28 تیر 1403 - 8:35

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مجتمع سنگان زیر ذره بین ایمیدرو

در بازدید رییس هیات عامل ایمیدرو از مجتمع سنگان، چالشها و روند پیشرفت پروژه ها بررسی شد.

به گزارش پول نیوز، مجتمع سنگان زیر ذره بین ایمیدرو

از آنجا که سالهاست اقتصاد نفتی به پاشنه آشیل اقتصاد کشور تبدیل شده و دشمنان نیز با استفاده از ابزار تحریم، تولید و صادرات نفت کشورمان را هدف گرفته اند، سیاستگذاری کلان بر فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی قرار گرفت. اما تا زمانی که گزینه مناسبی برای نفت تعیین نشود، نمی توان و نباید درآمد نفت را از سبد اقتصاد کشور حذف کرد. البته در صورتی که بتوان جایگزین مناسبی پیدا کرد، باز هم نباید ظرفیت نفت در اقتصاد را به صفر رساند، بلکه می توان از درآمد های نفتی برای سرمایه گذاری های بنیادی بهره گرفت.

معدن جایگزین نفت

ایران در بخش های گوناگون اقتصادی از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است، اما در بخش معدن جایگاه ویژه ای دارد. ظرفیت معدنی ایران به اندازه ای بالاست که توانسته نام ایران را در عرصه های معدنی جهان برجسته کند. به همین دلیل ایران می تواند نقش تعیین کننده ای در معادن جهان داشته باشد، زیرا مواد معدنی تولیدی ایران پاسخگوی نیاز جهان بوده و با توجه به ذخایری که دارد، برای سال های متمادی تامین کننده صنایع بزرچ جهان خواهد بود.

اهمیت معدن دلیل تاسیس ایمیدرو

از آنجا که ناچار شدیم برای صنعت نفت جایگزین مناسبی پیدا کنیم و معدن بهترین جایگزین تشخیص داده شد، لازم بود مدیریت مستقلی برای معادن تعریف شود که سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تاسیس شد. از عنوان ایمیدرو پیداست که بر توسعه و نوسازی معادن تاکید دارد و مسوولیت این سازمان، شناسایی ظرفیت ها و شکوفا کردن آنهاست.

معادن نیازمند بررسی

برای آنکه بتوان یک مجموعه را به شکوفایی رساند، باید بدرستی بر آن مدیریت کرد و مدیریت درست نیازمند شناخت دقیق و همه جانبه از چالش ها و ظرفیت های آن است. اما معادن گستره بسیاری دارد و ده ها ماده معدنی در کشورمان وجود دارد که باعث می شود هر کدام در یک مسیر متفاوت باشد. از وجود مس تا آهن، روی، منگنز، نیکل، کروم، ذغال سنگ و بسیاری موارد دیگر، بیانگر اهمیت معادن در ایران است.

 

بیشتر بخوانید:

فولاد مبارکه در صدر صرفه جویی های ارزی

ظرفیت سنگ آهن

بی شک سنگ آهن از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به جرات می توان ادعا کرد که کمتر محصولی را می توان یافت که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از آهن متاثر نشده باشد. به همین دلیل باید نگاه ویژه ای به معادن سنگ آهن ایران داشته باشیم. به همین دلیل رییس هیات عامل ایمیدرو برای بازدید به مجتمع سنگان رفت. محمدرضا موثقی نیا با اشاره به مشکلات قطع برق و گاز گفت: با وجود مشکلات و محدودیت هایی همچون قطعی برق و احتمال کمبود گاز در فصل زمستان، میزان تولید در مجتمع سنگان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت. وی که به منظور بازدید از طرح ها، پروژه ها و پایش اقدامات انجام شده به سنگان سفر کرده افزود: افزایش میزان برداشت ذخایر معدنی در افزایش میزان تولید محصولات صنایع معدنی تاثیرگذار است.

پیش بینی افزایش تولید

موثقی نیا با اشاره به افزایش برداشت ذخایر معدنی در سال جاری، پیش بینی کرد که شاهد رشد تولید در این حوزه خواهیم بود و گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۰ درصد افزایش برداشت از منابع معدنی را خواهیم داشت.

توجه به زیرساخت ها

معاون وزیر صمت که بخوبی از اهمیت زیرساخت ها با خبر است و از نقش راه در تولید بخوبی آگاه است گفت: در زمینه جاده سنگان – تربت حیدریه قبلا تفاهمنامه ای بین ایمیدرو و وزارت راه منعقد شده و برنامه احداث این جاده به طول ۱۶۰ کیلومتر در حوزه خواف و شهر های اطراف؛ مورد توجه ایمیدرو است. موثقی نیا افزود: در این راستا سرمایه گذاران معدنی سنگان بخشی از تعهدات خود را انجام داده اند. امیدواریم تا وزارت راه نیز با انجام تعهدات خود؛ اجرای برنامه ها را سرعت بخشد. موثقی نیا از بخش های معدن، عملیات اتشباری و کارخانه های کنسانتره و گندله سازی سنگان بازدید و با مدیران و کارشناسان مجتنع گفتگو کرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار