22 تیر 1403 - 13:42

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نرخ بالای اشتغال ناقص در روستا/ فعالیت اقتصادی در روستا موفقیت آمیز است

مدیرکل نظارت طرحهای کارآفرینی وزارت کار گفت: بخش بیشتری از اشتغال روستاها مربوط به بخش کشاورزی است.

به گزارش پول نیوز، نرخ بالای اشتغال ناقص در روستا/ فعالیت اقتصادی در روستا موفقیت آمیز است

قاسم رستم پور مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح های کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روستاییان در حال حاضر ۲۶ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و یک میلیون نفر هم جمعیت عشایر است.

وی گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری کل کشور در فروردین ماه امسال ۸،۲ دهم درصد بوده، اما نرخ بیکاری مردم روستا نسبت به شهر حدود ۵.۶ دهم درصد است.

رستم پور اظهار کرد: نرخ بیکاری روستاییان پایین تر از شهر است، اما نرخ اشتغال ناقص بخش روستایی بیشتر است.

وی گفت: اشتغال ناقص به این معنی است که افراد در کل سال فعالیت ندارند و اشتغال آن ها فصلی است که این مدل اشتغال به سبک کاری روستا و شغل کشاورزی مربوط می شود.

مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح های کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بخش بیشتری از اشتغال روستاها، حدود ۴۵ درصد مربوط به بخش کشاورزی است.

رستم پور عنوان کرد: ممکن است کیفیت و درآمد اشتغال شهری بهتر از روستا باشد، اما فردی که بخواهد در روستا فعالیت اقتصادی انجام دهد موفق خواهد شد.

مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح های کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیش از ۹۰ درصد از تسهیلات پرداخت شده در روستا ها برای اشتغال یک نفر و دو نفر بوده که به این یعنی معنی است، مردم روستا متقاضی کسب وکار های مشارکتی و تجمیعی و ارقام کلان نیستند.

وی گفت: قانون وظیفه نظارت میدانی بر اشتغال را به وزارت کار واگذار کرده است و در مجموعه وزارت کار نیز اداره کل نظارت، راهبری این مهم را بر عهده دارد و شیوه نامه نظارت نیز برای اولین بار نگارش شده است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

63100689
4977386
همچنین بخوانید
آخرین اخبار