28 تیر 1403 - 1:51

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سرعت بانک ایران زمین بر ریل سلامت مالی

ادامه جدی و مستمر کاهش مطالبات جاری و غیرجاری نشان می دهد که بانک ایران زمین بر ریل سلامت مالی به سرعت حرکت می کند.

به گزارش پول نیوز، سرعت بانک ایران زمین بر ریل سلامت مالی

نظام بانکی سالهاست از چالش های بسیاری رنج می برد. پرداخت تسهیلات با اماواگر های سوال برانگیز، انباشت مطالبات و ادامه این روند، معاملات پشت پرده، بنگاهداری و بسیاری موارد دیگر که باعث شده بانک ها بیش از همیشه زیر ذره بین قرار گرفته باشند. این وضعیت باعث شده تا بانک ها به سوی شفافیت حرکت کنند که البته شفافیت نیز تبعات خاص خودش را دارد. اینکه مردم به ویژه کارشناسان و صاحب نظران از وضعیت بانک خبر داشته باشند، باعث می شود مورد هجمه قرار گیرند و این افراد آگاه در قالب نماینده مردم به ویژه سپرده گذاران و سهامداران، به مطالبه گری روی بیاورند.

اهمیت شفافیت

البته شفافیت همیشه چالش آفرین نیست. شفافیت برای آن دسته از بنگاه های اقتصادی مساله ساز می شود که عملکرد درستی نداشته و در لبه پرتگاه یا در مسیر سقوط حرکت کنند. این وضعیت برای بنگاه های موفق متفاوت است. بنگاه های اقتصادی موفق نه تنها از شفافیت نگرانی ندارند، بلکه اظهارات کارشناسان و صاحب نظران می تواند سکویی برای ارایه توانمندی های آنان باشد. مهمتر اینکه وقتی یک بنگاه اقتصادی مشکل ندارد، اما رقبا با چالش های جدی رو به رو هستند، آمار های ارایه شده می تواند باعث سربلندی و اثبات عملکرد درست باشد.

کاهش مطالبات

در شرایطی که بانک های بسیاری با بحران رو به رو هستند و حتی در مواردی شاهد اخراج از بورس بوده ایم، بانک ایران زمین در سال های اخیر تلاش کرده تا بتواند میزان مطالبات خود را روز به روز کاهش داده و در این راه گام های مثبتی برداشته است. در نتیجه سیاست های اصلاحی، بانک ایران زمین از سال ۱۴۰۰ نسبت های مطالباتی خود را به صورت مستمر کاهش داده به نوعی که در سال ۱۳۹۷ نسبت تسهیلات غیر جاری بانک بالاتر از ۱۰ درصد بود و در سال ۱۳۹۹ به حدود ۸٫۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ به ۶٫۳ درصد و سال بعد به زیر شش درصد کاهش یافت. همچنین نسبت های بدهی بانک هم وضعیت بهتری در سال ۱۴۰۲ پیدا کردند.

صفر شدن طلب شرکت های فرعی

آنچه عملکرد بانک را زیر سوال می برد، مطالباتی است که تکلیف آن ها مشخص نیست یا با اهداف خاصی واگذار شده است. این معضل در خصوص شرکت های اقماری و فرعی بانک ها تاثیرگذارتر است. امروزه بانک هایی را سراغ داریم که هدف از تاسیس آنها، دادن تسهیلات به شرکت هایی است که به اعضای هیات مدیره تعلق دارد و این روند به اندازه ای سوال برانگیز شده که بانک ها تا مرز انحلال پیش رفته است. اما بانک ایران زمین عملکرد بسیار جالب توجهی داشته به نوعی که در سال گذشته ۱۸ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال مطالبات از شرکت های فرعی داشت که در شهریور سال جاری این رقم صفر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

فرهنگسازی از مدیریت اطلاعات تا شفافیت

کاهش مطالبات م.م

بر مبنای طبقه بندی بانک مرکزی، مطالبات غیرجاری نظام بانکی کشور به سه دسـته طبقه بندی می شـود. در طبقه بندی اول، مطالبات سررسید گذشــته بانک ها تا ۶ ماه پس از سررسید محاسبه می شود و در صورت عدم بازپرداخت در طبقه بندی دوم یعنی مطالبات معوق که بین ۶ تا ۱۸ ماه از تاریخ اولین سررسید آن ها گذشته باشد، قرار می گیرند. در ســومین طبقه بندی که مطالبات مشــکوک الوصول اســت، مطالبات تاریخ گذشــته از ۱۸ ماه پس از اولین سررســید در نظر گرفته می شود که از حساســیت بیشتری برخوردار است. به طور معمول در اعلام رقم مطالبات معوق، تمام مطالبات طبقه بندی ها منظور می شــود که مسئولان بانکی و اقتصادی کشــور مطالبات مشــکوک الوصول را برای نظام بانکی خطرناک تر می دانند. بانک ایران زمین با درک درست از خطرات مطالبات م. م، تلاش کرده که در این مطالبات تعادل ایجاد کند و با پیگیری هایی که انجام داده، هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک از شش هزار میلیارد ریال به چهارهزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

صفر شدن طلب از بانک ها

روابط بین بانکی اهمیت ویژه ای دارد و در قالب این مهم بانک ها به اشکال گوناگون اعدادی را در اختیار یکدیگر قرار می دهند. از آنجا که نظام بانکی با چالش های بسیاری رو به رو است، پرداخت این مطالبات نیز با تاخیر صورت می پذیرد که برای بانک واگذارکننده تبعات سنگینی دارد. اما بانک ایران زمین در این خصوص نیز ورود کرد و مطالبات از بانک ها و موسسات اعتباری دیگر که در سال گذشته حدود ۵هزار میلیارد ریال بود، صفر کرد.

رشد چشمگیر تسهیلات

این تصمیمات در بیشتر موارد باعث تاثیرات منفی در عملکرد بانک می شود، اما همه این تحولات در حالی رخ داده که تسهیلات بانک از رقم ۹۸ هزار میلیارد ریال در ابتدای سال گذشته به رقم ۲۸۷ هزار میلیارد ریال در پایان شهریور امسال رسیده که نشان می دهد مدیریت بانک برای هر گامی که برداشته، برنامه ریزی کرده و هدفمند به سوی این روند مثبت رفته است.

دریافت وثیقه بدون رابطه

مهمترین مساله ای که باعث بوجود آمدن مطالبات کلان بانک می شود، نداشتن وثیقه ای است که در صورت بدقولی بانک بتوان آن را مصادره کرد. اما به نظر می رسد بانک ایران زمین با مشتریان خود تعارفی نداشته و کارشناسان بانکی می گویند صورت مالی بانک ایران زمین نشان می دهد که در خصوص دریافت وثایق عملکرد مناسبی داشته؛ چراکه بخش عمده وثایق این بانک در بخش تسهیلات اشخاص حقیقی شامل ملک، سپرده، اوراق و قرارداد های لازم الاجراست. در بخش تسهیلات حقوقی نیز پس از چک و سفته، بیشترین مبلغ وثایق دریافتی مربوط به املاک و سپرده است؛ بنابراین نکته قابل ذکر است که بانک ایران زمین در همه این موارد اشاره شده کاهش را تجربه کرده و ریسک خود را در خصوص مطالبات کاهش دهد. در حقیقت، وضعیت بانک ایران زمین در حال بهبود مستر است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار