25 تیر 1403 - 0:20

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مهمترین ریسک های شبکه بانکی کشور در سال ۱۴۰۳کدامند؟

سال۱۴۰۳ را از نظر ریسکهای با اهمیت و انتخاب استراتژیهای مناسب میتوان به زمین بازی شطرنج برای بانکها تشبیه کرد.

به گزارش پول نیوز، مهمترین ریسک های شبکه بانکی کشور در سال ۱۴۰۳کدامند؟

به نقل از روابط عمومی بانک کارآفرین، مدیریت ریسک و مطالعات اقتصادی بانک کارآفرین در تازه ترین گزارش تحلیلی خود که در همایش ۲۴امین سالگرد بانک کارآفرین، در جمع اعضای هیات مدیره، هیات عامل، مدیران ستادی و روسای شعب ارائه شد، به بررسی ریسک های شش گانه مهم شبکه ی بانکی در سال ۱۴۰۳پرداخت.

این گزارش با در نظر گرفتن زمین بازی شطرنج به مثابه ی میدان فعالیت بانک ها، مهره های این بازی را با توجه به خصوصیات ویژه شان به دو گروه سیاه (ریسک های موجود) و سفید (ابزار های مدیریت ریسک) تقسیم کرده است و بیان می کند که لازمه پیروزی در شطرنج ریسک های شش گانه سال ۱۴۰۳ انتخاب استراتژی مناسب توسط مدیران ارشد در شبکه بانکی کشور است. در این حوزه با توجه به وضعیت شبکه بانکی، بارومتر ریسک مقدار حداکثری را به ترتیب برای ریسک های نوسانات متغیر های کلان، ریسک های عملیاتی و فناوری اطلاعات، ریسک قوانین بالادستی فضای کسب و کار، ریسک های استراتژیک، ریسک های زنجیره تامین و ریسک های اعتباری و نقدینگی نشان می دهد.

با توجه به گزارش تحلیلی مدیریت ریسک و مطالعات اقتصادی بانک کارآفرین که مشروح آن به پیوست قرار داده شده است، وضعیت بودجه سال۱۴۰۳و متغیر های کلان پولی برای بانک های کشور تعیین کننده بوده و در این زمین بازی شطرنج مدیران شبکه بانکی کشور باید خود را برای یک سیاست پولی و مالی نسبتا انقباضی آماده کنند.

همچنین در این راستا قانون جدید بانک مرکزی که پس از نیم قرن در اقتصاد ایران تغییر کرده است، مطمئنا محیط بانکی و اقتصادی ایران را با توجه به اختیارات نظارتی جدید، دستخوش تحولاتی چشمگیر خواهد کرد.

سایر ریسک های مهم مانند ظهور هوش مصنوعی و پیشرفت روزافزون تکنولوژی می تواند حوزه ناشناخته ای برای مدیریت ریسک های شبکه ی بانکی باشد و بانک ها را با چالش هایی جدی رو به رو کند، که مهمترین آن ها عبارتند از: تهدیدات سایبری، چالش های عملیاتی، جذب مشتری دیجیتال و زیرساخت فناوری اطلاعات.

برای مشاهده گزارش کامل این گزارش کلیک کنید

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار