25 تیر 1403 - 1:58

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

چالش شاغلان با تغییرات بازنشستگی

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش پول نیوز، چالش شاغلان با تغییرات بازنشستگی

بازنشستگی دوره ای است که پس از گذشت مدت معینی انجام فعالیت، هر فردی در انتظار رسیدن به آن برنامه ریزی می کند. اینکه افراد با چه شرایطی به دنبال بازنشستگی هستند، تعریف ویژه ای دارد، اما معمول بازنشستگی که سال هاست در کشورمان اجرا می شود، انجام ۳۰ سال فعالیت به شرط بیمه پردازی است؛ بنابراین فردی که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده، می تواند بازنشست شود.

افزایش سن بازنشستگی

اما اکنون مسوولان بدین نتیجه رسیده اند که باید سن بازنشستگی افزایش پیدا کند، به همین دلیل دولت سیزدهم در قالب برنامه هفتم توسعه تغییر سن بازنشستگی و بیمه پردازی را به مجلس یازدهم پیشنهاد داد که نمایندگان مردم در خانه ملت آن را پذیرفتند. اما این امر با انتقاد ها و اعتراض های بسیاری روبرو شد به نوعی که تغییر سن بازنشستگی و سابقه بیمه پردازی به یک ترس و وحشت در بین نیروی کار تبدیل شده است.

کابوس قرارداد موقت

آنچه در مجلس تصویب شده، حکایت از آن دارد که سن بازنشستگی به ۶۲ سال و سابقه بیمه پردازی به ۳۵ سال افزایش یابد. این افزایش در صورتی قابل قبول است که یک ثبات اقتصادی جامع در کشور وجود داشته باشد. در شرایطی که هیچ گونه امنیت شغلی وجود ندارد، رابطه کارگر و کارفرما در قالب قرارداد تعریف می شود که این قرارداد چند ماهه و حتی یک ماهه تنظیم می شود و هر لحظه نیروی کار از وحشت اینکه قرارداد تمدید نشود، خواب آشفته می بیند، افزایش سن بازنشستگی و سابقه بیمه پردازی به یک کابوس می ماند.

حق بیمه تحمیلی

نکته دیگر اینکه کارگر ۳۰ سال پیش بر اساس قانون موجود، وارد عرصه کار شده و ۳۰ سال حق بیمه پرداخته، به این امید که امروز به بازنشستگی نائل شود، اما یکباره با قانونی روبرو می شود که به او حکم می کند باید ۵ سال دیگر حق بیمه بپردازد، بنابراین ۵ سالی که نه تنها حقوق بازنشستگی نمی گیرد، بلکه باید حق بیمه ماهانه نیز بپردازد، دورانی طاقت فرسا برای اوست. بی شک نیروی کار در این مدت انگیزه لازم را ندارد و این ۵ سال تحمیلی، اثرات منفی در عملکرد او بر جای می گذارد، زیرا با میل و رغبت کار نمی کند.

مرگ تدریجی صندوق ها

سوال اینجاست که دولت با چه هدفی این ۵ سال را به بیمه پردازی اضافه کرده است. واقعیت این است که صندوق های بازنشستگی در آستانه مرگ تدریجی قرار گرفته اند. از ۱۸ صندوق بازنشستگی تنها دو صندوق می توانند به مسیر خود ادامه دهند و ۱۶ صندوق دیگر نه تنها زیانده بلکه ورشکسته هستند و اگر کمک های مالی دولت نباشد، از پرداخت مستمری بازنشستگان نیز ناتوان هستند. به نظر می رسد دولت برای آنکه از این معضل رهایی یابد، بیمه پردازی را به شاغلان تحمیل کرده تا به جای آنکه بازنشسته ۵ سال مستمری دریافت کند، نیروی کار بماند و حق بیمه بپردازد.

 

بیشتر بخوانید:

خطر بیگانگی با کتاب

افزایش روند بازنشستگی

امروزه روند بازنشستگی سرعت گرفته و به تبع آن مستمری پردازی نیز افزایش یافته است، مساله ای که بحران را در صندوق های بازنشستگی افزایش می دهد. آمار ها حکایت از آن دارد که دولت هر ساله ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به صندوق های بازنشستگی اعتبار می دهد که این عدد در لایحه بودجه سالانه به مجلس تقدیم و تصویب می شود که این روند باید مدیریت شود.

افزایش امید به زندگی

یکی دیگر از مسائلی است که صندوق های بازنشستگی را تحت تاثیر قرار داده، افزایش سن امید به زندگی است. هنگامی که افزایش سن امید به زندگی به ۷۵ سال می رسد، یعنی فردی که در ۵۰ سالگی بازنشست شده، حداقل ۲۵ سال مستمری دریافت می کند. این در حالیست که در صورت فوت بازنشسته، بازماندگان او نیز برای سال ها مستمری دریافت می کنند و حتی قانون پرداخت مستمری به دختر مطلقه یا ازدواج نکرده، میزان مستمری پردازی را بالاتر می برد. به عبارت بهتر افرادی که سال حق بیمه می پردازند تا ۵۰ سال مستمری دریافت می کنند. دولت به این فکر افتاده تا از طریق افزایش سن بازنشستگی و سابقه پرداخت حق بیمه، چالش های صندوق های بازنشستگی را مدیریت کند.

معضل ناترازی

ناترازی بیمه ها معضل جدی صندوق هاست. بر اساس قوانین بیمه پردازی، در قبال یک مستمری بگیر باید ۷ بیمه پرداز وجود داشته باشد تا صندوق سودده باشد، این در حالیست که در دو صندوق معتبر در قبال هر چهار بیمه پرداز، یک مستمری بگیر وجود دارد؛ بنابراین زنگ خطر صندوق ها به صدا درآمده، زیرا مشخص می شود اقبالی نسبت به بیمه پردازی وجود ندارد.

هزینه های درمان

هزینه های درمان یکی دیگر از چالش های جدی تر صندوق هاست. واقعیت این است که یک بازنشسته تنها مستمری نیست، بلکه هزینه های درمان عددی بسیار سنگین تر را به صندوق های بازنشستگی تحمیل می کند. اگر بخواهیم هزینه درمان را به حقوق بازنشستگی اضافه کنیم، بیش از ۵۰ درصد حقوق یک بازنشسته در قالب هزینه های درمان تعریف می شود، به ویژه آنکه بازنشستگان با بالا رفتن سن، نیاز به مسائل درمانی جدی تر از جمله عمل های جراحی سنگین و دارو برای بیماری های مزمن و صعب العلاج دارند.

چالش بدهی دولت

جدی ترین چالش صندوقها، طلب از دولت است. پرداخت بدهی های دولت به صندوق های بازنشستگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به جای آنکه شرایط را برای نیروی کار در قالب افزایش سن بازنشستگی و سابقه بیمه پردازی سخت تر کنیم، بهتر است توانمندسازی صندوق ها را در دستور کار قرار دهیم. امروزه تمامی صندوق ها ارقام قابل توجهی را از دولت طلبکار هستند، تنها طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است، عددی که در قالب اجرا نشدن تعهدات دولت، همه ماهه افزایش می یابد؛ بنابراین اگر دولت می خواهد صندوق ها از ورشکستگی رهایی یابند، به جای افزایش سن و سابقه بیمه پردازی، بهتر است مطالبات خود را به صندوق ها بپردازند.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار