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران گفت: تا زمانیکه ثبات اقتصادی و نرخ ارز در کشور ما نباشد، دولت نمی تواند سیاست جدیدی را اتخاذ کند چراکه معلوم نیست با آزادسازی نرخ نهاده ها، نوسان قیمت ارز تا چه حد ادامه یابد.

به گفته او، تازمانیکه ثبات نرخ ارز بر اقتصاد حاکم نباشد، امکان اصلاح مجدد سیاست نرخ ارز وجود ندارد چراکه مردم قدرت خرید ندارند.

نبی پور ادامه داد: در تمام دنیا به بخش کشاورزی یارانه می دهند، درحالیکه کشورما کمترین یارانه را می دهد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران گفت: با آزادسازی کامل نرخ نهاده های دامی به شرط ثبات اقتصادی و نرخ ارز موافق هستیم.

سیاست دستوری راهگشای تنظیم بازار نیست

حمیدرضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: سال گذشته پس از جراحی اقتصادی، دولت وزارت جهاد را تنها گذاشت و به وعده های قبلی عمل نکرد که همین امر منجر به نگرانی بخش تولید شده است.

به گفته او، در کل دنیا یارانه به حلقه آخر داده می شود چراکه شفاف ترین راه است.

کاشانی با بیان اینکه سیاست های دستوری و یارانه هیچ کجای دنیا جواب نمی دهد، افزود: در همه جای دنیا کشاورزی اولویت اول است و دولت ها تنها دخالت های حمایتی دارند، درحالیکه طی ۱.۵ سال گذشته با اصلاح نظام یارانه قرار بود وزارت جهاد همین شیوه را پیاده کند که متاسفانه عزمی برای اجرا وجود نداشت.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: در شرایط کنونی اوضاعی که در گوشت، مرغ، شیر و تخم مرغ می بینیم، ناشی از عدم سیاست های حمایتی است، درحالیکه باید این حمایت ها از بخش تولید صورت بگیرد.

صنعت دامپروری مستلزم حمایت از بخش تولید

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: یک بخش جهش قیمت گوشت ناشی از اصلاح نظام یارانه سال گذشته است که از این حیث بخشی از دام سبک و سنگین دچار مشکل شد.

به گفته او، با حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان و بار دیگر تغییر رویکرد، کالای نهایی با قیمت سرسام آور عرضه می شود که اتخاذ این سیاست کاملا نادرست است.

پوریان ادامه داد: صنعت تولید به حمایت همه جانبه نیاز دارد تا بتواند در بحث پایین آوردن قیمت نهاده های دامی، نرخ تمام شده تولید کاهش یابد.

آزادسازی نرخ نهاده و پرداخت یارانه به مصرف کننده راهکار تنظیم بازار مرغ

پرویز فروغی دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: با آزادسازی نرخ نهاده های دامی و پرداخت یارانه به مصرف کننده، تولید بر مبنای عرضه و تقاضا به فروش می رسد که براین اساس رقابت میان تولیدکنندگان ایجاد می شود.

به گفته او، با آزادسازی قیمت نهاده ها، دولت در قالب کالابرگ باید یارانه در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد تا تولیدکننده از ناحیه سرکوب قیمت متضرر نشود.

فروغی ادامه داد: هم اکنون دولت قیمت مصوب برای مرغ تعیین کرده است، اما بازار تبعیت نمی کند. همچنین با آزادسازی نرخ نهاده و ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان بعید است که قیمت ها چندان افزایش داشته باشد.

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: هم اکنون مرغداران با یک سوم ظرفیت کار می کنند و همواره نگرانند که نتوانند به قیمت عرضه کنند، درحالیکه با برداشتن چوب تعزیرات و ایجاد رقابت، احتمال عرضه با نرخ منطقی وجود دارد.

در شرایط کنونی با توجه به وابستگی صنعت دامداری و مرغداری به واردات نهاده های دامی انتظار می رود که سیاست نادرست یا یکباره ای در این حوزه مجدد انجام نشود تا شاهد کاهش سرانه مصرف محصولات پروتئینی، کوچک شدن سفره مردم و چالش تولید نشویم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار